Search
Close this search box.

Jeff Bezos znovu nejbohatším mužem planety, pokořený Bill Gates však zřejmě netruchlí

Úvod minulého týdne se nesl ve znamení vybírání zisků a zdálo se, že americké indexy přeruší šňůru šesti po sobě jdoucích mezitýdenních zisků. Tržní sentiment však v závěru týdne otočily o 180 stupňů zářné výsledky technologických gigantů Amazon, Alphabet, Microsoft a Intel. Indexy Dow Jones a S&P 500 tak zaznamenaly v týdenní bilanci nárůst o 0,45 %, resp. 0,23 % a technologický Nasdaq dokonce poskočil o 1,1 %.

Graf: Vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq za poslední týden

Akcie internetového prodejce Amazon narostly o mohutných 12 % poté, co společnost vykázala meziroční nárůst tržeb o 34 % na $43,7 mld., když konsensuální odhad činil 42,2 mld. Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos se tak opětovně dostal na první příčku nejbohatších mužů planety, když jeho jmění, díky výkonnosti akcií Amazon, v pátek narostlo o $7,8 mld. na celkově odhadovaných 91,3 mld. dolarů. Druhý nejbohatší dolarový miliardář Bill Gates však nemusel smutnět, neboť akcie Microsoftu po oznámení čísel za 3Q vystřelily o 7 % výše.  Oznámený zisk Microsoftu na úrovni 0,82 centů na akcii přitom předčil odhady trhu o 17 % a tržby ve výši $24,5 mld. překonaly odhady o více než 4,%. Akcie čipového výrobce Intel pak v týdenní bilanci poskočily o bezmála 10 %. Společnost oznámila 3Q zisk na úrovni $1,01/akcii, vysoko na odhadem trhu 80 centů, tržby přitom narostly na $16,1 mld., zatímco analytici v průměru očekávali 15,7 mld. Akcie Alphabet, mateřské společnosti Googlu, posílily o 3,2 % poté, co kvartální zisk na úrovni $9,57/akcii překonal odhady o více než 13 %. Souhrnná tržní kapitalizace čtyř výše zmiňovaných společností přitom v pátek narostla o $150 mld., což je více, než kolik kupř. činí tržní kapitalizace počítačového výrobce IBM.

Pozitivním impulsem se pro akciové trhy stalo také páteční zveřejnění prvního odhadu amerického HDP za 3Q.  Meziroční růst o 3,1 % předčil konsensuální odhady ve výši 2,6 %, když ekonomika zůstala překvapivě rezistentní vůči negativním vlivům hurikánů Irma a Harvey.

Stranou všeobecného optimismu však i nadále zůstávaly akcie průmyslového konglomerátu General Electric, které v týdenní bilanci propadly o 12 %. Špatné kvartální výsledky a zhoršený výhled po zbytek roku budí obavy ohledně udržitelnosti výše dividend. Bezmála 20procentní propad v minulém týdnu zaznamenaly akcie společnosti Celgen, výrobce léků proti rakovině, poté, co společnost v reakci na špatné 3Q výsledky přistoupila k razantnímu snížení jak výhledu pro letošní rok, tak i dlouhodobého výhledu hospodaření do roku 2020.

Událostí číslo jedna v Evropě se stalo dlouho očekávané čtvrteční zasedání ECB. Její šéf Mario Draghi přitom nastínil, že banka sníží objem nakupovaných aktiv na €30 mld. měsíčně ze stávajících 60 mld., přičemž program QE (kvantitativního uvolňování) bude pokračovat nejméně do září příštího roku. Draghi zároveň vyloučil možnost růstu úrokových sazeb před skončením programu QE. Euro tak pokračovalo ve svém sestupu, v týdenní bilanci vůči dolaru ztratilo více než 1 %, takže od svého dvouletého maxima dosaženého v úvodu září již ztrácí více než 4 %.

Co se týče vývoje na komoditních trzích, za zmínku stojí pokračující růst cen ropy. Konkrétně ropa typu brent v týdenním srovnání narostla bezmála o 5 % na nové dvouleté maximum nad úroveň $60 / barel v reakci na komentáře představitelů Saudské Arabie ohledně odhodlanosti podpořit omezení produkce OPECu na dobu delší než do původně plánovaného konce března příštího roku.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na