Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #26

Nový rekord v prodeji uměleckého díla v Evropě

Poslední obraz, který Gustav Klimt vytvořil před svou předčasnou smrtí – Dáma s vějířem (Dame mit Fächer), se prodal za rekordních 85,3 milionu liber (přibližně 2,3 miliardy korun). Tuto sumu byl ochotný zaplatit asijský sběratel, který zvítězil ve čtyřkolové dražební válce v londýnské aukční síni Sotheby´s. Výsledná cena tak překonala nejen původní odhad 65 milionů liber, ale také přepsala autorské i evropské rekordy na trhu s uměním. O více než 20 milionů liber překonala dosavadní top položku z roku 2010 – Giacomettiho plastiku L’homme qui marche I (Kráčející muž I). Rakouský malíř je známý především díky svým dílům na plátnech, jako je Polibek (1907–1908) a Zlatá Adele (1903–1907). 

Umělecké kousky z Ukrajiny našly svůj nový dočasný domov v Louvre

Vedení pařížského Louvre rozhodlo o úschově a vystavení šestnácti uměleckých kousků z Ukrajiny zahrnujících i 1500 let stará díla z Byzantské říše. Účelem je ochrana umění před probíhající válkou. „Není to mnoho v moři smutku a opuštění, ale je to symbol,“ řekla prezidentka muzea Laurence des Cars. Všechna díla jsou z ukrajinské národní umělecké instituce Bohdan and Khanenko Museum.

Sbírka byzantských ikon čítá celkem pět děl a očím veřejnosti jsou přístupná od 14. června až do 6. listopadu. Zbylých jedenáct děl bude z bezpečnostních důvodů uloženo v depozitáři Louvre, neboť jejich vystavení je podle prezidentky muzea až moc rizikové. Des Cars také uvedla, že krátce po ruském odstřelování raket v říjnu minulého roku přijala v Paříži ukrajinskou delegaci s prosbou o pomoc. Agrese se odehrála ve velmi těsné blízkosti budovy instituce Khanenko Museum. Alespoň část z vystavovaných děl se nyní pod vojenským dohledem podařilo přepravit do bezpečí.

Rubín za 767 milionů korun

Začátkem června se v newyorské aukční síni Sotheby´s prodal největší rubín, který se kdy dostal do dražby. Mosambický kámen váží 55,22 karátu, přičemž vybroušené rubíny s hmotností nad pět karátů jsou mimořádně vzácné. Kámen byl nalezen v oblasti Cabo Delgado, která patří k nejchudším mosambickým regionům. Aukční síň Sotheby´s uvedla, že část peněz získaných při čtvrtečním prodeji Estrely de Fura bude určena na to, aby společnost Fura mohla zřídit školu, jež bude nabízet technické vzdělání v oboru těžařství, zemědělství nebo strojírenství.

Československá známka vydražena za 2,25 milionu korun

Zajímavá aukce raritních poštovních známek pak také začátkem června proběhla v Bratislavě. Světovým unikátem byla v aukci poštovní známka s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919. S aukční přirážkou za ní kupec zaplatil 2,25 milionu korun. Údajně se jedná o jediný známý exemplář této známky v široké a tmavě zelené verzi. Některé převrácené přetisky vznikaly chybou při tisku, jiné kvůli zařazení do dárkových sestav pro přední představitele státu. U této známky je ale převrácený přetisk záhadou. Podle dostupných informací jde o třetí nejvyšší cenu za československou známku v aukcích. První příčku si tak stále drží čtyřkoruna s přetiskem na žilkovaném papíře, která se prodala v březnu 2018 za 9,2 milionu Kč (včetně aukční přirážky).

Milionové pianino, které spojuje hudbu s vizuálním uměním

Rodinná společnost Petrof se rozhodla přinést na hudební trh nástroj, který propojuje hudbu s vizuálním uměním a designem. Oslovila kreativní bratry Maxima a Karla Havlíčkovi, kteří vytvořili audiovizuální umělecký objekt pianino Petrof Gemini. Maxim je úspěšný malíř, který posledních 25 let žije v Los Angeles a zaměřuje se především na velkoformátová plátna, Karel působí jako světově uznávaný hudební skladatel a multiinstrumentalista. Zadní část je odnímatelná, takže když je pianino u zdi, může se obraz pověsit přímo nad něj a je tak zároveň vidět přední i zadní část. Společnost Petrof zatím vyrobila dvě tato pianina. V budoucnu budou vznikat pouze na zakázku za cenovku 990 tisíc korun. 

Banksy poprvé za 14 let pořádá výstavu

Ačkoliv pouliční umělec Banksy nemá výstavy rád, dokonce je odmítá – aktivně proti nim přes svou agenturu Pest Control Office brojí, tak nyní po 14 letech ve skotském Glasgow svou sólovou výstavu uspořádal. Návštěvníci mají tak šanci vidět především sestavu autentických šablon, které vznikly už v roce 1998, ale i ty letošní, nejnovější. Banksy toho však ze své dílny předvede mnohem více – například helmu, kterou nosili policisté během potlačování protestů předělanou na disko kouli, nebo vestu, kterou navrhnul pro uznávaného britského rappera Stormzyho.

Z repasovaných kontejnerů umělecká atrakce

Od letošního září se návštěvníci umělecké destinace Marfa v západním Texasu mohou těšit na novou stálou expozici – sochu Sleeping Figure (2023) od umělce Matta Johnsona. Ta se skládá z 12 vyřazených přepravních kontejnerů, které matně připomínají ležící tělo. Dokončení 45 metrů dlouhé a 12 metrů vysoké instalace trvalo téměr dva roky a její výroba stála přibližně 200 000 dolarů. Socha má odkazovat na obří Buddhy v jihovýchodní Asii, globální krizi dodavatelského řetězce a také na kontejnerovou loď Ever Given, která v roce 2021 najela na mělčinu v Suezském průplavu. 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu! Aby pro vás

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového