Search
Close this search box.

Martin Jaroš odpovídal na Instagramu Portu

Druhým z týmu Portu, kdo odpovídal na otázky rámci našich instagramových rozhovorů, byl Operations manager Martin Jaroš. Martin je v Portu od toho, aby vše běželo tak, jak má. Koordinuje každodenní činnosti, kontroluje dodržování předepsaných postupů, ale také mapuje konkurenci a identifikuje příležitosti rozvoje Portu. Když zrovna nepracuje, rád cestuje jak po Čechách, tak po Evropě, kde sbírá inspiraci k vaření, jelikož vaření patří k jeho velkým zálibám.

V pondělí 2. 12. jste se mohli na Instagramu Portu ptát Martina celý den na cokoliv, co vás napadlo. Ať už ohledně Portu nebo jeho koníčků. Spousta otázek se točila okolo mobilní aplikace nebo chystaných novinek. Nejzajímavější otázky a odpovědi si můžete přečíst i v tomto článku.

Kdy budete mít mobilní aplikaci?

Mobilní aplikaci připravujeme a rádi bychom ji spustili v první polovině příštího roku.

Martine, jaký zahraniční produkt, zaměřený na menší investory, vás v poslední době zaujal?

Snažím se sledovat v podstatě veškerou konkurenci nebo nové produkty v oblasti fintechu a investování. Co mě v poslední době ale hodně baví, je Rally Rd, což je obdoba Portu Gallery v USA. Také mě baví alternativy (ne)bankovních institucí, např. aktivně již delší dobu osobně využívám Revolut.

Dobrý den, prosím vás, plánujete do nabídky zařadit Vanguard ETF?

V Portu portfoliích máme ve všech do určité míry zastoupený instrument Vanguard FTSE Emerging Markets. V příštím roce plánujeme rozšiřovat nabídku i v Portu strategiích. Pokud byste měl konkrétní instrument, který byste rád v nabídce viděl, dejte nám prosím vědět na email info@portu.cz a náš tým odborníků váš návrh určitě vezme v potaz.

Kdy bude účet pro děti?

S účtem pro děti jsme pokročili a spustili ještě dříve, než jsme plánovali. Mělo to být do Vánoc, ale povedlo, takže se už můžete registrovat.

Dobrý den, Portu využívám zatím krátce a vše OK. Přesto, budou nějaké novinky?

Děkujeme, to jsme rádi. Kromě Portu účet pro děti jsme na Portu Gallery zapracovali souběžný úpis, takže bude možné investovat do více předmětů najednou. Na příští rok připravujeme možnost investování v eurech a s tím spojenou expanzi po Evropě. Zároveň bychom také rádi nabídli inverstorům produkt s fixním výnosem, resp. úročení volných prostředků.

Připadá vám zajímavější klasické Portu nebo Portu Gallery?

To nemůžu říct. To je jako říct, které dítě máte radši. :smile: Portu je vhodnější pro dlouhodobější investice, je to zodpovědný přístup k investování, ale chybí tam ty emoce. S Gallery je spojeno nadšení, že spoluvlastním krásný unikátní předmět.

Přes jaké platformy sám investujete?

Ze zajímavosti sám investuji v podstatě na všech platformách, které jsou v ČR dostupné. Například Zonky, Upvest, Invester, Bondster…

Martine, jaký předmět by se vám líbilo mít typově ve vaši galerii?

Cokoliv unikátního, zajímavého, něco co si prostě sám jen tak nekoupím nebo by mě to ani nenapadlo koupit. Třeba tenisky z roku 1972, které se nedávno vydražily za zhruba 3,6 milionu Kč nebo něco podobného.

Plánuje se zavedení dvoufaktorového ověření při přihlášení?

V současné době používáme dvoufaktorové ověření při manipulaci s penězi, tedy při výběrech a při změně osobních údajů. O zavedení dvoufaktorového ověření na přihlášení uvažujeme, nicméně ho v nejbližší době neplánujeme implementovat.

Když testuješ všechny platformy, která vydělává nejvíc?

Je potřeba myslet na to, že výnos je vždy spojen s rizikem. Za tento rok jsem například nejvíc vydělal na Portu, kde jsem +20 %. Ale příští rok o to mohu zase přijít, což platí na většině investičních platforem. Proto je vždy potřeba hlavně posuzovat rizika spojená s investicí a ne pouze dosavadní výnosy.

Kolik peněz osobně investujete do Portu?

Na Portu směřuje 100% mé pravidelné investice. Na ostatní platformy posílám peníze spíše jednorázově. V současné chvíli je na Portu přibližně 90 % všech mých investic.

Portu sleduju už dlouho, ale pořád se nemůžu rozhodnout. Jaké jsou hlavní výhody u vás?

Já považuji za hlavní výhody: jednoduchost založení, možnost pravidelné investice, portfolio složené a kontrolované týmem profesionálů, možnost peníze kdykoliv vybrat, předpoklad dlouhodobého růstu akciových trhů 7 až 10 %, nízká nákladovost tedy vyšší čistý výnos, žádné skryté poplatky. Samozřejmě bych mohl výhod uvést mnoho více, ale toto jsou ty, které já osobně považuji za hlavní.

Zmiňoval jste platformy přes které investujete. Jaká je vaše představa ročního % výnosu?

Jelikož jsem mladý a agresivní investor s dlouhým investičním horizontem, snažím se vyhledávat investice s dvouciferným zhodnocením, při rozumném riziku.

Ahoj Martine, co bys uvařil návštěvě, kdybys chtěl udělat dojem?

Asi klasiku, boloňské Lasagne, nicméně rád do nich přidávám lilek…

Tolik ty nejzajímavější otázky z Instagramu na Martina Jaroše, Operations managera Portu. Po novém roce se budete moci na Instagramu ptát naši Project managerky, Jany Prokšanové.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv