Search
Close this search box.

Náznaky korekce na amerických trzích znovu zažehnány

Rally na akciových trzích v zámoří v posledním prázdninovém týdnu opět potvrdilo punc své neotřesitelnosti. Hlavní akciové indexy dokázaly obnovit svůj růst navzdory běsnění hurikánu Harvey a navzdory setrvávajícímu geopolitickému napětí. Vrásky investorům prozatím nedělá ani blížící se debata o navýšení dluhového stropu USA.

Silným impulsem se pro trhy v druhé polovině týdne stalo zveřejnění nad očekávání silného amerického HDP (+3 % vs. odhad 2,7 %), přičemž se jednalo o největší nárůst ekonomiky od 2Q 2015. Index S&P500 v týdenní bilanci přidal 1,2 %, Dow Jones připsal 0,8 %, přičemž opětovně zamířily nad úrovně svých 50denních klouzavých průměrů. Zdá se tedy, že v příštích dnech můžeme očekávat opětovný útok na předešlá maxima. Technologický index Nasdaq pak poskočil o 2,9 % výše.

Graf: Týdenní vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq

Mezi konstituenty blue chips indexu Dow se tahouny růstu staly zejména procyklické tituly jako United Technologies (+3,8 %), Du Pont (+3,6 %) či Catterpilar (+2,4 %). V rámci širšího S&P 500 indexu si nejlépe vedly akcie biofarmaceutické firmy Gilead Science, které narostly o 13 % v souvislosti s oznámenou akvizicí společnosti Kite Pharma. Na opačné straně výsledkového spektra se naopak ocitly akcie Best Buy, jejichž hodnota propadla o více než 10 % poté, co představitelé tohoto největšího amerického maloobchodního prodejce elektroniky prezentovali velmi opatrný výhled hospodaření do konce roku.

Ze zajímavých pohybů na komoditních trzích za zmínku stojí nárůst ceny zlata nad rezistentní úroveň 1 300 dolarů za unci. K více než k 2% nárůstu ceny žlutého kovu přispělo především zvýšení geopolitického napětí poté, co KLDR v úterý provedla další test rakety, která přeletěla přes území Japonska. Silné pozitivní momentum si i nadále uchovala cena mědi, která během posledního srpnového týdne narostla o 3,4 % na čerstvá tříletá maxima, přičemž od začátku letošního roku již připisuje bezmála 25% zisk. Cena americké ropy naopak v týdenním srovnání poklesla o 2 %, když hurikán Harvey významně neovlivnil produkci ropy v mexickém zálivu, avšak vyřadil z provozu téměř 20 % amerických rafinerských kapacit.

Graf: Cena zlata

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jakou cenu pro vás má Facebook?

Díky masovému rozšíření internetu máme k dispozici nepřeberné množství služeb, které si za zefektivnění či zpříjemnění našeho každodenního

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému majiteli umožňuje obchodovat