Search
Close this search box.

Pandemie day-tradingu – proč je nebezpečná?

Pandemie koronaviru způsobila devastující škody na ekonomikách a zdraví národů. Pokud jde o finanční trhy, nejen v USA podpořila vznik nové mánie v obchodování na akciových trzích. S přesunem práce domů, bez možnosti společenských aktivit, bez sportovních zápasů ke sledování a sázení, se zavřenými kasíny měla spousta drobných investorů dlouhou chvíli a tu si rozhodla zkrátit na (z jejich pohledu) „jediném otevřeném kasínu“ – akciovém trhu. Tito denní spekulanti, jejichž investiční horizont se měří v hodinách, objevili kouzlo fintechových aplikací k obchodování s akciemi jako například Robinhood nebo Revolut.

Aktivita uživatelů aplikace Robinhood, kterých je v USA a Velké Británii již přes 10 milionů s průměrným věkem 31 let, způsobila obrovskou spekulativní vlnu a raketový růst cen některých akcií – třeba akcie autopůjčovny Hertz, která v USA vyhlásila bankrot, nebo vodíkového startupu Nikola, která ještě neprodala jediné auto. Svou chvilku slávy na burze si užívá i společnost Tiziana Life Sciences Plc. Co stojí za letošním pětinásobným růstem akcie neznámé biotechnologické společnosti, která nevykazuje žádné tržby? Ticker pro obchodování s jejími akciemi má zkratku TLSA, což si člověk snadno splete, když se chystá nakoupit jiné módní akcie – Tesly. Ta totiž k obchodování používá ticker TSLA.

Případ Tesly je také zajímavý. Její akcie je pro spekulanty tak přitažlivá, že její denní zobchodované množství dosahuje i desetiny celé tržní kapitalizace. Ta se pro ilustraci mezitím dostala tak vysoko, že Tesla dokáže za jediný obchodní den získat nebo ztratit tržní hodnotu odpovídající velikosti hodnoty společnosti BMW.

Nejnovějším miláčkem day-traderů se stala společnost Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, který dostal od americké vlády půjčku na 765 milionů dolarů na výrobu složek léků určených na léčbu nemoci covid-19. Akcie Kodaku uzavíraly obchodní seanci 26.7. na ceně 2,62 dolarů. O dva dny později cena vyletěla až na hranici 60 dolarů a obchodování s akciemi Kodaku se na newyorské burze muselo celkem dvacetkrát pozastavovat. Tomuto neskutečnému „rally“ pomohli i uživatelé Robinhoodu – dle serveru Robintrack celkem 130 tisíc z nich vlastnilo akcie Kodaku po čtvrtečním (30.7.) obchodování. O týden dříve to bylo jen 9 tisíc uživatelů.

Tito noví účastníci trhu přispěli k vysoké volatilitě trhů v posledních měsících a šli proti trendu legendárních investorů, jako třeba Warrena Buffetta, který vyprodal veškeré pozice v amerických aerolinkách.

Jak se day-traderům daří?

Profesoři Brad M. Barber a Terrance Odean z Univerisity of California analyzovali účty day-traderů (otevřených u společnosti Charles Schwab) v průběhu 6 let. Zjistili, že tito aktivní tradeři výrazně zaostávali za nízko-nákladovým fondem, a ti, kteří obchodovali nejčastěji, měli výsledky nejhorší. Jiná studie profesorů tchajwanské National Chengchi University (Yi-Tsung Lee a Yu-Jane Liu) zkoumala výsledky denních obchodníků v Tchaj-wanu na 15leté periodě. Ukázalo se, že méně než 1 % denních obchodníků byla schopna konzistentně překonávat návratnost dosaženou nízko-nákladovým ETF. Navíc, 80 % všech obchodníků přišlo o všechny peníze.

Podobné výsledky jsou patrné i ze studie prováděné profesory De-Losso, Chague a Giovannetti z University of Sao Paulo. Tato studie zaměřená na denní obchodování zjistila, že pouze 3 % obchodníků vydělávala peníze a pouze méně než 1 % vydělávalo více, než je brazilská minimální mzda.

Na spekulacích s akciemi či jinými cennými papíry, stejně jako v případě sázek nebo hraní rulety, není nic ilegálního či nemorálního. Pro mnohé to může být spíše zábava, než cesta k zhodnocování majetku. Nicméně pokud člověk spekuluje, neměl by si tohle počínání plést s investováním a stejně jako v případě hazardu použít jen peníze, o které si může dovolit přijít.

V investování se nedosahuje snadných, rychlých zisků a jak říká Warren Buffett, pokud se bavíme o investičním horizontu kratším než 3 roky, tak se ani nejedná o investici, a pokud nechcete akcie držet 10 let, neměli byste je držet ani 10 minut. Seriózní investování si žádá dlouhodobost, diverzifikaci, rebalancování, správu daní, používání nízko-nákladových nástrojů a vyhýbání se časování trhu. Přesně na těchto základech, které oddělují spekulanty a opravdové investory, je postaveno Portu.

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání