Search
Close this search box.

Pět rad, které si jako investor vezměte k srdci

Správa peněz a investování nejsou věda. Chce to jen odvahu a ochotu učit se novým věcem. Následující rady jsou určeny nejen mladým investorům.

1. Mějte své osobní finance pod kontrolou
Pokud jsou pro vás osobní finance španělská vesnice, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Pravdou ovšem je, že nikdo se o vaše peníze nebude starat s větší péčí než vy sami. Do telefonu či počítače si lze navíc stáhnout řadu programů a aplikací, které vám s tím pomohou. Také internet (například blog Portu) je plný rad a článků, jak s penězi efektivně zacházet. Nebojte se, to, že dokonale nerozumíte všem finančním produktům, neznamená, že jste finančně negramotní.

2. Využijte času, který máte k dispozici
Čím dříve vstoupíte na trhy, tím více vyděláte, respektive nebudete muset investovat tolik, abyste dosáhli svého cíle, jako kdybyste začali investovat o několik let, případně dokonce desítek let později. Ve váš prospěch hraje zejména princip složeného úročení, tedy připisování si zisků z dřívějších zisků. Je-li vám dvacet, jste v nejlepší startovní pozici, ale i čtyřicet je lepší než nic.

3. Pochopte, že riziko je součástí tržního prostředí
Chcete-li dosahovat vyšších výnosů, budete muset podstoupit i určité riziko. Nikdo samozřejmě neříká, že máte hned vše vložit do startupů nebo jiných rizikových projektů, je ale potřeba si uvědomit, že riziku ztrát se na trzích nevyhnete. Zejména příslušníci mladších ročníků by měli mít dynamičtější portfolio, které výměnou za vyšší riziko nabízí potenciál slušného zhodnocení.

4. Zapomeňte na zkratky
Kdo by nechtěl rychle zbohatnout a mít po zbytek života klid. Všechno ale chce svůj čas. Zapomeňte na zázraky slibující zhodnocování investic tempem desítek procent ročně. S investováním je to jako se zahradou – když budete o zeleninové záhony pečovat, bude vaše úroda bohatší, nic jako kouzelné fazole ale v obchodě neseženete.

5. Neřiďte se lidmi ze svého okolí
Chlubí se váš známý tím, že na trhu loni vydělal víc než vy? Pogratulujte mu, ale rozhodně se z něj nesnažte vymámit jeho strategii s tím, že byste ji mohli také využít. Každý investor má jiný cíl, míru tolerance rizika, jiné finanční potřeby a možnosti. To, že někdo na trhu vydělá více, automaticky neznamená, že je úspěšnější.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující

inflace-rijen-tiny

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Meziroční míra inflace v ČR v říjnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 8,5 %, což bylo o 1,6 p. b. více než v září. Zrychlení meziročního růstu cen bylo způsobeno především loňským promítnutím Úsporného tarifu do cen elektřiny. Při nezahrnutí Úsporného tarifu by cenový růst činil 5,8 %.