Ekonomický kalendář – 10. července 2023

ekonomicky-kalendar

Jaké významné ekonomické události nás čekají v následujícím týdnu?

V tomto týdnu nebude o důležitá makrodata nouze. Investoři zbystří zejména ve středu, kdy se zveřejní americká inflace za červen. U té se očekává další výraznější pokles (na 3,1 %) z květnových 4 %. Mírně by měla zvolnit i jádrová inflace, do které se nezapočítávají ceny potravin a pohonných hmot. Ve stejný den se dozvíme i hodnotu inflace v Německu.

Obvykle by trhům měl pokles inflace stačit, protože tím snižuje riziko agresivního utahování Fedu. Ten nám ale opakovaně sdělil, že pokles inflačních rizik není dostačující, a proto je nezbytné nadále zvyšovat úrokové sazby. Stále tedy existuje možnost, že s nižší inflací se objeví obavy z toho, že Fed udělá chybu a jeho útlum bude příliš razantní. Na recesi to ale zatím nevypadá. Ekonomika USA totiž v prvním čtvrtletí překonala očekávání a vzrostla o 2 %.

Čtvrtek bude věnovaný Česku. Dozvíme se červnovou míru inflace a zároveň i míru nezaměstnanosti. Oba ukazatele budou pro ČNB důležité v jejím dalším rozhodování ohledně uzpůsobování měnové politiky pro nadcházející měsíce.

Máme tu také start nové výsledkové sezony. Tento týden nás čekají výsledky amerických bankovních domů Wells Fargo, JPMorgan, Citigroup nebo State Street. Kvartální čísla zveřejní i největší správce finančních aktiv na světě BlackRock.

Real Time Economic Calendar provided by Investing.com.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její celková hodnota zvedla