13 milionů za Cobainovu rozmlácenou kytaru
Frontman kapely Nirvana Kurt Cobain byl naštvaný muž a na pódiu to bylo velmi znát. Podtrhuje to i fakt, jak zacházel se svými hudebními nástroji. Během své hudební kariéry totiž rozbil několik kytar značky Fender. Fender Stratocaster, jeden z „roztřískaných“ nástrojů, se nyní na aukci v New Yorku prodal za ohromujících 600 tisíc dolarů (v přepočtu 13,2 milionu korun). Přitom odhadovaná cena prodeje byla pouze 60 až 80 tisíc dolarů. Nástroj se pyšní podpisy od všech členů kapely a Cobainovým srdečným věnováním jeho kamarádovi a kolegovi z branže. Cobain byl průkopník grunge hudby, který ve svých 27 letech v roce 1994 spáchal sebevraždu.
Sochařský reliéf překvapil na aukci Galerie Kodl
V květnové aukci Galerie Kodl, ve které sběratelé utratili přes 278 milionů korun, se největším překvapením stala sochařka Mária Bartuszová. Její reliéf z roku 1985 zažil neuvěřitelnou jízdu a byl prodán za rekordních 4,92 milionu korun, což je více než třináctinásobek původní vyvolávací ceny. Bartuszová, rodačka z Prahy, která tvořila v Košicích a zemřela v roce 1996, je v poslední době velmi žádaná. Dokazuje to i její účast na velké výstavě v londýnské Tate Modern. Ačkoli byl reliéf Bartuszové hlavní hvězdou aukce, nejdražším dílem se stalo plátno Puis, plus tard od Toyen z roku 1950, které bylo prodáno za 37,44 milionu korun.
V následujících letech vznikne největší umělecká instalace na světě
Nevšední umělec bulharského původu Cristo se po světě proslavil vskutku neobvyklým způsobem. Jeho umělecký projev totiž spočíval v zahalování staveb textilií. Cristo společně se svou manželkou vytvořil tímto způsobem mnoho unikátních projektů. Jedním z nejznámějších se stalo kompletní zakrytí berlínského Reichstagu na 14 dní. Nyní, již po smrti uměleckého páru, se připravuje realizace jejich vůbec největšího díla. Projekt s názvem „Mastaba“ byl navržen už v roce 1977, nikdy však nespatřil světlo světa. Jeho uskutečnění se chopil Christův synovec, který má v plánu nasbírat finance rozprodáním jednotlivých částí instalace výměnou za NFT. Mastaba by měla být složená z 410 000 barelů a dosahovat až do výšky 150 metrů. Její vzhled má odrážet islámskou architekturu, a proto by podle plánu měla vyrůst na poušti ve Spojených arabských emirátech. Lidé budou mít možnost obdivovat dílo ze země, ale i vyjet výtahem uvnitř objektu a užít si výhled po okolí.
Robotická ruka poháněná umělou inteligencí maluje obrazy podle zadání či fotky
Přesah umělé inteligence do umění je nyní nevyhnutelný, neboť vědci z americké univerzity Carnegie Mellon v Pittsburghu sestavili robotickou ruku, která je zakončena štětcem a umí malovat v podstatě cokoliv. Její pohyby řídí umělá inteligence a je navržena tak, aby podle zadání člověka nebo poskytnuté fotky namalovala fyzický obraz na plátno. Robotický systém dostal jméno Frida, které jednak odkazuje na známou malířku Fridu Kahlo, a také jde o zkratku pro spojení „Framework and Robotics Initiative for Developing Arts“. Dle jednoho z hlavních inženýrů Petera Schaldenbranda ji však nelze nazvat umělcem. Frida totiž negeneruje nápady, avšak dokáže přetvářet zadání v realitu. Je tedy možné popsat slovy, jakou malbu chcete vytvořit, nebo předložit ukázkový obrázek či fotografii. Frida se následně asi hodinu učí, trénuje pohyby štětcem a zkoumá, jak její tvorba na plátně vypadá. Poté, co robotická ruka udělá první tahy, použije kameru, aby mohla zhodnotit svůj počin a svou práci tak postupně zdokonaluje. Během celého procesu se samozřejmě napojuje na umělou inteligenci, skrz kterou je vše řízeno.
Poklady českého sklářství k vidění na výstavě v Benátkách
V italských Benátkách probíhá „Bienalle di Venezia“, což je proslavená přehlídka současného umění. Součástí její architektonické části je výstava s názvem České sklo s podtitulem Velcí mistři. Až do listopadu tohoto roku je zde vystaveno 130 hodnotných děl slavných českých sklářů a výtvarníků. Podle zástupců Uměleckoprůmyslového muzea v Praze výstava připomíná mezinárodnímu publiku velkolepý přechod českého skla od užitého a dekorativního k umělecké tvorbě sochařských děl. Výstava je zaměřena na díla šesti umělců, které můžeme považovat za průkopníky současného autorského skla. Její součástí jsou také fotografie, které nafotil Josef Sudek. Známý fotograf prezentuje svým cyklem Skleněné labyrinty 20 fotografií z výstavy Současné české sklo, která proběhla v Praze v roce 1970.
V aukční síni Christie’s se během tří večerů trhaly rekordy a mezi proslulými autory najdeme i české jméno
Díla od umělců světového formátu jako Jean-Michel Basquiat, Pablo Picasso, Francise Bacon a mnoho dalších při nedávné aukci v newyorské Christie’s našla své nové majitele. Jedná se o umění z opravdu početných sbírek dvou zesnulých sběratelů. Jedním z nich je spoluzakladatel Microsoftu Paul G. Allen a druhý americký podnikatel Samuel Irving Newhouse. Dražbu bylo nutné rozdělit do tří aukčních večerů, během kterých se vydražila díla za v přepočtu téměř 16 miliard korun. Padlo na ní několik rekordů, přičemž jeden patří i českému malíři Vojtěchu Kovaříkovi. Jeho obraz Afrodité se zprvu odhadoval na 2,5 milionu korun, avšak nakonec se jeho cena vyšplhala až na osm milionů korun. Zlatý hřeb celé aukce připadl Jeanu-Michelu Basquiatovi, jehož obraz s názvem Nil dosáhl cenovky 1,5 miliardy korun, a stal se tak nejdražším kouskem celé dražby.
Lahev vína ležela přes 40 let ve sklepě, v aukci se prodala za 2,4 milionu
Američan Mark Paulson koupil drahou lahev vína v sedmdesátých letech se záměrem otevřít ji na svatbě své dcery. Nakonec se však rodina rozhodla víno nevypít, ale prodat v aukci. Lahev se vydražila za výrazně vyšší cenu, než jakou předpovídaly odhady.
Lahev Domaine de la Romanée-Conti La Tâche nebyla levná ani ve druhé polovině sedmdesátých let, kdy si ji Kaliforňan Mark Paulson na radu známého pořídil. Stála tehdy 250 dolarů, což odpovídá téměř dvěma tisícům dnešních dolarů (přibližně 45 tisíc korun).
Co jsme přichystali na červen?
Měsíc červen se nese ve znamení umění. Prvním úpisem bude nadčasový soubor obrazů s názvem Abstrakce od Františka Kupky, který uvedeme již 1. června. Přesně týden na to 8.6. připravujeme úpis ikonické fotografie od Františka Drtikola. Následovat bude komplexní album Figures Decoratives od malíře Alfonse Muchy, jehož úpis proběhne 15. června. Tento umělecký měsíc zakončíme 22.6. souborem sítotisků od vůbec nejdůležitějšího představitele pop-artu Andyho Warhola.