Nejdražší auto světa – Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenaut Coupé

Přišlo to jako blesk z čistého nebe – v muzeu značky Mercedes-Benz se za pomoci aukční síně RM Sothebys na začátku května konala velmi soukromá a veřejnosti nepřístupná aukce s jasným cílem: prodat jeden ze dvou unikátních závodních Mercedesů 50. let. Výsledek? Nový aukční rekord!

Ještě nedávno žebříčku nejdražších aut planety dominovalo Ferrari, které také se svými klasickými (a někdy i modernějšími) kousky tradičně opanovalo nejvyšší příčky výsledků velkých aukcí z Paříže, Pebble Beach, Monte-Carla nebo Londýna. Ještě donedávna bylo za nejdražší auto považováno závodní Ferrari 250 GTO, které vzniklo v počtu pouhých 36 kusů. Jedno se prodalo nejprve za 48 milionů dolarů, později dokonce za 70 milionů dolarů. Teď je ale všechno jinak.

Mercedes-Benz nabídl do prodeje svůj velký trumf: jeden z dvou prototypů silničního modelu 300 SLR Uhlenaut Coupé, a to přímo ze svých sbírek. Speciální hardtop verze slavného otevřeného závodního modelu SLR (s nímž v roce 1955 Sir Stirling Moss zvítězil při závodě Mille Miglia) byla pojmenovaná po tehdejším hlavním inženýrovi značky, Rudolfu Uhlenhautovi. Potenciál naznačuje použití řadového osmiválce s výkonem 300 koní a maximální rychlost až 300 km/h!

Závodní automobily z 30. a 50. let jsou obecně nejvyhledávanějšími, nejvzácnějšími kousky. Takže když se jeden z těchto vozů objevil na trhu, bylo jasné, že poptávka bude ohromná. Připomeneme, že druhý existující kus si Mercedes nechává pro sebe. Představené SLR těžilo nejen z technické pokročilosti, ale také z faktu, že spadalo do třídy sportovních vozů, která se po Druhé světové válce těšila ohromné oblibě a rozkvětu. Navíc Mercedes, například na rozdíl od Ferrari nebo Maserati, krátce po vzniku těchto vozů zrušil svůj závodní program, takže s oběma zmíněnými auty se již nezávodilo. Historie je samozřejmě velmi zajímavá a zejména poválečné závodění extrémně přitažlivé, ale tomu se budeme věnovat jindy. Teď je důležitá ona informace, na kterou všichni čekáme: za kolik.

Ve čtvrtek 19. května Mercedes-Benz potvrdil, že velmi vzácné kupé z roku 1955, které bylo po celou dobu ve sbírkách automobilky, koupil soukromý sběratel za částku 135 000 000 eur! Ano, v hrubém přepočtu za více než 3,3 miliardy korun českých! Podle společnosti Hagerty se jedná o nejvyšší známou cenu, která byla kdy za jakýkoliv automobil zaplacena. Ještě dodáme, že identita nového majitele zůstala utajena, ovšem známý britský sběratel automobilů Simon Kidston vydal tiskovou zprávu, v níž uvádí, že právě on na základě přání klienta udělal finální příhoz.

A jestli si myslíte, že Mercedes použije nově nabitá aktiva na rozvoj elektromobility nebo něčeho podobného, můžeme vás uklidnit – peníze z prodeje jsou určeny k založení fondu, který bude sloužit ke vzdělávání lidí po celém světě. Tomu říkáme win-win situace.

Foto: Mercedes-Benz

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených