Milujete cestování a zároveň řešíte, jak si na vysněné cestovatelské zážitky vydělat? S postupným rozvolňováním opatření a opětovným otevíráním hranic po rok a půl dlouhém covidovém temnu se s blížícími letními prázdninami nabízí začít znovu řešit, jak si na cestovatelské radovánky našetřit (pokud jste na tom nezačali pracovat už během karantény, tím lépe pro vás). Cestování už dávno nepatří mezi finančně vyčerpávající aktivity, na jeden kratší výlet do zahraniční tedy není třeba šetřit měsíce. Postupem času navíc zjistíte, že ušetřit se dá opravdu na ledasčem.
Sledujte své výdaje!
Úplně první věc, se kterou byste měli při plánování začít, je zjistit, za co vlastně utrácíte. Své výdaje je nejlepší si pravidelně zapisovat, s časovým horizontem potom černé na bílém uvidíte, na čem by se dalo ušetřit a za co třeba utrácíte úplně zbytečně. Pokud tápete, jak si svůj osobní budget vytvořit, doporučujeme vám k přečtení náš dřívější článek, kde jsme přehledně sepsali, jak si vytvořit přehled příjmů a výdajů a neztratit se v tom.
V případě, že nejste fanoušek ručního vypisování, existuje pro sledování vašeho osobního rozpočtu mnoho mobilních aplikací typu Spendee či Wallet, které výdaje pro přehlednost rozdělují hned do několika kategorií a různých interaktivních grafů.
Zrevidujte své účty.
Tip, který vám může ušetřit více než si myslíte. Stačí si projít všechny účty, které pravidelně platíte – za internet, pojištění, povinné ručení na auto – mnohdy se totiž dají najít výrazně levnější varianty u jiných zprostředkovatelů. Také rozumné používání spotřebičů a postupné přetvoření vaší domácnosti na ekologicky šetrnou dokáže zázraky. Ušetřená suma sice nebude dosahovat obrovských výšek a ani to na účtu nebude vidět hned, je však důležité vytrvat. Každá ušetřená koruna se totiž počítá!
Pište si nákupní seznamy a najezte se.
Mnoho lidí nechodí nakupovat s jasným cílem, co je třeba pořídit. Často si říkají, že vezmou to, co jim „padne do oka“, na co budou mít chuť. To je ovšem chyba. Tímto způsobem často bezmyšlenkovitě nakupujete věci, které vůbec nepotřebujete. Nejlepším řešením je před návštěvou obchodu otevřít lednici se spíží a napsat si seznam věcí, které nám chybí. A striktně se jím řídit! Další vychytávkou je nechodit nakupovat hladoví. Je totiž dokázáno, že pokud do obchodu vyrazíte s prázdným žaludkem, máte tendenci nakupovat daleko více a tím spíš zdraví ne příliš prospěšné potraviny.
Omezte návštěvy restaurací a kaváren.
Pokud si rozpočítáte cenu za porci doma běžně připravovaných jídel, snadno zjistíte, že vás vyjde na mnohem méně než ta v restauraci. Jestliže vám to dovoluje čas, efektivním způsobem, kterým výrazně snížíte výdaje, je naučit se vařit. Bude se vám to hodit jak v běžném životě, tak během cestování. Stejně tak v případě oblíbených dostaveníček v kavárnách, kde dělají kávu sice skvělou, ale v případě, že chceme nějakou tu korunu ušetřit, měli bychom si je dopřávat jen občas. Koneckonců, i z čerstvě namleté kávy za použití moka konvičky nebo french pressu se dá připravit moc dobrá, a navíc levnější alternativa.
Ponořte se do zdravého životního stylu.
Kdy jindy necestovat městskou hromadnou dopravou, když ne teď. Cestovat v horkých dnech přeplněnými a neklimatizovanými tramvajemi je peklo. Zkuste tedy namísto hromadné dopravy vyrazit na kole nebo pěšky. Nejenže ušetříte za lístek (v případě, že nemáte dlouhodobé kupóny), uděláte i něco pro sebe a životní prostředí. Velkým lákadlem pro mnohé z nás jsou během letní sezóny zahrádky, které v létě praskají ve švech. Pokuste se odolat a omezte počet propitých nocí, dlouhé letní večery k tomu svádí, ale vaše peněženka i játra vám poděkují.
Kde to jde, plaťte hotově.
Platit kartou je mnohem pohodlnější než neustálé vybírání hotovosti z bankomatu. Je však známo, že pokud platíte kartou, utratíte více, než byste chtěli.
Pokud si vyberete z účtu určitý obnos v hotovosti, přesně vidíte, jak si v útratě vedete. Sami si pak jednoduše můžete ve svojí peněžence zkontrolovat, kolik přesně jste utratili. Mít peníze na očích je zkrátka mnohem přehlednější a snadno tím zjistíte, kam nejvíce mizí.
Pozor na slevy!
Nakupování s rozvahou a jasně danými položkami neplatí jen pro potraviny. Lákadlu tisíců různých slevových akcí je velmi těžké odolat. Vždy si pořádně promyslete, jestli se jedná o věc, kterou skutečně potřebujete, nebo jen o zbytečnost, kterou sotva unosíte. Kupte si proto raději jedny dražší kvalitní džíny, které vám vydrží roky, než troje levnější, které se po několika měsících rozpadnou a ve výsledku za ně zaplatíte více.
Naučit se úsporně zacházet s penězi je běh na dlouhou trať a není třeba si sypat popel na hlavu, pokud občas „šlápneme vedle“. Udělat si radost je čas od času potřeba, důležité ovšem je, aby to, co jste si nastavili, fungovalo dlouhodobě. Čím déle budete „úsporná opatření“ dodržovat, tím více prostředků budete moct věnovat nejen na nové cestovatelské zážitky.