Portu Gallery newsletter #16

Výstava Cars s díly Andyho Warhola

Velkou výstavu obrazů Andyho Warhola nesoucí název Cars je nově možné vidět v kalifornském automobilovém muzeu – Petersen Automotive Museum. Jedná se o několik desítek sítotisků zobrazujících ikonická vozidla automobilky Mercedes-Benz. Expozice je unikátní tím, že kromě děl známého umělce vystavuje i reálné exponáty vzácných vozů, které se staly předlohou pro Warholova díla. Některé automobily patří dokonce mezi světové rarity zapůjčené přímo z německého Mercedes-Benz Muzea. Na návštěvníky tak čeká exkluzivní zážitek v podobě vztahu mezi uměleckými kousky a vozy s bohatou historií.

V aukci se prodaly údajné Hitlerovy hodinky za 26,5 milionu korun

Americká aukční síň Alexander Historical Auctions zaznamenala prodej historických hodinek značky Huber, které měly údajně patřit Adolfu Hitlerovi. Anonymní kupec za ně byl ochoten zaplatit 1,1 milionu dolarů (26,5 milionu korun). Jedná se o zlaté náramkové hodinky, na nichž je vyrytý hákový kříž a iniciály AH. Podle aukční síně šlo o dar ke 44. narozeninám, které Hitler oslavil v roce 1933. Nikde ovšem není doloženo, zda je skutečně nosil.

Objev největšího růžového diamantu za 300 let

Růžový diamant s nevídanou hmotností 170 karátů (cca 34 gramů) byl vytěžen v dole Lulo Rose v Angole. Dle zdrojů se jedná o vůbec největší minerál svého druhu za posledních 300 let. Důl je velmi bohatým zdrojem vzácných drahokamů, neboť z něj podle společnosti Lucapa pochází 27 diamantů o hmotnosti nejméně 100 karátů. O prodej se postará angolská obchodní společnost Sodiam, která se specializuje na obchodování s diamanty.

Automobil Stephena Hawkinga si můžete nyní koupit

Aktuálně na serveru Silverstone Auctions, který se zaměruje na motorová vozidla, probíhá aukce velmi zajímavého kousku. Na první pohled se jedná o obyčejnou dodávku Volkswagen Caravelle z roku 1988. Za výjimečností vozu ovšem stojí jeho bývalý majitel, kterým byl slavný britský fyzik Stephen Hawking. Vzhledem ke svému vážnému onemocnění, které Hawkinga provázelo prakticky od vysokoškolských studií, se mohl pohybovat pouze na vozíku. Pro přepravu na delší vzdálenosti si zvolil tento multivan značky Volkswagen speciálně modifikovaný pro snadný bezbariérový přístup. Takto upravený vůz sloužil vědci na jeho cestách přes 10 let a mimo jiné ho dopravoval i na jeho svatbu v roce 1995.

Praha má svůj Art Week

Od 9. do 15. září se v Praze poprvé koná mezinárodní festival umění PRAGUE ART WEEK 22, jenž chce po vzoru světových metropolí na týden propojit pražskou uměleckou scénu. Během festivalu bude možné po celé Praze navštívit více než pět desítek galerií, ale i sbírek umění a dalších uměleckých institucí. Výstavy budou zcela zdarma a nebo za snížené vstupné. Kompletní program celého týdne se dozvíte na oficiálních stránkách pragueartweek.cz.

Jaké další výstavy v září navštívit

Nevíte, kam vyrazit ve volném čase? Portu Gallery vám přináší 3 tipy na aktuální výstavy:

  1. Na křídlech života – Galerie Lázně v Liberci bude mít celou druhou polovinu roku 2022 otevřenou výstavu s názvem “Na křídlech života”. Na expozici se objevují umělci a umělkyně od 20. století po současnost s reflexí postmoderny, post-konceptuálního umění a současných tendencí ve výtvarném umění. Mezi vystavenými výtvarnými médii jsou zastoupena jak klasická média – malba, kresba a socha, tak intermediální forma, jakou je objekt, instalace a nová média.
  2. Odkryté příběhy 20. století –  Veřejnosti se opět do 20. 11. 2022 otevírá olomoucká pobočka Institutu Paměti národa včetně multimediální výstavy „Odkryté příběhy 20. století“. Návštěvníci se během exkurze bývalého protiatomového bunkru seznámí s dramatickými osudy pěti pamětníků války a komunismu z Olomouckého kraje. V centrální části bude možné v ucelených sekvencích zhlédnout průřez toho nejzajímavějšího z celé sbírky Paměti národa. Výstavu doplní velkoformátové projekce archivních fotografií obohacené originálním zvukovým designem.
  3. Jak šel kocour do světa – Objevná výstava z unikátní sbírky představuje spolu s původní řadou zvířátek především kopie harmonikových hraček navržených Libuší Niklovou. Její slavný harmonikový kocour byl a stále je světovým fenoménem, proto se stal jednou z tváří 26. generální konference ICOM (International Council of Museums) konané v Praze v srpnu tohoto roku. Výstavu je možné navštívit v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze do 2. 10. 2022. Výstavu můžete navštívit také v rámci Prague Art Weeku.

Připravované akce od Portu Gallery

Portu Gallery zve všechny své investory i širokou veřejnost na výstavu děl světových umělců v pražské Hauch Gallery, která proběhne 22. září. Naskytne se tak unikátní příležitost prohlédnout si na jednom místě obrazy od Toyen, Andyho Warhola, Františka Kupky, Františka Drtikola a dalších.
Druhou akcí je pak Den otevřené garáže Portu Gallery vol. 2, kde naživo představíme všechny již upsané veterány a zároveň také odhalíme několik vzácných aut, která již brzy rozšíří naši investiční nabídku. Akce se bude konat v sobotu 1. října od 13 do 19 hodin v Litoměřicích. Těšit se můžete na komentované prohlídky vozového parku i občerstvení.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Gallery numismatika

Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například akcie, k investicím

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.

oprava auta

Náhody se dějí

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A co šance, že