Search
Close this search box.

Má cenu začít investovat i s málo penězi?

revenues investing

Může se zdát, že nejtěžší věc na investování je, jak s ním vlastně začít. Mnoha lidem totiž připadá, že jim po zaplacení všech účtů nezbývá dost finančních prostředků na to, aby začali investovat a část ze zůstatku na bankovním účtu tak zhodnocovali. Je třeba si však uvědomit, že cesta k investování v dnešní době již nevede pouze přes velké množství peněz nebo znalosti, jako tomu mohlo být dříve.

U nás v Portu si zakládáme na tom, aby bylo investování přístupné skutečně všem. Začít investovat tak můžete již od 1 000 Kč, výše dalších vkladů je přitom čistě na vás. Důležité je si vytvořit dlouhodobou strategii, které se budete pevně držet. Důvodem, proč tato strategie může fungovat a pomoct vám zhodnotit vaše prostředky, je i síla tzv. složeného úročení.

Co je složené úročení?

Složené úročení je matematický model, který vysvětluje růst hodnoty investice při investování na několik let s konstantním ziskem. Nebudeme vás zbytečně zatěžovat různými vzorečky, definicemi a výpočty, které si rychle můžete na internetu najít sami. Zaměříme se především na to, co složené úročení znamená pro vás a jak ho lze využít pro vaši investiční strategii. Vezměme si modelovou situaci, kde budete pravidelně po dobu 30 let každý měsíc investovat 1 000 Kč. Kolik peněz budete za 30 let mít, pokud jste postupně během třicetiletého horizontu na vaše portfolio vložili 360 000 Kč? Odpověď může být pro většinu z vás překvapivá: 1 176 065 Kč. Ano, čtete správně, hodnota se více než ztrojnásobila.

graf dlouhodobé investování

Doba investování 30 let
Pravidelný měsíční vklad 1 000 Kč
Úroková sazba 7 %*
Celkově zainvestováno 360 000 Kč
Celkový úrok 816 065 Kč
Celková hodnota portfolia 1 176 065 Kč

*7 % je obecně uznávaný průměrný roční růst akciového trhu
Je však důležité podotknout, že investování není ve skutečnosti tak lineární jako na grafu výše. Někdy trhy rostou více, někdy méně, někdy dokonce klesají. Některé roky tedy vyděláte více, jindy zase méně. S tím je potřeba počítat. Pokud ale budete poctivě dodržovat svoji nastavenou dlouhodobou strategii, složené úročení bude fungovat pořád, a to bez ohledu na vývoj trhu i výše částek, kterou na investiční portfolia budete zasílat.

Jak tedy začít investovat s málo penězi?

V případě, že se rozhodnete své úspory zainvestovat na Portu, je proces velmi jednoduchý. Ve své aplikaci si zvolíte možnost pravidelných měsíčních vkladů – investic. Aplikace vám potom poskytne postup, jak si založit trvalý příkaz ve vaší bance. Dokud si příkaz nezrušíte, budou vám peníze z účtu na vaše investiční portfolio pravidelně odcházet. Důležitost by měla být kladena především na to, abyste své portfolio navyšovali pravidelně, a to nezávisle na situaci, v jaké se zrovna trhy budou nacházet.

Pravidelné investování i malých částek je jednou z možností, jak si postupně vybudovat finanční stabilitu. Časové rozložení vašich vkladů (jakási diverzifikace v čase) navíc zamezí situaci, kdy byste zainvestovali jednorázově v ne příliš vhodnou chvíli, což se nikdy v danou chvíli nedá odhadnout. Více o tom, jak v začátcích postupovat, najdete v našem dřívějším článku Jak začít investovat.

 

———————————

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem