Vůz formule 1 Ferrari, se kterým Schumacher získal svůj šestý titul, se vydražil za rekordní částku
Na aukci v Ženevě byl zaznamenán rekordní prodej monopostu formule 1 ze stáje Ferrari, se kterým dokázal světoznámý německý pilot Michael Schumacher vybojovat v roce 2003 šestý titul mistra světa. Cena tak významného monopostu se vyšplhala na 13,1 milionu eur (318,8 milionu korun). Dle historických údajů aukční síně Sotheby’s se jedná o vůbec nejvyšší sumu, za jakou se prodal vůz F1 z moderní éry. Konkrétně se jedná o model F2003-GA, se kterým se Schumacherovi v roce 2003 podařilo zvítězit hned v pěti závodech světového šampionátu seriálu F1 považovaného za špičku motorsportu. Navíc tímto vítězstvím pomohl italské stáji Ferrari k pátému Poháru konstruktérů v řadě.
Filmová dražba – E.T. a koště Harryho Pottera míří do aukce
V americkém Beverly Hills se 17.–18. prosince uskuteční filmová dražba, kde si zájemci budou moci koupit model mimozemšťana, který se používal při natáčení filmu E.T. – Mimozemšťan. Mechanický model postavičky, která se ve filmu z roku 1982 pokoušela dostat zpátky domů, by se mohl prodat zhruba za tři miliony dolarů, tedy za více než 74 milionů korun. Jedná se o technologický unikát, který obsluhovalo 12 profesionálních animátorů a také díky nim film získal Oskara za nejlepší vizuální efekty. Dle odhadů pak mezi dražiteli mohou být dále populární rekvizity z potterovské ságy, světelný meč z Hvězdných válek, kladivo hlavního hrdiny ze série o Thorovi nebo pistole použitá ve filmu Temný rytíř.
Sběratelská karta s NBA hvězdou prodána za astronomickou sumu v aukci
Extrémně vzácná karta se slovinským basketbalistou Lukou Dončićem, který momentálně hraje v NBA za tým Dallas Mavericks, se prodala v aukci za šokující obnos 3,12 milionu dolarů (73,13 milionu korun). Jedná se o vůbec první NBA kartu typu „Logoman“ s Lukou, která se dostala na otevřený trh. „Tohle je nejvyšší cena, na kterou kdy dosáhla basketbalová karta prodaná na ověřené veřejné aukci,“ říká viceprezidentka PWCC, tedy největšího tržiště se sběratelskými kartami na světě. Talentovaný rozehrávač momentálně hraje svojí pátou sezonu v NBA a vede bodovou tabulku s průměrem 34,4 bodů za zápas.
Staré pantofle vizionáře Steva Jobse ukázaly světu, že mají hodnotu několika milionů
Na první pohled pantofle, které by většina z nás již dávno vyhodila, se díky svému bývalému majiteli podařilo vydražit za ohromnou částku. Nosil je totiž sám zakladatel společnosti Apple – Steve Jobs. V pantoflích značky Birkenstock chodil ve své garáži, když kolem roku 1976 zakládal firmu, která má dnes nejvyšší tržní hodnotu na světě. Pantofle se nedávno dostaly do aukce a z hlediska prodejní ceny několikanásobně předčily očekávání. Všem bylo jasné, že každodenně nošený kousek patřící k Jobsově ikonickému stylu se prodá velmi rychle. „Sandály byly součástí jeho prosté stránky. Byly jeho uniformou. A právě na uniformách je skvělé to, že se nemusíte starat o to, co si ráno vezmete na sebe,“ řekla bývalá Jobsova partnerka Chrisann Brennanová. Málokdo však předpovídal, že cena tak prostých sandálů vystoupá na neuvěřitelných 219 tisíc dolarů (5,09 milionu korun). Minimalistický styl jedné z největších osobností počítačového průmyslu se podepsal i do samotných produktů známé značky, kterou si oblíbily miliony lidí na celém světě.
Na Tchaj-wanu se rozbily starožitné čínské předměty za 1,9 miliard korun
Zpráva od národního palácového muzea v Tchaj-peji na Tchaj-wanu uvedla, že došlo k rozbití tří artefaktů v přibližné hodnotě 77 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). Vzácná miska, hrnek a talíř byly rozbity během tří samostatných incidentů, které se udály za poslední rok a půl. Pouze jeden z nich byl však vyřešen s určením viníka. Vzácnou misku rozbil jeden ze zaměstnanců muzea při manipulaci s předmětem. Ředitel muzea uvedl, že předmět spadl pracovníkovi z metrové výšky a roztříštil se. U zbylých dvou artefaktů pak není známo, jak k jejich rozbití došlo. V souvislosti s danou situací vznikly značné pochybnosti o celém případu. Opoziční politické strany obviňují vedení muzea z manipulace s důkazy a ze snahy zničit čínské kulturní dědictví.
Muzeum v Brně prodává 50 věrných replik Věstonické venuše
Nejslavnější archeologický nález Česka – sošku Věstonické venuše může mít doma každý, kdo si koupí její věrnou repliku, která na rozdíl od originálu není rozlomená na dva kusy. Prodává ji Moravské zemské muzeum v Brně a pro sběratele má zatím k dispozici 50 kusů. Exkluzivitu kopie pak zajišťuje certifikát a očíslování každé kopie. K výrobě přesných replik motivoval pracovníky muzea trvalý zájem o suvenýry s motivem venuše, které ale často nejsou dostatečně věrné a reprezentativní. Forma, ze které se kopie odlévají, vznikla z digitálního modelu získaného pomocí CT snímků originálu. Ideální složení směsi a barvy pro odlitky zabralo sochařovi Jiřímu Pecovi s muzejníkům téměř rok. Jak moc se kopie podobá originálu mohou návštěvníci porovnat na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos.
Cenný nález stradivárek ve Francii, které během války uloupili nacisté v Polsku
The Times informoval o tom, že se ve Francii podařilo identifikovat vzácné housle od nejznámějšího italského houslaře Antonia Stradivariho. Nástroj uloupili nacisté z muzea ve Varšavě na konci druhé světové války. Od té doby byl nástroj považován za ztracený. To se nyní změnilo, neboť současný majitel se dozvěděl, že vlastní housle pojmenované stejně jako nezvěstný kus – Lauterbach Stradivarius. Obrátil se tedy na experty ze společnosti Musique et Spoliations, která historii nástrojů zkoumá. Těm se housle podařilo identifikovat a ověřit tak jejich pravost. O nástroj se nejspíš strhne právní bitva, jelikož nárok na něj si nyní dělá současný majitel, polský stát i dědicové původního majitele, jenž nástroj vlastnil před válkou. Stradivariho housle jsou v hudebním světě ceněné především pro svůj jedinečný zvuk. V roce 2011 se prodaly stradivárky, které byly ve vlastnictví vnučky anglického básníka lorda Byrona, za 9,8 milionu liber (279 milionů korun).