Search
Close this search box.

Novinky na Portu Gallery a pár zásadních otázek pro Martina Jaroše

Portu Gallery má za sebou více než půl roku od spuštění a také již dva úspěšně upsané historické automobily. Aktuálně chystáme hned několik dalších zajímavých sběratelských předmětů, které v nejbližší době představíme veřejnosti. 

Objevuje se nám ale poměrně velká spousta dotazů, směřující právě k Portu Gallery. Přeci jen se jedná o investiční galerii a investování do sběratelských předmětů touto formou je naprostá novinka. A to nejen u nás, ale v celé Evropě. Proto jsme se rozhodli na většinu těchto otázek reagovat a zároveň i vyzpovídat Martina Jaroše, který má v Portu na starost právě Gallery.

Jak po zhruba půlroce fungování hodnotíte Portu Gallery?

To, že se nám platformu podařilo vůbec spustit, považuji za velký úspěch. V Evropě nic podobného nenajdete. Obecně, většina zajímavých investičních věcí je dostupná pouze bohatým lidem, legislativa ultramajetné lidi favorizuje. I v Česku to bylo kvůli přísné legislativě složité, ale nakonec se nám podařilo nalézt optimální cestu. Co se průběhu úpisů týče, vždy to může být lepší. Jsme rádi, že se první úpisy povedly, podařilo se nám založit velmi zajímavou sbírku. Nyní trochu bojujeme s úpisem Ferrari, ale úpis houslí běží dle představ a určitě ho zakončíme pozitivně.

A jaké další předměty chystáte, kdy do nich bude moct veřejnost investovat?

V současné chvíli připravujeme další vozy, konkrétně 1989 Porsche 911 3.2L Clubsport M637, který bude k vidění od pondělí 9.3. v OC Krakov v Pražských Bohnicích. Úpis bude zahájen v průběhu března, aktuálně finalizujeme všechnu dokumentaci. Dále připravujeme 1953 Alfa Romeo 1900C Sprint Coupé by Pinin Farina. Úpis tohoto vozu plánujeme na léto tohoto roku. Máme také vyhlídnutých několik dalších vozů, které nyní připravujeme, ale detaily si necháme na nějaký další rozhovor.

Z ostatních tříd aktiv připravujeme sběratelské známky a hodinky. Právě jsme dokončili výběr členů investiční komise a nyní vybíráme konkrétní předmět, který by bylo vhodné na Portu Gallery upsat. V průběhu druhého čtvrtletí se určitě alespoň na jednu novou třídu aktiv můžete těšit.

Jak vybíráte jednotlivé předměty?

Nejdůležitější je, aby měl předmět růstový potenciál. Pak samozřejmě musí být dostatečně hodnotný, aby náklady s držením aktiva nebyly procentuálně k ceně moc velké. Zároveň musíme být přesvědčeni, že jsme schopni částku upsat. 

A není Portu Gallery jen pro investory, kteří rozumí autům, houslím, známkám nebo všeobecně sběratelským předmětům? 

Právě naopak, Portu Gallery je pro lidi, kteří danému oboru nemusí moc rozumět, a proto pokud by si šli sami na trh koupit nějaký předmět, pravděpodobně by to nedopadlo dobře. U nás dělá výběr několik odborníků, šance na úspěch se tedy dramaticky zvyšuje. Investiční komise, která předměty vybírá, je složena z profesionálům, kteří se v daném oboru pohybují celý život. A je potřeba si uvědomit, že i oni mají spoustu dalších kontaktů, se kterými každý nákup konzultují. Nejedná se tedy pouze o lidi, které naleznete na webu, ale i jejich navazující sít kontaktů a komunitu v oboru. 

Proč by tedy měl investovat i obyčejný člověk a jakou částku?

Nemusí do jednoho předmětu investovat tak velkou část svého portfolia a může se těšit z toho, že vlastní kousek sběratelského předmětu. Ale celkově by se nemělo jednat o velkou část investičního portfolia investora. U konzervativního portfolia bych investoval na Portu Gallery několik procent svého portfolia, u agresivnějších investorů klidně nižší desítky procent. Já osobně tam má čtvrtinu svých investic. 

Do jakých předmětů jste investoval?

Já investoval zatím do všech. Například u R-Grouppe věřím, že budeme schopni poměrně rychle realizovat zisk (snad již tento rok). Opakem je třeba aktuálně upisované Ferrari, kde vidím hlavně dlouhodobý potenciál. Všechny investice jsou velice zajímavé, každé z jiného důvodu, ale u všech vidíme silný růstový potenciál.

Kolik tedy můžu na Portu Gallery vydělat?

Investice do alternativ jsou rizikové, což znamená potenciál pro vysoký růst, ale i možnost ztráty. Já osobně jako investor na této platformě očekávám dvouciferné zhodnocení.

A když už investuji, proč se moje investice na Gallery nehýbou?

K přeceňování aktiv dochází jednou za půl roku. K přehodnocení došlo tedy pouze u prvního úpisu Nash Healey Roadster 1952. Tam sice došlo k růstu hodnoty aktiva o více než 2,2 %, kvůli posilující koruně je to v korunovém vyjádření ale pouze 0,6%, což akorát pokrylo náklady spojené s držením aktiva. Uvidíme, jak dopadne přecenění v polovině roku letošního roku. Důležité je upozornit, že průběžné oceňovaní je pouze orientační. Důležité je, za jakou cenu se nám podaří aktivum prodat.

Proč je u některých předmětů upisovací období delší a u jiných kratší?

Zpravidla dáváme delší upisovací období u předmětů s vyšší upisovanou částkou, abychom měli více času peníze vybrat.

Tip: Naše Ferrari 250 GT si můžete na vlastní oči prohlédnout minimálně ještě do konce března v rámci výstavy vozidel v pasáži Černá Růže v Praze.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice do sběratelských předmětů jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice do sběratelských předmětů
– Nejste si jistí, zda je pro vás investování na Portu Gallery vhodné? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější

Kouzlo tichého bohatství

V jednom z nedávných článků jsme představovali hnutí FIRE, jenž usiluje o finanční nezávislost v co nejnižším věku.

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

bitcoin-etf-crypto-nl

#12 – Bitcoinová špička v Praze

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn