Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #17

Château Figeac byl povýšen do Premier Grand Cru Classé A

Château Figeac je jediným výrobcem, který v klasifikaci St-Emilion 2022 získal prestižní povýšení do třídy Premier Grand Cru Classé A. Klasifikace St-Emilion se aktualizuje každých 10 let a odborníci z regionu naznačili, že letošní klasifikace měla více přihlášek než kdykoli předtím. Tyto klasifikace mohou způsobit, že hodnota vinařství prudce vzroste. Podle údajů společnosti Liv-ex vzrostla již průměrná tržní cena Château Figeac za poslední tři roky o 47 %. Figeac byl letos tipován na povýšení do třídy Premier Grand Cru Classé A, což způsobilo, že se také prodeje před oznámením zvýšily. Matthew O’Connell, výkonný ředitel obchodní platformy Bordeaux Index, uvedl: „Figeac skutečně těžil z dvojího faktoru, a to z potenciálního zvýšení klasifikace a z pokračující vynikající kvality posledních ročníků, která povýšila pověst vína na trhu na další úroveň.“

Auto princezny Diany se prodalo za 16 milionů korun

V aukci na britském závodním okruhu Silverstone se za nejvyšší cenovku 650 tisíc liber (16 milionů korun) prodal Ford Escord RS Turbo z roku 1985, který tak strčil do kapsy i auta jako Jaguar E-Type, Ferrari nebo Porsche 911. Britským lidovým autem totiž v osmdesátých letech jezdila princezna Diana hlavně po Londýně, vůz má najeto něco málo přes čtyřicet tisíc kilometrů. Zakládala si na tom, že jako členka britské královské rodiny měla vlastní „obyčejný“ vůz. Všední ale zase tak nebyl, vyráběl se zpravidla v bílé barvě a na černo byl natřen pro princeznu na žádost její ochranky. Měl také speciálně upravená zpětná zrcátka, aby ochrance poskytovala lepší přehled o okolí, a v přihrádce spolujezdce, kde seděl ochránce Diany, byla zabudovaná vysílačka.

diana128e

Sada svatováclavských dukátů ovládla aukci na Aukru

Žebříčku největšího tuzemského aukčního portálu Aukro s velkým náskokem vévodila v červenci sada svatováclavských dukátů z roku 2014 za 2 880 000 Kč. Za čtyři svatováclavské dukáty byl nový majitel ochoten zaplatit téměř 3 miliony korun. Sada 10, 5, 2, a 1 dukátu ražených v roce 2014 mincovnou v Kremnici je pouze jednou z 90 číslovaných sad. „Ještě před pár lety by člověk za tyto peníze koupil pro investici nemovitost,“ uvažuje nad současnými cenami Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví v Aukro.cz. Obliba investic do sběratelských mincí je nesporná, dokazuje to i další aukční výsledek na portálu Antium Aurum z 30. 9. 2022, kde se méně vzácná Medaile k dokončení Chrámu sv. Víta, 1929, než kterou máme na Portu Gallery, vydražila za 130 000 EUR (cca 3 190 000 Kč).

Nový aukční rekord ve sportovních sběratelských předmětech

Aktuálně nejdražším sportortovním sběratelským předmětem na světě je baseballová karta amerického hráče Mickeyho Mantlea, který hrál 17 let za New York Yankees a v roce 1978 byl uveden do baseballové síně slávy. Karta z roku 1952 se prodala za částku 12,6 milionu amerických dolarů (cca 309 milionů korun). Cena karty téměř dvojnásobně převýšila předchozí rekord nejdražší baseballové karty s Honusem Wagnerem. Podle serveru BBC má karta Mickeyho Mantlea, vyrobená před 70 lety americkou společností Topps, vysokou hodnotu především díky své perfektní zachovalosti.

Čeští umělci ohromují na Bienále v Benátkách

V rámci samostatně organizovaných výstav se předvedou čeští tvůrci na přehlídce výtvarného umění Biennale Arte 2022. Kromě malíře Daniela Pešty v Benátkách své skleněné plastiky představuje sochař a designér Rony Plesl. Instalovány jsou v kostele Santa Maria della Visitazione. Na ostrově Guidecca pak mohou návštěvníci v galerii CREA Cantieri del Contemporaneo až do 21. října obdivovat výstavu prezentující rovnou další tři české výtvarníky a zástupce hnutí stuckismus – Jiřího Hauschku, Markétu Urbanovou a Jaroslava Valečku.

Velkolepý vstup Porsche na burzu

Automobila Porsche, jež je součástí německého koncernu Volkswagen, vstoupila ve čtvrtek 29. 9. 2022 na burzu. Na jejím IPO začal Volkswagen pracovat už loni, získané peníze použije automobilka například k investicím do elektrických aut, která by měly do roku 2030 tvořit až 80 % všech prodejů. Porsche nabídlo celkem 911 milionů akcií jako odkaz na nejznámější sportovní automobily této značky. Již krátce po zahájení obchodování se akcie Porsche AG pohybovaly plus 3 % nad emisní cenou 82,50 EUROcenění společnosti ve výši 77,4 miliardy EUR se blíží tržní kapitalizaci celého koncernu Volkswagen, která činí přibližně 80 miliard EUR. Jde o největší IPO na německé burze od roku 1996.

 

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Podcast

Portu Rychlovka – Díl 26

Vítáme vás u druhé série pátečních rychlých přehledů Portu. Nyní si můžete nejaktuálnější novinky z

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější,

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny CME, která umožnila