Search
Close this search box.

Plánování vašich investic – kde si nechat poradit?

Jakou roli hraje finanční poradce ve vašem plánovaní a potřebuji nějakého?

Finanční poradce vám pomůže dosáhnout vašich cílů hlavně tím, že dokáže z celkového hlediska zhodnotit vaše finanční prostředky a možnosti a vytvořit přesný plán, jak těchto cílů dosáhnout. Někteří finanční poradci dokážou pomoci i v oblasti investic. Poradců existuje několik skupin a každá má své výhody i nevýhody.

Pokud máte otázky ohledně financí, odpověď můžete hledat například na internetu. Také vám určitě ráda poradí rodina, přátelé nebo pofidérní internetoví „znalci“. To, jak moc relevantní takové odpovědi budou, nikdo nezaručí, ale pravděpodobně jedině zkušený (a nezávislý) finanční poradce bude schopen pomoc a poradit v oblasti financí na základě vašich konkrétních potřeb.

Finanční poradci, kteří naplánují vaše investice: co vlastně dělají

Poradce by měl být schopen propojit vaši současnou situaci s vašimi dlouhodobými cíli.  To většinou znamená následující proces: zhodnocení vaší současné situace, pochopení toho, jak chcete, aby vaše finanční situace vypadala (nyní i v budoucnu), a pomoc při vytvoření plánu, jak této situace dosáhnout. Tito poradci jsou tedy schopni ušetřit vám nejen peníze, ale také čas, spoustu pocuchaných nervů a stres.

Potřebuji vytvořený plán od finančního poradce?

Jednoduše řečeno, čím komplikovanější a složitější vaše finanční situace je, tím více vám poradce ušetří starostí. Také záleží na vašich znalostech a zkušenostech.

Pokud vaše situace není nijak dramatická, finančního poradce nutně nepotřebujete. Nicméně mít svého poradce, který vám může nabídnout objektivní perspektivu a přinést odborné znalosti při rozhodování o tom, jak byste měli investovat své peníze, jaké by měly být vaše finanční priority, nebo například, jaký druh pojištění si zvolit, může být výhodou.

Jakého poradce oslovit?

To, jakého poradce oslovit, vždy záleží na tom, co z finančního hlediska právě potřebujete vyřešit a čeho dosáhnout. Níže uvádíme některé typy poradců, které můžete využít.

Poradce jako fyzická osoba

Pro ty, kteří plánují komplikovanější finanční operace se doporučuje osobní setkání ideálně s certifikovaným nezávislým poradcem. Ten může poskytnout komplexní a individuální poradenství. Jak ale certifikovaného poradce poznat? Mohou napovedět označení, kterými se poradci často honosí. V Česku se setkáme například s označením PFP (Poradce finančního plánování), které vydává EFPA ČR a Česká akademie finančního plánování. Jedná se o základní stupeň poradce. Trochu prestižnější, náročnější na získání a dražší je pak označení EFP (European financial advisor), které představuje střední úroveň kompetencí finančního poradce. Poradci s označením EFA (European financial advisor) pak prošli nejnáročnějším formálním školením, testovacím procesem a současně mají již několik let praxe.

Výhodou certifikovaných finančních poradců bývá jejich zpravidla dobrý přehled v nabízených službách a schopnost vaši situaci komplexně zhodnotit. Nevýhodou však je, že jim za služby budete muset často draze zaplatit.

Certifikovaní poradci si běžně účtují tisíce korun za hodinu nebo desítky tisíc za jednotlivý finanční úkon. Někteří si mohou účtovat své poplatky podle velikosti investičního portfolia, které pro vás spravují (poplatek za správu aktiv) a často se jedná o 2-5 % zůstatku vašeho portfolia za rok.

Není-li finanční poradce nezávislý, pak vám možná nenaúčtuje poplatek za své služby přímo, nicméně mu jej zaplatíte v rámci poplatku za sjednanou službu nebo produkt, ze které má poradce provize. V takovém případě by měli být ti, kteří tyto poradce využívají, zvláště ostražití, zda je jim nabízené opravdu nejvýhodnější řešení pro jejich situaci, anebo spíše to, ze kterého má poradce největší provizi. Stále přetrvávající praxí v Česku bohužel je i účtování poplatku vypočteného jako procento (třeba 2-4 %) z cílové částky, které chce člověk dosáhnout. V takovém případě může člověk zaplatit i desítky tisíc, než poplatky uhradí a vůbec začne reálně zhodnocovat své peníze.

Robotický investiční poradce

Pokud chcete ušetřit peníze i čas, můžete vyzkoušet robotického poradce, který vyhoví vašim potřebám. Automatizace umožňuje těmto poradcům snížit poplatky na minimum a umožnit založení portfolia a nastavení investičního plánu během několika minut z pohodlí vašeho domova.

Robo-poradci, jejichž průkopníkem v Česku je Portu, vytvářejí a spravují individualizované portfolio nízkonákladových investic za malý poplatek – účtují si jen kolem 1 % ze zůstatku na vašem účtu za rok. Investiční mix je určen člověkem a řízen počítačovým algoritmem a je automaticky v průběhu času kontrolován a upravován. Běžné minimální investice se pohybují okolo 1 000 Kč.

Nízkonákladový, snadno přístupní robo-poradci odstraňují často největší překážku v dosažení vašich finančních cílů – vysoké poplatky. Nevyžaduje-li vaše situace hlubokou analýzu, nebo pokud s investováním začínáte, může pro vás být využití robo-poradce ideální volbou. A v případě potřeby oslovit lidského poradce později, anebo se s dotazem obátit na tým lidí stojících za automatizovanou robo-poradenskou službou.

 

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z těchto variant, budete pravděpodobně dotázáni na několik otázek týkajících se následujících oblastí:

Vaše cíle.

Jaké jsou vaše krátkodobé a dlouhodobé finanční priority? Čeho chcete dosáhnout?

Váš současný finanční statut.

Kolik peněz vyděláte a kolik chcete/můžete investovat?

Vaše tolerance k riziku.

Jak byste se zachovali, pokud by se akciový trh náhle propadnul? Začnete panikařit, nebo se budete držet vaší strategie?

 

Záleží tedy na vašich aktuálních potřebách, možnostech ale i cílech a snech. Pokud nechcete spekulovat a snažit se vychytávat momentální trendy na akciových trzích, trávit tím čas a nervovat se, správnou volbou pro vás budou online správci portfolií, jako je Portu. Nemusíte se o nic starat a pouze dodržovat nastavený plán, aby jste dosáhli svých cílů.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Inflace v USA v srpnu zpomalila na 2,5 %

Tempo meziroční inflace ve Spojených státech během srpna zpomalilo na 2,5 % z červencových 2,9 %, což je nejnižší hodnota od počátku roku 2021.