Search
Close this search box.

Odměny z FKSP lze čerpat i na dlouhodobý investiční produkt (DIP) 

fksp

Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) umožňuje čerpat peníze v rámci zaměstnaneckých příspěvků i na nový dlouhodobý investiční produkt (DIP). Takže i státní zaměstnanci mají na výběr mezi tradičním doplňkovým penzijním spořením (DPS) a novým flexibilnějším DIP. 

TIP: FKSP je určen k zabezpečování kulturních, sociálních a dalších potřeb zaměstnanců státních podniků, organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. 

DIP je alternativa k tradičnímu penzijku, díky které si mohou lidé investovat na stáří efektivněji a levněji. V klasickém doplňkovém penzijním spoření (DPS) byli investoři nuceni zhodnocovat peníze na důchod prostřednictvím poměrně úzké skupiny účastnických fondů. Díky DIPu mohou klienti investovat prostřednictvím veřejně obchodovaných akcií, ETF, fondů, dluhopisů či úročené hotovosti.  

Cílem nového dlouhodobého investičního produktu je motivovat více lidí, aby si vytvořili finanční rezervu na stáří. Z toho důvodu stát investorům umožňuje využívat v souvislosti s DIP i daňové výhody. Příspěvky zaměstnavatele na DIP do 50 000 Kč ročně jsou osvobozeny od platby sociálního a zdravotního pojištění a zároveň jsou daňově uznatelným nákladem firmy. Zaměstnanci (investoři) si svoje vklady na DIP do výše až 48 000 Kč ročně mohou odečíst z daňového základu. 

Výhody spojené s DIP mohou využívat i zaměstnanci státních a příspěvkových organizací prostřednictvím Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP).  

Nově mají zaměstnavatelé, kteří čerpají peníze z fondu FKSP, povinnost poskytovat část těchto prostředků na produkty na stáří. To se týká dlouhodobého investičního produktu, doplňkového penzijní spoření i životního pojištění. 

Aby firmy mohly příspěvky zaměstnavatele z FKSP na DIP využívat, je nutné, aby upravily své vnitřní předpisy anebo kolektivní smlouvy, ve kterých mají způsob odměňování zaměstnanců stanoven.  

Příspěvky na DIP jsou stejně jednoduché jako příspěvky na DPS 

Z administrativního pohledu je proces zpracování příspěvku na DIP a na DPS velmi podobný. Na rozdíl od DPS není u DIP stanovena žádná pravidelná měsíční úložka, takže stačí od zaměstnance získat pouze platební údaje a lze začít přispívat. Více informací pro zaměstnavatele k příspěvkům na DIP se dozvíte zde

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč trhy propadly a co na to Portu?

Trhy včera velmi prudce propadly, mluví se dokonce o historickém výprodeji. Americký index Dow Jones zaznamenal největší intradenní