Search
Close this search box.

Je investování věda, nebo umění?

O tom, jestli je investování věda, anebo umění, se diskutuje už dlouhé roky. Odpověď překvapivě nemusí být tak jednoznačná. Existují zastánci obou táborů, jak to tedy ve skutečnosti je?

Věda, nebo umění?

Vědou v kontextu investování myslíme systematický přístup k analýze údajů a přijímání rozhodnutí na základě empirických důkazů. Uměním zas investiční rozhodování založené na intuici a kreativitě.

Na první pohled se může zdát jasné, že vědecký přístup plný čísel, složitých technik a analýz musí být úspěšný. Za dlouhou dobu, co se lidstvo s investováním setkává, jsme ale svědky řady zdánlivě kuriózních paradoxů.

Lze poukázat na to, že mnohdy ti nejinteligentnější lidé, ekonomové, analytici nebo vědci dosahují v investování horších výsledků než obyčejní lidé s pouze základními investičními znalostmi.

Dobrým příkladem může být kolaps společnosti Long-Term Capital Management na konci 20. století. Tento hedgeový fond, jehož řediteli byli nositelé Nobelovy ceny za ekonomii Myron Scholes a Robert C. Merton nebo bývalý člen Fedu David Mullins, zkrachoval. Kdo by to byl s takovým hvězdným obsazením řekl? Fond přitom spravoval kapitál ve výši 126 miliard USD a jeho pád tehdy ohrozil finanční systém.

Investování jako věda

Mnoho investorů se domnívá, že investování je vědecký proces, který vyžaduje pečlivou analýzu dat a tržních trendů. Myslí si, že je třeba umět analyzovat finanční výkazy společností, porozumět finančním ukazatelům a pochopit makroekonomické prostředí.

Dobrým příkladem vědeckého přístupu je Warren Buffett, jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob. Buffett je známý svým pečlivým výzkumem a analýzou společností předtím, než do nich investuje. Tráví hodiny procházením finančních výkazů, oborových zpráv a dalších údajů, aby identifikoval společnosti se silnými základy a potenciálem dlouhodobého růstu.

Investování jako umění

Někteří investoři na druhou stranu označují úspěšné investování za umění. Odkazují na kreativní a intuitivní přístup, který se opírá o osobní zkušenosti a úsudek. Zastánci tohoto argumentu se často odvolávají na to, že je třeba, aby se lidé příliš nezabývali čísly a nehleděli na makroekonomické faktory, jako jsou úrokové sazby nebo míra inflace. Nabádají lidi, aby si investiční rozhodování zjednodušili a investovali do něčeho, co znají, s čím mají osobní zkušenost a co se jim líbí.

Pokud má například někdo zkušenosti s produkty společnosti Apple, používá je a věří, že se společnosti bude i nadále dařit, může se rozhodnout zcela ignorovat dění na trzích a její finanční výsledky. Jednoduše se rozhodne koupit akcie společnosti Apple. Pohled na společnost v minulosti by byl dobrou volbou, ale nelze z toho dělat obecné pravidlo.

Několik investorů, kteří věří, že investování je umění, se odvolává na Petera Lynche, dalšího legendárního investora. Lynch je známý svou schopností rozpoznat investiční příležitosti v každodenním životě. Jednou investoval do společnosti, která vyráběla punčocháče, když si všiml, že si je jeho žena a dcery hodně kupují. Tato investice se ukázala jako mimořádně výnosná, což dokazuje Lynchovu intuici a kreativitu.

Jak to tedy je?

V investování hraje roli jak věda, tak i umění. Úspěšní investoři musí mít pokročilé znalosti finančních trhů, ekonomiky a obchodních trendů. Musí být schopni analyzovat data a na základě této analýzy činit informovaná rozhodnutí. To vyžaduje vědecký přístup k investování.

Úspěšné investování však vyžaduje také kreativitu a intuici. Investoři musí být schopni vnímat trendy, které nemusí být z finančních výkazů a finančních údajů zřejmé. Musí být schopni přemýšlet nestandardně a činit odvážná investiční rozhodnutí na základě svých instinktů a zkušeností. Aby byl investor úspěšný, musí mít zároveň správnou osobnost pro investování. Musí být schopen tolerovat riziko, nepanikařit, nepodléhat trendům a být obezřetný ve svém rozhodování. To lze také považovat za určitou formu umění.

Investor nemusí být ani vědec, ani umělec

Úspěšné investování je kombinací vědy a umění, což platí zejména pro aktivní investování, kde veškerá investiční rozhodnutí činí investor. V případě pasivního investování, které je na vzestupu a je považováno za nejlepší možnost pro běžné lidi, nehraje věda nebo umění téměř žádnou roli. Nikdo tedy nemusí mít strach z investování ani z toho, že nemá talent umělce nebo vědecké znalosti založené na analýze.

Při pasivním investování může člověk těžit z dlouhodobého růstu finančních trhů, aniž by musel analyzovat konkrétní společnosti nebo sledovat makroekonomické prostředí. V tomto případě hraje důležitou roli zejména soubor pravidel, kterými by se měl investor řídit. Tak se dají úspěšně zhodnocovat peníze.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme