Search
Close this search box.

Peníze a sebevědomí

peníze a sebevědomí

Blogera, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Money Mustache (MMM), jsme již představovali. V tomto příspěvku se podělíme o zajímavou myšlenku, kterou prezentoval v jednom ze svých článků. Jedná se o volnější přetlumočení, ne o doslovný překlad, pokud tedy ovládáte angličtinu, určitě doporučujeme přečtení originálu.

Jednoduše řečeno, MMM tvrdí, že peníze a sebevědomí se doplňují a jsou vzájemně zastupitelné. Sám se netají tím, že mu v mládí sebevědomí chybělo. Tento nedostatek si kompenzoval tím, že se soustředil na dobré studijní výsledky a kariéru. Strávil tak výraznou část svého života budováním hradby z peněz. Peníze mu sloužily jako ochrana před vnějšími vlivy. Investice, pojištění, to vše jen aby se cítil bezpečněji. Problém ale nebyl v nedostatku peněz. Až s odstupem času mu došlo, že je tak hnaný přirozenou potřebou pracovat, že i bez hromadění prostředků by se víc než snadno uživil. Po letech studií a práce v oblasti IT se rozhodl se zainvestovaným milionem dolarů částečně odejít do důchodu a založil si tesařskou firmu – ne kvůli penězům, jen aby se nenudil. Po chvíli ale zjistil, že i tato práce na částečný úvazek bohatě stačí na pokrytí všech jeho výdajů. Co kdyby se tomuto řemeslu začal věnovat mnohem dřív? Asi by neměl ve třiceti letech milion dolarů v cenných papírech, ale byl by nutně méně spokojený?

Pro další příklad nejde daleko. S více než 90 000 sledujícími na Twitteru se dá MMM v rámci finančního sektoru považovat za velmi populární internetovou osobnost. Svůj blog začal psát v roce 2011, psaní ho přitom baví již od dětství a úspěšně investuje už desítky let. Jediné, co mu bránilo v tom, aby se živil nejen psaním, ale třeba i investičním poradenstvím, byl nedostatek sebevědomí. Přitom se jedná o další obor, ve kterém mohl být snadno úspěšný.

A nejde jen o příjmy z aktivní činnosti. V roce 2017 koupil MMM s kamarády kancelářskou budovu, ve které začali nabízet sdílené pracovní prostory. Opět se jedná o vedlejší zdroj příjmů, prostory tak nabízejí za třetinovou cenu oproti konkurenci. Přesto by i tento příjem bohatě stačil na uživení celé rodiny, časem navíc může vynášet bez výraznějších zásahů od majitele. Stačilo by víc si věřit o nějaký čas dřív…

Samozřejmě nejde jen o to, mít co největší sebevědomí a žádné peníze. Rozhodně je správné o osobní finance pečovat, MMM však naznačuje, že přílišné soustředění se na kariéru a peníze může být náznakem strachu. Co se stane, když odejdu z práce, která mě nebaví, ale mám v ní jistý milion korun ročně? Pravděpodobně nic. Novou práci si můžete najít kdykoliv, tak proč nezkusit, jaké to je v jiném oboru, který by vás bavil – a když to nevyjde, můžete se vrátit. Ale třeba se vám už ani nebude chtít, protože poznáte svobodu. Osobní svobodu, ne tu finanční. A ta je minimálně stejně důležitá. Když si uvědomíte, že sebevědomí může přinést peníze a peníze můžou přinést sebevědomí, získáte nový nástroj k dosažení svých cílů.

Na závěr MMM poskytuje v bodech svůj recept na zvýšení sebevědomí. My si jich vypůjčíme jen pár, zbylé najdete v původním článku.

  • Vždycky si najdu práci, když ji budu potřebovat.
  • Ovládám svoje výdaje. Každou korunu utratím v důsledku vlastních rozhodnutí, neovlivňuje je svět okolo mě.
  • Mým hlavním životním cílem je štěstí. A toho lze dosáhnout mnoha způsoby, které nic nestojí.
  • Přede mnou se to povedlo už milionům lidí, kteří měli horší podmínky než já. Mám dost síly, abych to zvládnul.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny

dividendy

Máte v Portu nárok na dividendy?

Stále častěji se nás ptáte, jak je to s dividendami u ETF, do kterých prostřednictvím Portu investujete. Jestli