Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad půjde. Na druhou stranu příchod krachu je nevyhnutelný a patří k hospodářskému cyklu. Dochází tak pravidelně po období růstu, které zažíváme nyní. Růst je pokaždé střídán poklesem, často tak vysokým, že mluvíme o krachu.
Vzestup a pokles se střídá jako den a noc a mnoha ekonomy je krach označován za jakýsi ozdravný proces trhu. Odhadnout tento hospodářský cyklus je však prakticky nemožné. Krach může přijít za rok, stejně tak jako za 5 let.
Místo odhadů se podívejme na fakta:
- Zažili jsme 8 let růstu na akciovém trhu. A vzhledem k tomu, že za tento rok trh posílil o dalších 14 %, můžeme odhadovat, že se dostaneme na 9 let.
- Existuje řada nezkušených investorů, kteří nezažili nic jiného než růst svých investic. Krach trhu pro ně může být nepříjemným překvapením, na které nedokážou správně reagovat.
Pro nás v Portu je důležité, abyste měli co nejlepší informace, které vás připraví na propad a které vám pomůžou učinit správná rozhodnutí.
Neexistuje období nekonečného růstu
Před 88 lety uznávaný ekonom Irving Fisher pronesl: „Zdá se, že ceny akcií dosáhly stavu permanentního růstu“. O 7 dní později přišel den, který nyní nazýváme Černý čtvrtek a který stál na začátku Velké hospodářské krize. Ta skončila až s příchodem druhé světové války (i když válku lze jen těžce označovat za období růstu a prakticky tak můžeme konec krize spojovat až s koncem války).
Graf 1: Vývoj Dow Jonesova indexu mezi roky 1901-1953 (data)
James Glassman, autor strategie Dow 36 000 prohlásil roku 1999: „Skutečným nebezpečím je pro Američany nebýt na trhu.“. Předpokládal totiž, že Dow Jonesův index rychle poroste na hodnotu 36 000 bodů. Krátce na to však přišla krize způsobená prasknutím internetové bubliny a propad o desítky procent.
Graf 2: Vývoj Dow Jonesovo indexu mezi roky 1995-2016 (data)
Takto bychom mohli pokračovat i s posledním velkým propadem, který spojujeme s rokem 2007 a americkou hypoteční krizí. Silná slova o nekonečném růstu smetl téměř 40% propad akcií v roce 2008.
Pro nás v Portu je tak důležité, aby každý uživatel našeho produktu věděl, že pokles hodnoty k investování patří stejně jako růst a nemá cenu se zabývat načasováním investice. Nejdůležitější je při takovéto situaci nepanikařit a nedělat špatná investiční rozhodnutí.
Propad je následován vzestupem
Je rok 2005, konečně se odhodláte začít investovat do akcií a nakoupíte ETF kopírující index S&P 500 za 100 000 Kč. Trh je zdánlivě nezastavitelný a v polovině roku 2007 máte přes 125 000 Kč! Bohužel přijde hluboký propad a na začátku roku 2009 se vaše investice zúžila na 65 000 Kč.
Jak se v takovéto situaci zachovat? Co když krize zdaleka nekončí a vaše úspory budou dále klesat? Nebylo by nejlepší řešení peníze vybrat a minimalizovat tak svoji ztrátu?
Ne! Nejen že výběrem peněz ztratíte 35 % investice, které následně nemáte šanci získat zpátky. Ztratíte také možnost těchto 65 000 Kč ztrojnásobit do roku 2017. Na následujícím grafu je ilustrován vývoj ukázkové investice 100 000 Kč. Můžeme vidět, že za pouhé 2 roky po odrazu od pomyslného dna, se trh vzpamatoval na úroveň původní investice.
Graf 3: Vývoj investice 100 tisíc Kč dle indexu S&P 500 (2005-2017) (data)
Diverzifikace
Bylo by bez pochyb skvělé vědět, kdy krachy a vzestupy nastanou. Pokud byste měli takovéto schopnosti, čekalo by na vás pohádkové bohatství. Bohužel realita je méně vzrušující a nikdo na planetě není něčeho takového schopen. Existuje ale jistější a efektivnější možnost, jak se s výkyvy trhu vypořádat, a tou je diverzifikace.
My v Portu věříme v racionální diverzifikaci, která vám umožní překonat slabá období a v těch silných naopak maximalizovat svůj zisk. Po vyplnění investičního dotazníku jsme schopni analyzovat vaše očekávání a chování a vytvořit tak váš osobní investiční profil. Na základě tohoto profilu navrhneme globálně diverzifikované portfolio.
Vaše portfolio je diverzifikováno hned v několika stupních. Místo vlastnictví konkrétních akcií investujete do mnoha společností (tzv. ETF), díky čemuž jste chráněni proti krachu jednotlivé firmy. Zároveň je vaše investice rozdělena geograficky po celém světe, což vás chrání před nepříznivou situací například na americkém trhu. A v neposlední řadě v třetím stupni je vaše portfolio rozdělené do různých tříd aktiv – mezi dluhopisovou část, která zajistí nižší propad v případě krachu akciového trhu, a akciovou část, která vám umožní maximalizovat zisky v období nárůstu po krachu.
Držte se plánu
Pokud se rozhodnete, že budete šetřit 1 000 Kč měsíčně na důchod, tak se svého plánu držte. Nepřestávejte peníze vkládat ani při krátkodobém propadu hodnoty investic a už vůbec peníze nevybírejte před koncem plánovaného investičního horizontu. Jednejte v zájmu vašich peněz a nechte trh pracovat.