Náznaky korekce na amerických trzích znovu zažehnány

Rally na akciových trzích v zámoří v posledním prázdninovém týdnu opět potvrdilo punc své neotřesitelnosti. Hlavní akciové indexy dokázaly obnovit svůj růst navzdory běsnění hurikánu Harvey a navzdory setrvávajícímu geopolitickému napětí. Vrásky investorům prozatím nedělá ani blížící se debata o navýšení dluhového stropu USA.

Silným impulsem se pro trhy v druhé polovině týdne stalo zveřejnění nad očekávání silného amerického HDP (+3 % vs. odhad 2,7 %), přičemž se jednalo o největší nárůst ekonomiky od 2Q 2015. Index S&P500 v týdenní bilanci přidal 1,2 %, Dow Jones připsal 0,8 %, přičemž opětovně zamířily nad úrovně svých 50denních klouzavých průměrů. Zdá se tedy, že v příštích dnech můžeme očekávat opětovný útok na předešlá maxima. Technologický index Nasdaq pak poskočil o 2,9 % výše.

Graf: Týdenní vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq

Mezi konstituenty blue chips indexu Dow se tahouny růstu staly zejména procyklické tituly jako United Technologies (+3,8 %), Du Pont (+3,6 %) či Catterpilar (+2,4 %). V rámci širšího S&P 500 indexu si nejlépe vedly akcie biofarmaceutické firmy Gilead Science, které narostly o 13 % v souvislosti s oznámenou akvizicí společnosti Kite Pharma. Na opačné straně výsledkového spektra se naopak ocitly akcie Best Buy, jejichž hodnota propadla o více než 10 % poté, co představitelé tohoto největšího amerického maloobchodního prodejce elektroniky prezentovali velmi opatrný výhled hospodaření do konce roku.

Ze zajímavých pohybů na komoditních trzích za zmínku stojí nárůst ceny zlata nad rezistentní úroveň 1 300 dolarů za unci. K více než k 2% nárůstu ceny žlutého kovu přispělo především zvýšení geopolitického napětí poté, co KLDR v úterý provedla další test rakety, která přeletěla přes území Japonska. Silné pozitivní momentum si i nadále uchovala cena mědi, která během posledního srpnového týdne narostla o 3,4 % na čerstvá tříletá maxima, přičemž od začátku letošního roku již připisuje bezmála 25% zisk. Cena americké ropy naopak v týdenním srovnání poklesla o 2 %, když hurikán Harvey významně neovlivnil produkci ropy v mexickém zálivu, avšak vyřadil z provozu téměř 20 % amerických rafinerských kapacit.

Graf: Cena zlata

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás