Největší bankovní domy USA patří stabilně mezi nejvýdělečnější společnosti na světě. Do první světové dvacítky firem dle zisku za loňský rok se dostaly hned čtyři americké banky. Pandemie koronaviru ale jejich postavením výrazně otřásla a bankovní sektor patří mezi nejvíce zasažené odvětví. Index finančního sektoru patří mezi ty s nejhorším výnosem letošního roku v rámci nabídky instrumentů Portu. Výnos (vlastně ztráta) tohoto ETF od počátku roku je dokonce -21,46 %. Celé portfolio tohoto indexu se obchoduje za ocenění 1,18 násobku účetní hodnoty. Dokáže se finanční sektor zotavit; a tedy – nastala nyní příležitost jej zařadit do investiční strategie?
Mezi největší komponenty ETF finančního sektoru patří hlavní americké banky jako Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan a Wells Fargo. Banky v časech ekonomických recesí nejsou příliš vyhledávaným přístavem mezi investory. Ti se jim vyhýbají zejména ze dvou důvodů. Prvním jsou nízké úrokové sazby v ekonomice, kterými se centrální banky snaží povzbudit ekonomiku. Bankám tak klesají úrokové výnosy. Druhou hrozbou je riziko nesplacených úvěrů v souvislosti s pandemií koronaviru. Banky musejí z tohoto důvodu vytvářet opravné položky pro krytí úvěrových ztrát. Tvorba těchto rezerv se promítá do nižších zisků.
Hospodaření amerických bank však bylo ve třetím kvartále nadmíru úspěšné. Banky reportovaly pozitivní výsledky, kdy nižší úrokové výnosy dokázaly kompenzovat vyššími výnosy z divize tradingu. K těmto výnosům pomohla bankám vyšší volatilita trhů a s ní spojené častější obchodování klientů. To se týkalo hlavně investičních bank jako Morgan Stanley nebo Goldman Sachs. Banka JPMorgan ohlásila o 34 % lepší výsledky, než které očekávali analytici, Citigroup tento ziskový konsensus překonala o 54 % a Bank of America rovněž doručila o 4 % lepší výsledky než se očekávalo.
Goldman Sachs měla dokonce o 30 % vyšší tržby a o 93 % vylepšila zisk oproti stejnému kvartálu minulého roku, kdy ekonomika jela na plný výkon. Pomohly ji k tomu o 49 % vyšší výnosy z divize tradingu. Investiční banky si tak v současné době vedou lépe, než ty klasické retailové. Americký bankovní sektor jako celek vykázal za uplynulý třetí kvartál v průměru o 14 % vyšší zisky než za stejné období loňského roku.
Zdroj: Financial Times
Rovněž ve druhém kvartále reportovaly finanční domy z indexu S&P 500 zisk v průměru 17 % nad odhady. Ceny akcií bank však na pozitivní výsledky nereagovaly růstem. Mezi investory nadále panuje nejistota ohledně budoucího vývoje současné pandemie koronaviru a dlouhodobě nízkých úrokových sazeb. Obavy rovněž vzbuzují budoucí nesplacené úvěry, které se v rozvahách bank díky moratoriím zatím neprojevily. Na to jsou však banky připraveny a jejich kapitálová vybavenost je na daleko vyšší úrovni než při poslední finanční krizi (současnou krizí navíc není bankovní systém zasažen „zevnitř“ jako tomu bylo například během finanční krize z let 2008-09).
Šéf největší americké banky Jamie Dimon se navíc před dvěma týdny nechal slyšet, že JPMorgan je pravděpodobně o 10 miliard dolarů „pře-rezervována“. Tyto rezervy však mají pouze dočasný charakter. V případě znovu nastartování hospodářského růstu se jejich přebytečná část rozvolní a zisky bank se tak opět zvýší. Vzhledem k tomu, že cena akcií zpravidla „předbíhá“ dobu, lze očekávat, že to bude už v době, kdy ceny akcií bankovního sektoru budou výše než dnes.
Trochu výjimkou mezi velkými investory je Warren Buffet – ten již v srpnu nakoupil akcie Bank of Amerika za více jak 2 miliardy dolarů. Příležitost v tomto sektoru viděl a neváhal. Zatím je jeho investice spíše „na nule“, ale že by se tento věštec z Omahy mýlil? Zhodnotit to budeme moci třeba za rok.
—————————————————————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.