Search
Close this search box.

Odkrýváme: 5 mýtů o investování

Snaha zhodnotit svoje peníze je věc, která pravděpodobně všechny z nás spojuje. Většinu ale současně odrazuje několik mýtů, které ohledně investování panují. Pojďme se na ně společně podívat.

Mýtus #1: Nemám na investování dost peněz.

„Zatím nemám peníze navíc, ale až mít budu, investovat začnu.”

Pro mnoho lidí je nedostatek peněz překážkou v investování a i dnes se najdou tací, kteří žijí v domnění, že pro investování je potřeba velké množství peněz. V minulosti bylo takové chápání blízko k pravdě, protože investiční manažeři cílili hlavně na vysokopříjmové jedince. Dnes už je ale tato představa v podstatě kompletně lichá.

Díky Portu totiž máte možnost investovat například již od 1 000 Kč. Žádné velké sumy tedy rozhodně nejsou nezbytné. Stačí vložit tolik, na kolik se cítíte, a částku pak můžete kdykoliv upravit.

Mýtus #2: Investování je pro mě příliš rizikové.

„Bojím se, je to příliš velké riziko, nemohu si dovolit peníze ztratit.”

Další obava se týká rizika. Většina lidí se totiž bojí, že svoje peníze kvůli investování ztratí. Samozřejmě, investování už samo o sobě z hlediska své povahy vždy bude spojeno s určitou mírou rizika. Dnešní technologie ovšem dovolují vybrat takové nástroje, které rizika snižují na minimum. Ať už se jedná například o rozložení a diverzifikaci investičních zájmů nebo cokoli jiného.

Mýtus #3 Nerozumím tomu, jak investování funguje.

„Docela rád bych investovat začal/a, ale nevím, jak na to. Investování je pro mě jednoduše příliš velká záhada.”

Mnoho lidí vidí jako překážku fakt, že nemají ohledně investování dostatečné znalosti. Pravdou ovšem je, že znalost investičního trhu už v dnešní době rozhodně není nutná prerekvizita. Na Portu vyhodnotíme situaci na trhu za vás, na vás poté bude rozhodnout se kolik peněz chcete investovat a na jak dlouho.

Mýtus #4 Nechci, abych k mým penězům neměl/a přístup.

„Investování je samo o sobě fajn, ale v tuhle chvíli nechci mít nějak zmražené peníze, ke kterým se po určitou dobu nebudu moci dostat.”

Novodobé digitální platformy jsou velmi flexibilní. To v praxi znamená, že jsou navrženy tak, abyste si své peníze mohli kdykoliv vybrat, bez hrozby penalizace. Nutné je ovšem pamatovat na to, že investování jako takové je v zásadě dlouhodobou záležitostí, a tak by na něj mělo být i nahlíženo.

Mýtus #5 Proč investovat? Peníze už mám uložené na spořícím účtě.

„Mám nějaké peníze na spořícím účtě, myslím, že to stačí.”

Spořící účet je rozhodně dobrý začátek, to je bez debat. Navíc je odkládání volných peněz nezbytné pro případ neočekávaných výdajů. U spoření sice máte garanci, že nepřijdete o vklad, ale výnos bývá ubohý.

Pokud chcete, aby vaše peníze v budoucnu přinášely vyšší částky, hodí se podstoupit určitou formu rizika v podobě diverzifikovaných investic, se kterými vám rádi na Portu pomůžeme. To by totiž také současně mohlo být opravdu velkou pomocnou rukou k dosažení vašeho dlouhodobého finančního růstu a následně splnění vašich vysněných projektů a cílů.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

V předchozích článcích jsme shrnuli, jak důležité je plánování dovolených a kontrola přílišných útrat při těchto

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás