Search
Close this search box.

Kam nejvíce tekly peníze za poslední rok?

Kapitalismus a tržní ekonomika je v základu postavena na principu přesunu kapitálu tam, kde jeho vlastníci – investoři – očekávají největší zhodnocení. Budeme-li proto pozorovat chování investorů na burzách, můžeme dobře vidět, jakým sektorům, lokalitám nebo společnostem investoři věří nejvíce – do těch totiž směřují své finanční prostředky.

Přinášíme vám souhrn investičních trendů posledního roku. Analyzovali jsme přítoky a odtoky peněz do fondů sledujících vývoj vybraného indexu – tedy tzv. indexových ETF. Tyto instrumenty totiž mohou dobře sloužit jako odraz celkové tržní nálady. Vzhledem ke svému širokému zaměření poskytují dobrý všeobecný přehled globálních trhů, lokalit i odvětví a současně tyto instrumenty nebývají primárně využívány ke krátkodobým spekulacím, což by výsledky mohlo ovlivnit.

Pro srovnání jsme zanalyzovali peněžní toky u více jak 3600 indexových fondů obchodovaných jak na burzách v Americe, tak Evropě. Dohromady spravují tyto analyzované fondy majetek v hodnotě přibližně 4,2 bilionu dolarů. Průměrný americký fond pak spravuje přibližně 1,7 miliardy, evropský jen přibližně 0,5 miliardy dolarů.

V naší analýze jsme se zaměřili především na ty oblasti, ve kterých došlo k největšímu pohybu peněz – ať už ve směru dovnitř nebo ven.  Následující tabulka shrnuje hlavní trendy, seřazeny od nejvýznamnějších:

Nejvíce přiteklo do: Nejvíce odteklo z:
Akcie rozvojových trhů Akcie velkých amerických firem (S&P 500, Russel 1000 /2000)
Korporátní dluhopisy, středně i dlouhodobé, různých rizikovostí (jak investment grade, tak High yield) Akcie středních a větších společností v rozvinutých trzích
Nemovitostní fondy (US, evropské i asijské) Krátkodobé dluhopisy (vládní i korporátní)
Dlouhodobé vládní dluhopisy (jen americký trend) Energetický a těžařský sektor
Akcie malých společností (jen americký trend) Akcie japonských společností
Zlato Akcie malých společností (jen evropský trend)

Obecně lze říci, že trendy v Evropě a Spojených státech se příliš neliší. V posledních 12 měsících dominoval přeliv peněz z akcií velkých zaběhnutých společností na vyspělých trzích spíše do společností na trzích rozvojových a do středně a dlouhodobých dluhopisů – ať už korporátních tak vládních. Z komodit pak věřili investoři zlatu, ale ruce naopak dávali pryč od ropy a na ni navázaného těžařského, popřípadě energetického průmyslu.

Zajímavé je, že zatímco v Evropě investoři malým společnostem příliš nevěřili, v Americe je tomu naopak. Místní menší společnosti zaznamenaly za poslední rok přítok kapitálu v řádu jednotek miliard dolarů.

Za významným odlivem kapitálu z indexů sledující velké americké společnosti můžeme hledat prosincový propad na americkém trhu. Celkem se deset hlavních ETF sledujících tyto americké indexy smrskly vlivem výběrů o přibližně 30 miliard dolarů. Od začátku nového roku však americké akcie opět posilují (např. index S&P 500 posílil za leden o 8 %), což reflektuje i značný příliv kapitálu zpět do fondů, které hlavní americké indexy sledují.

Fondem, který můžeme považovat za celkového vítěze v pomyslném žebříčku čistých přítoků peněz za posledních 12 měsíců, je ETF společnosti iShares sledující všeobecný index MSCI rozvojových trhů. Jen tento jeden fond navýšil díky vkladům svůj majetek pod správou o 4,7 miliardy dolarů. Kapitál tak v konečném rozložení směřoval například do společností Alibaba, Samsung, China mobile nebo Tencent – společnost provozující největší čínskou sociální síť WeChat.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně odlišuje od ostatních a i vzhledem k tomu, že v naší sbírce už nějaké Alfy máme a do dalšího jedinečného kousku nyní můžete investovat, je dobré si připomenout, proč nás italská značka tak fascinuje…

Vše, co potřebujete vědět o novém Dlouhodobém investičním produktu

Stát se snaží motivovat lidi, aby se více starali o finanční zajištění na důchod. Ve snaze zatraktivnit investování začala od 1. ledna 2024 platit nová legislativa, která přináší státem podporovaný produkt na stáří – tzv. Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP. O co se jedná a jak to celé funguje?