Numismatika – má investování do mincí a medailí smysl?

numismatics-collection-coins

Inflace – strašák posledních několika měsíců se nebezpečně blíží hodnotě 7 %, což činí z běžných spořicích účtů a mnohých podobně konzervativních investic poněkud prodělečné možnosti zhodnocování vašich dlouholetých úspor. V takové chvíli se řada lidí se zájmem o investování dříve nebo později začne zajímat i o jiné alternativní možnosti, jak docílit toho, abych jejich úspory neztrácely na hodnotě. A právě investice do drahých kovů například v podobě mincí a medailí může být pro někoho z vás tou pravou alternativou.

Poptávka po mincích a medailích v posledních letech na tuzemském trhu raketově stoupá, což může být způsobeno zajímavou kombinací vzácnosti a významným či historicky důležitým milníkem. V dnešní době nabízí numismatika širokou škálu možností, do kterých lze investovat. Od nejexkluzivnějších exemplářů za miliony korun po investice ve výši několika stovek či tisíc korun.

Příslušná aktiva patří k oblíbeným cílům jak větších investorů, tak i široké veřejnosti jako nástroj zajímavého investování, kterému se může věnovat takřka kdokoliv. Není již tedy pravidlem, že mezi sběrateli figurují pouze movití rentiéři, jak tomu mohlo být dříve, ale i obyčejní lidé s běžným měsíčním příjmem. V případě investic do drahých kovů je však nutné pamatovat na to, že neplatí, že nákupem zlata prudce zbohatnete. Zlato i stříbro vyniká v něčem jiném – je schopné svoji hodnotu „konzervovat“ a neztrácet ji.

Podle informací z webu sběratel.info se v numismatických aukcích v roce 2019 prodaly mince a medaile za úctyhodných 465 milionů korun. Experti rovněž odhadli, že se v českých domácnostech nacházeli k roku 2019 numismatické předměty za zhruba 40 miliard korun, tedy dvojnásobek oproti roku 2009. Je evidentní, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích, nicméně trend naznačuje, že by jak prodej těchto aktiv, tak i jejich hodnota měly nadále růst.

Do čeho se dá v numismatice investovat a na čem záleží hodnota aktiv?

Kromě investičních mincí ze vzácných kovů ražených světovými mincovnami můžeme své úspory vložit třeba do historických mincí nebo medailí. Historické mince patří mezi skutečná platidla, jejich stáří může sahat od několika stovek či tisíců let až po pár desítek či jednotek let. Investiční medaile můžou být rovněž historické i novodobé, na rozdíl od mincí však nemají nominální hodnotu a nikdy se jimi neplatilo. Jejich tematika se povětšinou zaměřuje na významné historické události nebo výročí.

V jejich hodnotě se kromě ceny kovu výrazněji odráží také další faktory jako vzácnost, zachovalost či poptávka mezi sběrateli. Právě jedinečnost a tedy i limitované množství vydání často rozhoduje o budoucí ceně jak mincí, tak medailí. Pokud je exemplář vzácný, a navíc je po něm velká poptávka, jeho cenu to významně zvyšuje. Naopak stáří mince či medaile až tak zásadní není, což může být pro laiky poněkud překvapivé. Pokud vezmeme v úvahu všechny důležité aspekty, které tvoří finální cenu mince nebo medaile, často můžeme narazit na situaci, kdy její hodnota často značně přesahuje cenu samotného kovu, není to tedy ani zdaleka ojedinělý jev.

Nutno podotknout, že ani zdánlivé poškození mince nemusí být vždy považováno za vadu. Například patina, která přirozeně na mincích časem vzniká, ji dělá pro některé sběratele atraktivnější a může její hodnotu naopak zvýšit. Stejně tak u rzi, která naopak dokládá, že je mince skutečně stará a pravděpodobně se nejedná o padělek vyhotovený před několika lety.

V případě historických mincí nebo medailí lze oproti investičním mincím určit cenu bez odborných znalostí jen velmi složitě. Orientačně vám s tím může pomoci katalog, podobné prodejní nabídky na internetu nebo dosažené ceny v aukcích. Přesto tyto údaje mohou být velmi vzdálené od reality. Pokud nejste odborník, nechte si poradit od někoho, kdo se v branži již delší dobu pohybuje a u koho máte jistotu, že jeho rady nebudou směřovat k jeho vlastnímu obohacení na úkor toho vašeho. To je třeba mít na paměti.

investment medal

Portu Gallery nabídne další atraktivní numismatický exemplář Portu Gallery investování pro každého 

Pro ty, kteří by chtěli do numismatických předmětů investovat bez větší námahy, se nabízí platforma Portu Gallery, kde lze investovat do jedinečných sběratelských předmětů formou frakcí. I drobní investoři tak mají možnost spoluvlastnit zajímavá investiční aktiva, aniž by za ně museli zaplatit celou částku. Umožnit alternativní investování každému je základním pilířem a cílem platformy. Za dobu své existence platformy Portu Gallery jsme investorům nabídla Portu Gallery několik unikátních mincí a medailí jako možnou alternativu pro diverzifikaci investičních portfolií – například extrémně vzácnou medaili Leopold II., která byla vyražena při korunovaci Leopolda II., syna Marie Terezie, českým králem nebo výroční medaili z roku 1929 k dokončení Chrámu svatého Víta.

Pokud svá portfolia toužíme obohatit o historické medaile, máme pro vás skvělou zprávu. Pátým a neméně jedinečným numismatickým exemplářem, jehož úpis spustíme příští čtvrtek, je více než dvě stě let stará zlatá pamětní medaile Richard Dotzauer. Unikátní medaile vznikla v roce 1880 ke 30. výročí založení pražské Obchodní a živnostenské komory. V tu chvíli byl jejím prezidentem významný česko-německý obchodník Richard Dotzauer, který je na lícní straně také zobrazen.

Z výtvarného hlediska je medaile jedinečnou ukázkou vídeňské medailérské tvorby ze závěru 19. století. Autorem razidel je slavný vídeňský medailér Anton Scharff, který byl později také autorem některých mincí rakouské korunové měny.

Jelikož se s největší pravděpodobností jedná o jediný dochovaný kus, který byl doteď znám pouze v bronzových odražcích, není možné hodnotu medaile srovnat s jinými identickými exempláři. Ocenění je tak založeno na referenčních aukcích podobných medailí se shodnou vzácností.

gold medal gold medal

Numismatické investice patří mezi poměrně ostřílená investiční aktiva, která jsou rozšířená napříč světovou populací po několik stovek let. Díky vysoké poptávce tak lákají například slušnou likviditou.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si ani neuvědomujeme, že