Search
Close this search box.

Nejdražší rada je špatná rada

poradci

Již přes 9 let sledujeme prakticky nepřetržitý růst na americkém trhu akcií. Rok 2018 je o něco bouřlivější a na trhy se vrátila investory ne příliš oblíbená volatilita. Přesto je index S&P 500 od začátku roku na nule a existuje oprávněná naděje, že se dočkáme dalšího neztrátového roku.

To má mimo jiné za následek, že investoři přesouvají svůj zájem na drobnosti, kterými se snaží ještě o kousek vylepšit své výnosy. Místo důležitých věcí, jako je diverzifikace či správné finanční plánování, se přesouvají k maličkostem. Setiny procent u poplatků, volba správného sektoru pro investování, nekonečný boj mezi aktivním a pasivním investováním a další.

Nežeňte se za dokonalostí

Tím samozřejmě nechceme říct, že by tyto věci neměly smysl. Správnou kombinací zmíněných faktorů lze optimalizovat své portfolio a dosahovat lepších výnosů. Zdokonalováním každé drobnosti však narážíte na zákon klesajících výnosů, kdy každým dalším vylepšením získáte o něco nižší užitek. Soustředěním na detaily se investoři přestávají zajímat o věci, které jsou doopravdy důležité a které je mohou stát nemalé peníze. Dokonalost se často stává nepřítelem dobré investice.

Honba za dokonalou investiční příležitostí či perfektní investiční radou se může prodražit. Jeden takový příběh popisuje Larry Swedroe ve své knize Reducing the Risk of Black Swans:

Na začátku roku 2003 se Larry setkal s párem v důchodovém věku, který měl naspořeno téměř 3 miliony dolarů. Naneštěstí pro ně, před třemi lety měli zainvestováno přes 13 milionů dolarů! Jediný důvod, proč v rámci relativně krátkého úseku přišli o tolik peněz, byla nesprávná alokace jejich financí. Sami přiznali, že na radu svého finančního poradce investovali pouze do amerických akcií technologických firem, které v té době zažívaly nevídaný růst. Zatímco dobrá rada by je nestála téměř nic, špatná rada je (po prasknutí tzv. technologické bubliny) stála až nespravedlivě moc.

Larry se 71letého páru mimo jiné zeptal na to, jestli by se podstatně změnila kvalita jejich života, kdyby se jim místo ztráty podařilo peníze zdvojnásobit na 26 milionů dolarů. Jejich odpověď byla, že rozhodně ne. Oproti tomu sledovat, jak se jejich portfolio smršťuje z 13 milionů na 3 miliony dolarů, bylo neuvěřitelně těžké a mrzí je ztráta peněz, které chtěli odkázat svým potomkům.

Zatímco soustředění peněz pouze do jedné oblasti z vás může udělat boháče, diverzifikace vaše bohatství ochrání.

Neviditelná dobrá rada

Zatímco následky špatné rady lze pozorovat prakticky ihned a lze je vyčíslit, dobrá rada může být neviditelná a nevyčíslitelná. To neznamená, že by nebyla důležitá.

Představte si, že máte zainvestováno v aktivně spravovaném fondu, který za posledních 10 let nedokázal porazit indexy sledující trh (vzhledem k silnému růstu se jedná o většinu fondů). Přesto jste se rozhodli vytrvat a své peníze u fondu nechat. Nevybírali jste je při krátkodobých propadech a nepřehazovali je každý rok z fondu do fondu.

Samozřejmě to nebylo optimální. Zpětně vidíte možnosti, kde šlo vydělat více. Přesto jste dopadli lépe než všichni, kteří se báli investovat a své peníze drželi v hotovosti. Pravděpodobně jste dopadli lépe než ti, kteří se za každou cenu snažili zvýšit svůj výnos a své peníze různě vybírali a vkládali na základě toho, co jim finanční experti poradili o situaci na trhu.

Pravda je taková, že finanční poradci se neliší ani tak ve svých schopnostech analýzy trhu. To, čím se liší, je schopnost vzbuzovat důvěru u svých klientů a především schopnost vyhnout se chybám a nedávat špatné rady. Protože když jde o peníze, vždy se najdou poradci, kteří jsou ochotni podat špatnou radu a lidé, kteří jsou ochotni takovou radu přijmout. Motivace je při tom pro obě strany stejná – vidina více peněz.

Bohatší lidé vždy byli a budou naháněni různými poradci, kteří jsou ochotni riskovat jejich peníze kvůli vlastnímu zisku. Tito poradci se nebojí dát klientovi radu, která se často ukáže být špatnou. I proto v Portu věříme v pasivní, robotické investování. Nedokážeme vám dát radu, která vám za krátkou dobu vydělá jmění. Nedočkáte se od nás ale ani žádné špatné rady, které by mohly poškodit vaše finance. V Portu stojíme na vaší straně.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn