Search
Close this search box.

Makléř – 16. díl: Kyperská pohroma

Umělé vytlačení ceny akcií Energonu nahoru nad úroveň 400 Kč se nakonec vydařilo a Gold v návalu euforie rozdal makléřům mimořádné odměny. To ale ještě netušil, že se na firmu valí kyperská pohroma.

Přinášíme další díl minisérie knihy Makléř, která je právě nyní čerstvě dostupná na pultech českých knihkupectví.

(předchozí díl) Před půl sedmou ho probudil telefon od Mildy. Prý ať si okamžitě otevře internet, že píšou něco o Kypru, jestli se to náhodou netýká i jeho. Asi nějaká blbost, pomyslel si Gold, když se sunul ještě ne úplně probraný k pracovnímu stolu.

Každopádně účet máme u druhé největší banky v zemi, takovou instituci politici vždycky podrží. Základní poučka stabilní ekonomiky too big to fail platí všude. Ještě než jeho po ránu pomalý mozek dokončil myšlenku, už seděl u počítače a otevíral svůj oblíbený zpravodajský server. Stránka se ani nenačetla celá, ale Goldovi už tuhla krev v žilách.

Kypr sebere bohatým klientům banky Laiki až 80 procent vkladů

* 12.května 6.16 *

Lidé a firmy, které mají uloženo v kyperské bance Laiki více než 100 tisíc eur, se s nimi mohou rozloučit. Kyperský ministr financí Michalis Sarris v místní televizi RIK prohlásil, že vklady nad touto hranicí budou seškrtány až na pětinu jejich hodnoty.

Ministr navíc upozornil, že ke zbytku svých vkladů se klienti dostanou v řádu let. Na upřesňující otázku, zda to bude zhruba pět let od zavření banky, co uvidí zbytek svých peněz, Sarris řekl: „Možná ano. A ta navrácená částka bude velmi malá, zhruba kolem dvaceti procent. Každopádně pro střadatele nad sto tisíc eur to bude velmi velká rána,“ dodal.

Tento plán, kdy „hodná“ Bank of Cyprus převezme „zlou“ Laiki, je součástí dohod kyperských představitelů se zástupci eurozóny, na jejichž základě pak její ministři financí schválili Kypru finanční pomoc, která ho uchrání před bankrotem.

Ekonomové jsou výší škrtů zaskočeni. „V první chvíli jsem myslel, že se jedná o překlep. Osmdesát procent je tak extrémní, že se obávám, aby se panika a obavy z podobných kroků nepřelily do dalších zemí,“ řekl analytik Gold & Company Vadim Novotný.

Letadlo společnosti Lufthansa dosedlo na Ruzyni přesně podle plánu v 6.35. Zástupci banky DVB si přivstali, neboť tušili, že je dnes čeká hodně práce. Největší akcionář Gold & Company vyslal do Prahy tým vedený Manfredem Quandtem, který měl prověřit informaci o aktivitách pražského brokera na Kypru.

Manfred byl velmi mladý a velmi ambiciózní muž, jehož rodina banku spoluvlastnila. Měl na starosti zahraniční akvizice, aby poznal co nejvíce aktivit celé finanční skupiny. Bylo zřejmé, že majitelé DVB s ním v budoucnu počítají na pozice nejvyšší.

— 

To mi ještě chybělo, pomyslel si Gold, když ho Nora z recepce informovala o příjezdu německé delegace. Svých starostí měl víc než dost. Tři noci prakticky nespal. Řešil, jak z Kypru vyvést ztracené peníze. Poté, co zjistil stav věcí, si řekl, že se jen tak nevzdá a pokusí se o nemožné – získat peníze zpět.

Naladil se na optimistickou notu a začal využívat všech svých kontaktů. Spoléhal na fakt, že židovská bankovní klika byla vždy velmi silná a snažila se navzájem si pomáhat. Oficiální stanovisko sice znělo jasně, ale pokaždé existuje i pár „neoficiálních“ výjimek. Navíc se Goldovi podařilo původně vložené prostředky díky vzestupu akcií Energonu zhodnotit o více než sto procent, a tak i kdyby nakonec vyvedl ven jen půlku, byl by vlastně na svém. Potřeboval však peníze hned, a ne za pět let. Přece jen Gold & Company nebyla výhradně jeho podnikem a jako generální ředitel odpovídal ostatním vlastníkům.

Návštěva z Německa ho zaskočila. Vůbec nepředpokládal, že by DVB v tuto chvíli něco tušila o jeho kyperské anabázi. Navíc si byl téměř jist, že by ji mohla odkrýt až hloubková kontrola prováděná na konci účetního roku, na první pohled byly finance Gold & Company naprosto v pořádku. Pokládal Manfreda a spol. jen za nečekanou zdvořilostní návštěvu, kterých se v minulosti pár odehrálo. Přikládal tomu dokonce tak malou důležitost, že mu nebyl podezřelý ani fakt, že se Němci tentokrát neohlásili předem.

„Guten Tag, Herr Gold. Ich bin Manfred Quandt.“

„Těší mě. Mohli bychom přejít raději do anglické konverzace?“

„Of course, no problem.“

„Bohužel vám nebudu moci věnovat tolik času, kolik bych chtěl.

Přece jen jsem vás nečekal a mám spoustu naplánované práce,“ řekl Gold a zatvářil se zaneprázdněně a trochu přezíravě zároveň.

„Vaše přítomnost není potřebná, Herr Gold. Bude stačit, když zaměstnancům dáte příkaz, aby k nám byli maximálně vstřícní.“

„To je samozřejmost, pane…“

„Quandt.“

„To je samozřejmost, pane Quandte. Čemu vlastně vděčím za vaši návštěvu a co si pod tou vstřícností konkrétně představujete?“

„Rádi bychom se podívali na pár dokumentů a trochu prostudovali aktuální byznys Gold & Company.“

„Prosím? Jsou snad akcionáři s něčím nespokojeni? Něco takového není zcela běžné.“ Generální ředitel si konečně začal uvědomovat, že tady něco nehraje, a trochu znejistěl.

„Řekněme, že jsme dostali zprávu, kterou jako spoluvlastník této firmy potřebujeme prověřit. Rádi bychom se dali ihned do práce. Prosím, informujte své zaměstnance, Herr Gold.“

Kdo jim dal echo? Co je ten Quandt vlastně zač? A mnoho dalších otázek letělo Goldovi hlavou. Kromě toho, že přišel o balík peněz, bude ještě muset řešit problémy s DVB. To je poslední věc, na kterou teď měl náladu a čas. Veškeré své úsilí chtěl věnovat vytažení peněz z Kypru.

Pokračování příště.

Více informací o knize můžete získat na adrese www.makler-kniha.cz.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku