Search
Close this search box.

Numismatika jako investice

Portu Gallery numismatika

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například akcie, k investicím alternativním. Mezi nimi hrají hlavní roli zejména drahé kovy, ale také třeba klasické automobily nebo whisky. Do zlata a stříbra lze investovat nejen prostřednictvím slitků či ETF, ale také skrz investiční či sběratelské mince. Numismatice se tak může věnovat skoro opravdu každý.

Nákup mincí je tak trochu jiný způsob alternativního investování než běžné investování do akcii, deviz nebo indexu. Numismatika poskytuje možnost investování s minimálním rizikem a případnou rychlou likviditou. Její rostoucí oblibu potvrzují i data ze serveru sberatel.info, dle kterého se na tuzemském numismatickém trhu točí investiční materiál o hodnotě stovek milionů korun. V numismatických aukcích se loni prodaly mince a medaile za 465 milionů korun, což oproti roku 2018 představuje nárůst o 55 milionů korun, oproti roku 2016 o celých 165 milionů.

Portu Gallery

V dnešní době je mnoho akciových trhů nadhodnocených s rizikem korekce a jedním ze způsobů jak udržet hodnotu svého majetku je právě investice do alternativ.

Dobrým příkladem těchto alternativních investic je britská banka Coutts (Coutts index), která zhodnocuje peníze ve velké míře evropské aristokracii. Ta v roce 2019 zveřejnila statistiky, jak se jednotlivým alternativním investicím za posledních 13 let dařilo. Ze statistik vyšlo najevo, že od roku 2005 se investice do vzácných mincí zhodnotila přibližně o 230%. Jediná nepatrně výnosnější alternativní investice za poslední období byla investice do klasických automobilů. Výjimečnosti investování do mincí je taky to, že mince jako jediný index ze všech sledovaných vykazovaly každoročně zisk.

Důležitým faktorem investic do mincí je taky stabilita trhu s nimi. Mince nevyžadují žádné speciální uskladnění, větší prostor a jejich likvidita je extrémně rychlá z důvodu obrovského celosvětového zájmu sběratelů. Proniknout do tajů investičních mincí je méně náročnější než do mincí sběratelských. Investicí do numismatiky lze získat nejen zajímavé hobby, ale i možnost své prostředky zhodnotit.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 mýtů o investičním trhu

Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na

americké akcie wide moat strategie

Strategie: Americké akcie „wide moat“

Stejně jako se středověké hrady chránily před nepřáteli pomocí širokých příkopů, podobnou strategii volí v dnešním světě i některé

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve

Šachové figurky

Obchodní války prezidenta Trumpa

Prezident USA Donald Trump vydal na začátku března prohlášení o chystaném zavedení dovozních cel na ocel (25 %)