Náhody se dějí

oprava auta

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A co šance, že do konce měsíce přijdete o práci? Pravděpodobně ještě menší.

Podobných nešťastných událostí bychom dokázali vymyslet možná i stovky. Rozbitá lednička, déle trvající nemoc, či nečekaně vysoký účet za elektřinu. Většina z nich má společné minimálně dvě věci. Jsou nepříjemné a nejsou zadarmo.

Vysoký součet nepravděpodobností

Řekněme, že každá z těchto událostí se stane jednou za 10 let a (s trochou zjednodušení) tak můžeme říct, že šance, že se stane v daném měsíci, je 1 %. Co to znamená? S jednoprocentní šancí se vám do měsíce rozbije lednička. Může se to stát, ale nejspíš se to nestane.

Na druhou stranu, s další jednoprocentní šancí se vám rozbije auto. To, že se tak stane, nijak nezávisí na stavu vaší ledničky, najednou tu tak máme šance dvě. A přidávat můžeme dál. Pračka, notebook, televize, účet za telefon, ztráta zaměstnání. Řekněme, že je takových věcí ve vašem životě třeba 50. Jaká je potom šance, že se alespoň jedna z těchto událostí stane? Podstatně vyšší.

Pokud nás bude zajímat přesná pravděpodobnost, můžeme jí spočítat pomocí pravděpodobnosti toho, že se nic špatného nestane. Ta je u každé z těchto věcí 99 %. Ty mezi sebou znásobíme tolikrát, podle toho, kolik věcí náchylných k problému ve svém životě máme. Toto číslo je samozřejmě poněkud abstraktnější, ale zůstaňme pro jednoduchost u 50, které jsme si zvolili v minulém odstavci. Naše pravděpodobnost tak nyní odpovídá 0,9950, což odpovídá (zaokrouhleně) hodnotě 0,6. Existuje tak 60% šance, že se v daném měsíci nic špatného nestane, neboli 40% šance, že se vám něco nepovede, něco pokazí, a že vás to nejspíš bude stát peníze.

Jak neprohrát

Co s tím? Lze vyhrát s osudem? A proč o tom vlastně píšeme?

Můžete se pokusit udělat maximum, abyste se vyhnuli těmto událostem (autu dopřejete pravidelný servis a notebook nebudete radši nikam nosit). I pokud se vám podaří vyhnout se některým z nich, existují další desítky věcí, které vás ani ve snu nenapadnou a kterým zabránit prostě nedokážete. Vyhrát s osudem tak není zcela ve vašich rukou.

Důležité je však najít cestu, kterou dokážete minimalizovat své ztráty a lidsky řečeno neprohrát.

Jednou z nich je založení vlastního nouzového fondu. K čemu takový fond je? Jedná se o vámi naspořenou rezervu, kterou můžete využít například ve výše popsaných situacích. Přesná podoba fondu je na vás a na vašich možnostech. Existuje ale pár zásad, kterými doporučujeme se řídit.

  1. Mějte peníze u jiné banky, než u které máte svůj klasický bankovní účet. Proč? Zabráníte tak nutkání použít peníze k něčemu jinému, než k čemu je spoříte.
  2. Mějte k penězům rychlý přístup. Většina situací nevyžaduje mít peníze z minuty na minutu, na druhou stranu nedoporučujeme produkty s delší dobou výběru než 14 dní, či s poplatkem za předčasný výběr.
  3. Nenechávejte peníze jen tak ležet. To, že se jedná o nouzový fond, neznamená, že by vaše peníze neměly pracovat. Vzhledem k tomu, že je můžete kdykoliv potřebovat, nedoporučujeme volit aktivně spravovaná portfolia s vstupním, či výstupním poplatkem. Volit můžete z námi nabízených méně rizikových portfolií, případně se poohlédnout po spořících účtech, které však v době psání tohoto článku nabízí jen velmi nízké zhodnocení.
  4. Nastavte si měsíční platbu, kterou budete na váš nouzový fond posílat. Zde se řiďte dle vašich možností a potřeb. I 500 Kč měsíčně může udělat rozdíl. Obecně platí, že na vašem nouzovém fondu by měla být částka odpovídající nejméně dvěma měsíčním výplatám.

Mít „peníze bokem“ je vždy lepší, než shánět peníze na poslední chvíli. Život je nepředvídatelný a i přesto, že nejen čtenářům našeho blogu přejeme co nejméně neštěstí, je důležité mít v životě jistotu, na kterou se můžete spolehnout. Spořit a investovat můžete začít kdykoliv a oceníte to ve chvílích, kdy to budete potřebovat nejvíce.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Inflace, skrytý nepřítel spoření

Spoření na důchod se zdá být činností naprosto triviální. Ušetřené peníze ukládáme na spořící účet v domnění, že se