Ze sbírky Seana Conneryho do aukce za téměř 123 milionů
Za posledních 30 let se do aukcí dostalo asi 120 Kupkových obrazů. Klíčová pro Kupkovu tvorbu však jsou především díla z let 1911–1914. Právě jeden takový obraz z roku 1912 se nyní vydražil ve známé londýnské aukční síni Sotheby´s za 4 646 000 britských liber bez aukční přirážky, což je v přepočtu 122 375 640 korun. Původní odhady prodeje činily asi 75 až 96 milionů korun, finální cena tak velice předčila očekávání. Obraz se jmenuje Komplexní a před tím, než vešel do londýnské aukce, byl součástí sbírky známého britského herce Seana Conneryho. Sotheby´s staví díla Františka Kupky na úroveň tvorby například Kazimira Maleviče nebo Vasilije Kandinského, jehož obraz byl hlavním tahákem celé aukce a prodal se za 983,7 milionu korun.
Freddie Mercury vlastnil i české známky
Zájem o výtvarné umění a design vždy tvořil velkou část osobnosti legendárního zpěváka britské rockové skupiny Queen. Ve své sbírce měl mnoho vzácných obrazů, kostýmů a dalších uměleckých či sběratelsky hodnotných předmětů. Do jeho kolekce sběratelských známek patřila i řada československých kousků. Například vlastnil známku s automobilem Tatra 603 nebo s prezidentem Antonínem Zápotockým. Celé Mercuryho album známek poskytlo k vidění Britské poštovní muzeum na jarním veletrhu Sběratel. K vidění byl i dopis adresovaný otci Freddieho Mercuryho na Zanzibar, který svého syna ke sbírání známek dovedl a po jeho smrti si sběratelské album ponechal.
Vítězem ocenění Grand designer 2022 se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana
Ceny Czech Grand design jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu České republiky. Ocenění získávají osobnosti za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. Výroční ceny mají za cíl upozornit veřejnost, odbornou i laickou, na mimořádné činy v oblasti designu. Hlavní ocenění tento rok získalo duo Terezie Lexová a Štěpán Smetana. Cenu jim vyhrála kolekce sedacího nábytku Hide and Seek pro královéhradeckého výrobce čalouněného nábytku Polstrin.
Český aukční rekord se nekonal
Minulý měsíc jsme vás informovali o tom, že obraz od rakouského malíře s českými kořeny Oskara Kokoschky míří do aukce a se svou vyvolávací cenou 240 milionů korun by za případného prodeje vytvořil nový český rekord. Na pražskou aukci však nedorazil žádný zájemce, který by byl ochotný takovou částku za významné dílo zaplatit. Majitel aukční síně Vladimír Lekeš přikládá vinu hlavně článku rakouského deníku Der Standard, který upozorňuje zájemce na oprávněnost restitučních nároků dědiců jednoho z předchozích majitelů obrazu. K tomu Lekeš dodává, že jakákoliv dědická práva týkající se obrazu byla před aukcí vyřešena. Aukční síň se nyní chystá podniknout právní kroky za cílem náhrady škody a omluvy za poškození jejich jména.
Národní galerie Praha přichází s novým podcastem
V nové podcastové sérii s názvem Zvuk se můžeme těšit na blízký pohled do zákulisí chodu galerie, příběhy vystavovaných děl i umělců nebo například plánované výstavy a odhalování nových děl. Za touto naučnou sérií stojí především Alice Němcová, kurátorka Sbírky umění 19. století a klasické moderny, a Alena Kotyza z Rozvoje publika NGP. Aktuální epizoda s názvem Krajinou rybího těla a útlaku se vztahuje k výstavě Moje tělo není ostrov od Evy Koťátkové. Můžeme si zde poslechnout, jak probíhal terénní průzkum, který autorka provádí ve vlastní rozsáhlé instalaci se svou nevidomu kolegyní, výtvarnicí Pavlou Kovaříkovou.
„Milionová“ registrační značka z Kalifornie
V americkém státě Kalifornie je na prodej registrační značka s nápisem „cash“, což ve volnějším překladu znamená peníze. Její původní majitel je třiaosmdesátiletý Claude Arthur Stuart Hamrick, který má značku zaregistrovanou již od roku 1970. Za svých aktivních let působil v Sillicon Valley jako patentový právník. Na konci tisíciletí tak v centru rozvoje počítačového průmyslu jistě neměl o práci nouzi. Nyní se už jako důchodce rozhodl ještě více pozvednout svou životní úroveň a cennou registrační značku prodat. Na stránkách PlateBroker ji inzeruje za neuvěřitelné dva miliony dolarů (téměř 45 milionů korun). Celá událost poukazuje na obrovskou výnosnost speciálních registračních značek ze Spojených států.
Dražba obrazů pomůže od stamilionových dluhů
V Česku se uskuteční aukce obrazů zkrachovalého podnikatele Michala Mičky, která pomůže pokrýt část z jeho stamilionových dluhů. Mičkovy podnikatelské záměry s módními značkami Kara Trutnov a Pietro Filipi nevedly k úspěchu, a tak jsou nyní obě v insolvenci a jejich další existence je otázkou. Jako fyzická osoba tak Mička dluží 120 milionů korun a pohledávky zmiňovaných firem jsou vyčísleny dokonce na 1,2 miliardy korun. Soud nyní povolil započít oddlužování, a tak do veřejné aukce jde celkem pětadvacet obrazů z Mičkovy sbírky. Ceny obrazů a fotografií se pohybují v širokém rozsahu od 16 tisíc do 563 tisíc korun. Sbírka umění obsahuje například dílo Františka Kupky s názvem Composition Lyrique nebo také obraz Untitled od Jiřího Georga Dokoupila, jehož vyvolávací cena činí 563 tisíc korun.
Co Vás čeká v dubnu na Portu Gallery?
Oblíbené Zambijské Smaragdy se vrací 6. 4. v lotu o 23 kusech. Jako další úpis, který proběhne 13. dubna, představíme skotskou whisky Loch Lomond. Dále 20. 4. budou upsány obrazy českého malíře Jiřího Načeradského a jako poslední na konci měsíce 27. 4. představíme již po šesté kolekci vína En Primeur 2021.