Jen za první 4 měsíce roku 2021 zaznamenaly akciové ETF stejný příliv kapitálu jako za celý minulý rok. Burzovně obchodovatelné fondy na americké burze přitahují investory rekordním tempem a to hned z několika důvodů. Kromě dlouhodobě nízkých poplatků je to i optimismus ohledně ekonomického růstu, který konečně začíná korelovat s vývojem na akciovém trhu. Roli hraje i vyšší důvěra investorů. Burzovně obchodovatelné fondy totiž úspěšně prošly zkouškou, kterou jim minulý rok připravil.
Během prvních 4 měsíců přiteklo do akciových ETF obchodovaných na americké burze přes 269 miliard dolarů – více než za celý minulý rok, kdy konečný účet činil 249 miliard. Z největších přílivů se těší široce diverzifikovaná ETF sledující americký nebo celosvětový akciový trh. V rámci všech tříd zaznamenaly americké ETF příliv přesahující 330 miliard dolarů a prozatímní trend nahrává překonání výsledku z minulého roku.
Podle analytiků stojí za růstem obliby hned několik faktorů. Jedním z nich jsou dobré hospodářské výsledky společností za první čtvrtletí tohoto roku, které potvrdily že ekonomika je na správné cestě k silnému oživení a vysokému růstu HDP. Roli hrála i větší důvěra investorů vůči burzovně obchodovatelným fondům. Ta pramení z dobrého vývoje ETF během loňského propadu.
Loňský prudký pokles na akciových trzích přinesl jedinečnou příležitost, jak otestovat chování ETF při medvědím trhu. Burzovně obchodovatelné pasivní fondy dlouhodobě porážejí drtivou většinu manažerů aktivně spravovaných fondů. Ti se tak uchýlili k argumentu, že v době poklesu dokáží trh překonat a obhájit tak vysoké poplatky, které si za své služby účtují. Jenže ani to se během březnového propadu nepotvrdilo a odklon od aktivně spravovaných fondů nabral na rychlosti. Jen od začátku tohoto roku z nich odteklo přes 11 miliard dolarů a pokračuje tak trend, kdy investoři upřednostňují pasivně spravované investice.
Kromě prostředků pod správou roste i celkové množství ETF. Vzniká tak řada tematických ETF zaměřených na určité oblasti – ať už jde o udržitelnost, dividendový výnos nebo třeba v posledních letech oblíbený eSport. Ostatně všechny tyto tematické strategie nabízíme i v rámci Portu. Investoři tak mají možnost sestavit si vlastní strategii zaměřenou na obory, kterým věří.
Zajímavým trendem je i rostoucí obliba fondů, v rámci kterých jsou zabaleny instrumenty, ke kterým se obyčejní investoři jinak dostávají jen těžko. Řeč je především o inverzních (short) fondech, které vsází na pokles podkladového aktiva a o fondech spoléhajících na pákový efekt. Ty zaznamenaly v prvním čtvrtletí výrazný nárůst spravovaných prostředků. Zatímco v uplynulých letech se aktiva pod jejich správou pohybovala mezi 50-70 miliardami dolarů, ke konci března došlo prakticky ke zdvojnásobení. Důvodem je zejména spekulační boom mezi retailovými investory, který začal s příchodem pandemie.
Analytici očekávají, že příliv prostředků do pasivně spravovaných fondů nebude zpomalovat. Naopak očekávají další akceleraci. Spouštěčem by mohlo být plánované zvýšení daně z kapitálových zisků v USA. Aktivně spravované fondy ve snaze porazit trh prodávají a nakupují jednotlivé tituly, a vzniká jim tak častěji daňová povinnost. Movití investoři, na které by se plánované zvýšení daně vztahovalo, tak získají další motivaci pro přesun financí do pasivně spravovaných fondů.
—————————————————————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.