Search
Close this search box.

Nové dluhopisové ETF dostupné na Portu

Nové dluhopisové ETF dostupné na Portu

Od dubna najdou naši klienti v nabídce ETF v rámci vlastních strategií Portu tři nové dluhopisové ETF s kratší dobou do splatnosti. Jedná se o americké krátkodobé státní dluhopisy se splatností do jednoho roku (IB01 LN), americké krátkodobé korporátní dluhopisy (SDIA LN) a evropské korporátní dluhopisy (IEAA LN).

Všechny tři nástroje se vyznačují tím, že se skládají převážně z krátkodobých dluhopisů jako celek mají tedy krátkou tzv. duraci neboli citlivost na změnu úrokových sazeb. Právě splatnost dluhopisů obsažených v daném ETF je klíčová pro správný výběr daného ETF do vaší strategie.

NázevTickerMěnaVýnos dluhopisů
v rámci ETF*
Krátkodobé státní dluhopisy USA (do 1 roku)IB01 LNUSD4,5 %
Americké korporátní dluhopisy (krátkodobé)SDIA LNUSD5,0 %
Korporátní dluhopisy EvropaIEAA LNEUR4,2 %

* stav ke dni 24. dubna 2023

Investování do dluhopisů se řídí vlastními pravidly. Není to úplně stejná disciplína jako investování do akcií. Dluhopisy zpravidla nesou kuponový výnos a mají splatnost v horizontu 1-30 let. V čase se jejich hodnota, respektive cena, vyvíjí může růst i klesat. Na vývoj ceny má vliv zejména vývoj úrokových sazeb a to, zda je dluhopis krátkodobý nebo dlouhodobý, tedy konkrétně to, jakou má tzv. duraci.

Na zvýšení úrokových sazeb totiž úplně jinak reaguje dluhopis na 1 rok než dluhopis na 20 let. Každý z těchto dluhopisů má jinak velké úrokové riziko neboli citlivost na změnu sazeb. Obecně lze říci, že čím delší dobu do splatnosti dluhopisy mají, tím více citlivé jsou na změny úrokových sazeb. Platí pak inverzní vztah růst sazeb vyústí v pokles ceny dluhopisů. 

Tento vztah platí samozřejmě jak pro jednotlivé dluhopisy, tak pro celé dluhopisové ETF. I jejich cena kolísá podle toho, jak se hýbou úrokové sazby. A rozdíly mohou být opravdu značné. Vidět to můžeme na grafu níže, který srovnává kolísavost výnosnosti krátkodobého a dlouhodobého dluhopisového ETF.

Cena dlouhodobého dluhopisu (nebo dluhopisového ETF) po růstu sazeb poklesne výrazně více než cena krátkodobého dluhopisu. Současně s tím však u dlouhodobých dluhopisů výrazně vzroste výnos do splatnosti, jelikož si nyní lze dluhopis koupit levněji ačkoliv se jeho výše kupónů ani nominální hodnota nezměnila. Nákup takového dluhopisu je tak v daný moment výhodnější než dříve.

Krátkodobé dluhopisy (respektive ETF, které je obsahuje) na změnu sazeb tak citlivě nereagují a jsou výrazně stabilnější. Nekolísá příliš jejich cena ani výnos do splatnosti.

Jak tedy využít ETF zaměřené na krátkodobé dluhopisy ve vaší investiční strategii?

1. Snížení kolísavosti investiční strategie

Krátkodobá dluhopisová ETF dokážou dobře snížit míru kolísavosti portfolia (jeho tzv. volatilitu). To ocení zejména konzervativnější investoři nebo ti, kteří se blíží ke konci svého investičního horizontu a plánují v brzké době (cca do 2 let) peníze vybrat.

Díky přidání takového dluhopisového ETF do vaší strategie můžete v dobách korekce klidně spát. Například portfolio skládající se pouze z akciových ETF v roce 2022 dosáhlo propadu hodnoty od vrcholu téměř 25 %. Portfolio s 80% zastoupením akcií a 20% zastoupením amerických krátkodobých dluhopisů by zaznamenalo pokles téměř o polovinu menší.

2. Alternativa cizoměnového spořícího účtu

Řada lidí má finanční prostředky v cizích měnách, které jsou obvykle uloženy na bankovních účtech. Účtech, jejichž úrok se často blíží nule. Je to dáno tím, že bankovní sektor od nás naše cizí měny nijak zvlášť nepotřebuje, takže za ně také není ochoten platit.

A zde nám vychází vstříc například ETF na krátkodobé americké státní dluhopisy (IB01 LN). Toto ETF investuje pouze do státních dluhopisů USA se splatností do jednoho roku. Jde tedy o jedno z nejbezpečnějších aktiv na světě, které navíc aktuálně nese cca 4,5 % ročně. Jedná se o vážený průměrný výnos do splatnosti z dluhopisů držených v tomto ETF. Takže místo toho, abychom drželi cizoměnový vklad v bance, kde se nezhodnocuje, můžeme vklad vložit do ETF, které při současných úrokových sazbách přinese zajímavé zhodnocení.

3. Vytvořte si vlastní konzervativní dluhopisové portfolio

Dluhopisová ETF nám také mohou umožnit vybudovat diverzifikované portfolio s nízkým rizikem. Použitím krátkodobých státních dluhopisů USA, krátkodobých korporátních dluhopisů z USA a evropských korporátních dluhopisů získáme diverzifikovaný mix státních i podnikových dluhopisů. Jen s těmito třemi instrumenty můžeme nepřímo investovat do téměř 6000 jednotlivých dluhopisů. Takové portfolio sice nebude dlouhodobě výnosově porážet portfolio akciové, jeho hodnota však nebude příliš kolísat. Lze jej tak využít pro investice na kratší dobu nebo jako konzervativní doplněk dlouhodobého akciového portfolia.

Investice do dluhopisů by měly být důležitou součástí portfolia každého investora. Ne všechny prostředky lze investovat dlouhodobě a pouze na akciovém trhu. Na rozdíl od akciového trhu se přitom dluhopisové ETF mohou výrazně lišit ve svých charakteristikách rizika a kolísavosti hodnoty, stejně jako v chování k příchozím informacím z ekonomiky a změnám úrokových sazeb. Nové dluhopisové ETF vám umožní využít naplno potenciál dluhopisového trhu.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména několik – Pebble

Makléř – 23. díl: Epilog

Největší makléřská firma v Praze se nečekanou finanční operací na hraně zákona znovu dostala do rukou spoluzakladatele Arnolda