Search
Close this search box.

Nicnedělání je občas to nejlepší, co můžete udělat

lenochod

Co si jako první představíte pod pojmem nicnedělání? Polehávání na gauči? Poflakování se v pracovní době? Nezájem o vzniklou situaci? Pravděpodobně se bude jednat o něco, co je ve společnosti vnímané negativně. Žijeme ve světě, který nám neustále říká, že musíme být aktivní. Aktivně se zajímat o správný životní styl. Naplno pracovat a naplno sportovat. V mnoha případech je to správně a být aktivní přinese lepší výsledky, než opak. Existuje ale minimálně jedna věc, kdy neudělat nic je to nejlepší, co můžete udělat.

Když jde o pasivní investování, udělat méně je ve skutečnosti více. Na první pohled se vám to může zdát nelogické, ale je to tak. Pokud své investice necháte ležet a nebudete jim věnovat větší pozornost, zajistíte si ve skutečnosti vyšší šanci na dosažení očekávaného výnosu. Jak to? Neexistuje něco, čím lze vývoj investice ovlivnit?

Správná volba investice

Ano i ne. Ve chvíli, kdy začnete investovat, máte určitou kontrolu nad tím, jak bude vaše budoucí investice vypadat. Můžete se rozhodnout, zda své peníze budete investovat do dluhopisů, akcií, nemovitostí, nebo zda je budete pouze pasivně spořit a schovávat pod polštář. Stejně tak se můžete rozhodnout, za jakým účelem své peníze zhodnocujete a co si za ně jednou chcete koupit. Něco jiného je investice na rok a něco jiného je investice na 10 let. Každý investiční instrument se liší ve svém riziku a je nutné zvolit takové instrumenty, které odpovídají vaší představě.

Zvolit správné instrumenty a tím i podstupované riziko vám pomůžou různé investiční dotazníky. Na ty narazíte jak u finančních poradců, tak v naší aplikaci Portu. V realitě tak vyvažujete riziko na jedné straně a výnos na straně druhé. Nelze dosáhnout vysokého výnosu a zároveň nízkého rizika. Vždy, když pohybujete s jednou stranou, musíte počítat s tím, že se pohybuje i ta druhá.

Flákání se v průběhu

Po tom, co se rozhodnete, do čeho budete investovat, kolik a na jak dlouho, máte prakticky hotovo. Nejlepší, co v takové chvíli můžete udělat, je poslat peníze (pokud se chystáte vkládat peníze pravidelně, tak nastavit trvalý příkaz) a na investici zapomenout. Nikdo nedokáže předvídat, kdy přijde období růstu a kdy období poklesu. Je prakticky nemožné odhadnout budoucí vývoj akcií jediné firmy, natož odhadnout vývoj celého trhu.

To, že nemůžete nic udělat, není vaše chyba. Je to součást pasivního investování. Chybu uděláte až ve chvíli, kdy se rozhodnete něco udělat a reagovat tak na vývoj své investice. To, že jeden den trhy klesaly, neznamená, že budou klesat i druhý den. Může se to stát, ale také nemusí. Sázet na zítřejší vývoj je jako sázet na to, jestli v ruletě padne červená, nebo černá barva. Neexistuje žádná zaručená strategie, pomocí které by se vám podařilo načasovat své investice.

Graf 1: Vývoj investice do ETF sledujícího index S&P 500 s a bez přerušení investice (zdroj dat)

V grafu můžete vidět vývoj investice 100 000 Kč od roku 2006 do roku 2018. Klient, který se rozhodl na konci listopadu 2008 přerušit svoji investici, se připravil o více než 50 000 Kč k dubnu 2018. V prvních týdnech, kdy americký trh stále klesal, se mohlo rozhodnutí zdát jako správné. Nebylo ale v jeho silách rozpoznat, zda na trhu opět převládá tzv. býčí trend a zdali se vrátit k investici. Tím se připravil o budoucí zisky a na první pohled správné rozhodnutí ho stálo přes 50 000 Kč.

Jistě lze argumentovat tím, že svou investici mohl přerušit dříve a vrátit se k ní ve vhodnější okamžik. Nesmíme však zapomínat na to, že celou situaci hodnotíme až nyní, s odstupem deseti let. Narozdíl od nás, investor v našem příkladu nevěděl, jak moc budou trhy ještě klesat a kdy dojde k zlomovému okamžiku a začnou opět růst. Proto věříme, že se spíše vyplatí nevybírat peníze.

Pokud jde o práci s penězi v Portu, nejedná se o úplně pasivní přístup, od klientů však žádné zásahy nevyžadujeme. Zatímco vy odpočíváte, s penězi se stále něco děje. Kromě toho, že se jejich hodnota v závislosti na vývoji trhu mění, dochází u nás v Portu i k dalším procesům. Tím nejdůležitějším je rebalance, která vám pomáhá držet se stále stejného plánu. Nemusíte proto aktivně vstupovat do své investice. Uděláme vše za vás.

Je nicnedělání jedinou možností?

Možností samozřejmě existuje více. Kdyby aktivní zásahy do portfolia vůbec nefungovaly, neexistovaly by aktivně řízené fondy či lidé vydělávající na krátkodobých spekulacích. Jedná se ale o hazard s penězi, který v dlouhém období dokáže hrát jen hrstka vyvolených. Sám pravděpodobně nejúspěšnější a nejznámější investor Warren Buffet je velkým fanouškem pasivního investování. Nejlepší investicí je podle něj vybrat si nízkonákladová ETF a prostřednictvím nich pravidelně investovat. Výhodou jsou nejen nízké poplatky, ale i diverzifikace, která vás chrání proti propadu jedné ze společností.

Nicnedělání tak není jedinou možností, jak investovat své peníze. Jedná se však o to nejlepší, co můžete jakožto pasivní investor udělat.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového