Search
Close this search box.

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016 však přinesl časopis The Economist zprávu, že z pohledu zaměstnavatelů přestává být něčím výjimečným. A zatímco titul ze světové business školy vás vyjde na desítky až stovky tisíc dolarů a tyto náklady se meziročně zvyšují, vzniká celá řada alternativ, jež jsou zpravidla levnější, dostupnější, a z pohledu obsahu odpovídající formálním programům.

MBA z kvalitní mezinárodní instituce má jistě smysl pro profesionály, jež chtějí působit ve vysokém businessu, např. top konzultačních nebo finančních společnostech. Nicméně třeba sektor technologií se z pohledu tech. lídrů vymyká a MBA nejen že často není žádoucí, je i kontraproduktivní. Zakladatel firmy Basecamp, autor programovacího jazyka Ruby on Rails a spisovatel David H. Hansson, šel na půdě Stanford Business School dokonce tak daleko, že studentům MBA řekl: “Nejdříve se odnaučte své MBA.”

Podle ekonomické teorie signalizace spočívá hodnota vzdělání především v tom, že vyzařuje znaky a charakteristiky jednotlivce, které jsou pro trh práce žádoucí. Obecně vzato tedy není zase tak důležité, co se člověk v programu naučí, jako to, že jej absolvuje. Podrobně se tímto pohledem zabývá ekonom Brian Caplan v knize The Case Against Education, kterou je možné doporučit každému, kdo o vysoké investici do formálního vzdělání uvažuje.

Pro ty, jež nechtějí investovat rok až dva života a až 200 000 USD do MBA, tady jsou 3 zdroje, které vám umožní získat přístup k obsahu prakticky totožnému jako na univerzitách. Nezískáte sice diplom, mezinárodní síť kontaktů a různorodé životní zkušenosti. Pokud vám jde ale o obsah a učení, dost možná si vystačíte. Jak totiž kdysi prohlásil jeden administrátor na Stanfordu: “Vzdělání tady je zdarma, za co si účtujeme, je ten kus papíru.”

NoPayMBA.com

Blog a obsahová platforma Laurie Pickard nabízí přehled online kurzů ze světových univerzit, jež můžete zdarma nebo s nízkým poplatkem studovat ze svého obýváku. Sama chtěla získat kvalitní vzdělání pro business, ale vysoké náklady ji odradily. Vydala se proto sebe-řízenou cestou, kterou nyní doporučuje ostatním.

Smart.ly

Mobilní business school, která nabízí kvalitní MBA zdarma, včetně titulu. V čem je háček? Vzhledem k tomu, že je služba zdarma, hlásí se jim spousta lidí. Šance na přijetí je tedy velmi nízká. Nicméně když si nainstalujete jejich mobilní aplikaci, získáte možnost prostudovat několik modulů zdarma.

Personal MBA

Josh Kaufman pracoval jako marketingový manažer v Procter & Gamble. Po letech se rozhodl začít radit podnikatelům a malým firmám a zjistil, jaké problémy řeší. Rozhodl se proto napsat knihu Personal MBA a vytvořit obsahovou platformu, jež měla nabídnout spolehlivou alternativu vůči business škole. Pokud začínáte, může pomoci i vám.

Tento článek nechce v žádném případě tvrdit, že MBA vzdělání nemá hodnotu. Jen poukazuje na to, že je třeba zvážit dostupné alternativy a vlastní kariérní plán, než se do vzdělávací investice svého života pustíte.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika