Search
Close this search box.

Kdo stojí za produkty, které denně nakupujete?

Denně nás obklopuje velké množství produktů. Ať už se jedná o jídlo, pití nebo drogistické potřeby, které spotřebováváme denně, přes software, počítače, auta až po různé finanční produkty, jejichž koupi zvažujete jednou za pár let.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké společnosti stojí za těmito produkty? Došlo vám, že ať už si koupíte Coca Colu, Sprite nebo Fantu, tak pořád nakupujete produkty jedné společnosti, a to Coca Coly? Každý z vás má zřejmě povědomí o značkách jako Tide, Gilette, Old Spice nebo Head & Shoulders, ale věděli jste, že za vším stojí další gigantická společnost – Procter & Gamble?

Ano, navzdory široké škále značek, ze kterých si můžete vybírat, se příjmy z prodeje těchto produktů stále vrací do několika set nadnárodních společností.

Mezi nejvýznamnější a nejznámější z nich patří například zmíněná Coca Cola Company, Procter & Gamble, Apple nebo JPMorganChase & Co. Každé odvětví je specifické, počet těchto gigantů i jejich značek se liší.

Obrovský vliv několika málo korporací je typický pro všechna odvětví. Počet společností,  které ovlivňují vše, co si jako zákazník v tomto segmentu kupujeme, by se dal spočítat na prstech. Celkový počet značek, se kterými se jako spotřebitel máme možnost setkat, však stoupá až na desetitisíce. Společně tyto firmy vytvářejí příjmy v řádech několika set tisíc dolarů denně, zaměstnávají miliony lidí napříč všemi kontinenty a každá z nich zásobuje miliardy zákazníků po celém světě.

Obrázek 1: Přehled nejznámějších holdingových společností (zdroj: Huffington Post)

Všechny tyto nadnárodní korporace sice působí globálně, ale region od regionu, s ohledem na typ zákazníků, se liší jejich produktové portfolio, formy distribuce a samozřejmě hlavně marketing.

Ať už tedy úmyslně nebo nevědomě, určitě i vy pravidelně přispíváte k dosahování stále vyšších zisků těchto gigantů. Co byste řekli na to, kdybyste těmito nákupy podporovali svoje vlastní investiční portfolio? Máte několik možností, jak můžete z prosperity těchto společností těžit. První z nich je nákup jednotlivých akcií těchto společností. Vlastnictví této akcie vám může přinášet obrovské zisky, ale v případě špatných hospodářských výsledků naopak i velké ztráty.

Chtěli byste se podílet na výsledcích všech zmíněných společností zároveň a mít jistotu, že v případě poklesu hodnoty akcií jedné společnosti, vám k dosažení zisků pomohou příznivé výsledky společnosti jiné?

To přesně umožňuje investice do ETF, na které je specialistou Portu.

ETF, neboli burzovně obchodovatelné fondy, kopírují vývoj podkladového aktiva, což jsou v našem případě indexy. Nejvýznamnější a nejsilněji zastoupený je index S&P 500. Ten měří vývoj akcií 500 nejdůležitějších amerických firem. Vaše zisky tedy neovlivňuje vývoj jedné společnosti, ale hned pěti set společností. Všechny výše zmíněné korporace jsou v tomto indexu zahrnuty.

Chcete-li se dozvědět o ETF více, přečtěte si další článek z našeho blogu.

Vzhledem důležitosti tohoto indexu a velikosti firem v něm zastoupených jsme se rozhodli, že pro vás připravíme investiční seriál.

Dozvíte se, které společnosti každému odvětví dominují, jaké jsou jejich nejznámější značky a v neposlední řadě také informaci o tom, jakou měrou každá společnost tento index ovlivňuje.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak nejlépe časovat trh

Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních 40 let stejnou