Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #28

Staré mince za tisíce i miliony korun

Na 109. aukci Aurea Numismatika utratili sběratelé za 434 dražených položek přes 53,5 milionu korun. Nového majitele nenašlo jen 27 mincí. U osmi položek se výsledná cena vyšplhala přes 1 milion korun, dvě mince se dokonce přehouply přes hranici 3 milionů korun. Nejdražší položkou aukce se stal desetidukát Ferdinanda II. s letopočtem 1621, který byl vydražen za více než 3 miliony korun. Výsledky aukce potvrzují, že o staré mince a medaile je setrvale velký zájem mezi sběrateli a investory, kteří do numismatického materiálu ukládají své volné prostředky. 

Lamborghini z filmu Vlk z Wall Street jde do dražby!

Vůz, který tak nehezky dopadl po noční jízdě hlavního hrdiny ztvárněného Leonardem DiCapriem, kupodivu nebyla maketa. Na fotografii níže však vidíme automobil využívaný ke statickým záběrům, jenž zůstal nedotčen. Je hned několik důvodů, proč je konkrétní vůz Lamborghini výjimečný. Jde o jednu z finálních verzí ikonického Lamborghini Countach – verzi s přídomkem 25th Anniversary, jež proti předešlým měla řadu vylepšení, o která se zasloužil automobilový guru, velký Horacio Pagani. Vůz je dále jeden z pouhých dvanácti vyrobených exemplářů určených pro americký trh, které vznikly ve specifikaci kombinující sněhově bílou barvu karoserie s čalouněním v bílé kůži. Dle odborníků se jich do dnešního dne dochovala přinejlepším polovina. Dražba má proběhnout už letos v prosinci na velké aukční slavnosti v New Yorku. Odhad ceny je 1,5 až 2 miliony dolarů (33 až 44 milionů Kč).

Letošní Signal Festival a umělá inteligence

Již jedenáctý ročník Signal Festivalu se rychle blíží. Nový kurátor, který je zároveň umělcem a bývalým děkanem Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, Pavel Mrkus představí tříletý koncept s názvem Ekosystémy. Ten bude v průběhu tří let rozvíjet témata přírody, technologií, společnosti a kultury. Letošní ročník začne průzkumem zaměřeným na umělou inteligenci, přírodní živly, architektonický řád, matematiku, biologii, poetiku i hru. Signal Festival propukne 12. října a potrvá čtyři dny. 

J&T Banka Art Index Pop-Up 2023

Nenechte si ujít jedinečnou přehlídku toho nejlepšího, co aktuálně vzniká v ateliérech nejvýraznějších současných umělců. Na jednom místě ve dnech 7.–10. 9. 2023 najdete díla od 50 českých autorů, kteří patří mezi 100 nejviditelnějších současných umělců a umělkyň, jejichž působení na umělecké scéně mapuje žebříček J&T BANKA ART INDEX. Vstup je zdarma a atmosféru podtrhne unikátní historická budova Invalidovny, ve které se výstava nachází. 

Výstavy v zahraničí

V zahraničí se toho nebojí a umění vytvoří prakticky z čehokoliv. Například španělská umělecká skupina SpY vytvořila v Amsterdamu kinetickou instalaci Barrier Tape. Na ploše asi 1 600 metrů čtverečních visí směrem k zemi tisíce metrů bariérové pásky s různými délkami. Tato skupina má na svědomí rovněž interaktivní instalaci Blankets neboli Deky. V čínském Chendgdu zavěsili stovky rozbalených nouzových přikrývek na speciální konstrukci v šesti řadách, jež se systematicky pomalu pohybují a blyštivými dekami ve vlnách hýbají. Ve Velké Británii v Yorkshire Sculpture Park je možné zase spatřit šest monumentálních soch od severoamerického umělce Daniela Arshama. Sochy sice odkazují na dávnou dobu, ale mají často současnou předlohu. Zčásti pak odhalují nezvyklý konstrukční materiál. 

V Pardubicích vzniká nové centrum kultury a vzdělávání

Pardubické Automatické mlýny se v září otevřou veřejnosti. Rozsáhlý průmyslový areál ukončil svůj provoz teprve před deseti lety a v krátké době se pro něj podařilo najít nové využití. Pod taktovkou tří investorů se objekt v posledních letech postupně mění na pardubické centrum umění, vzdělávání a setkávání, k němuž v další etapě přibudou také bytové a komerční objekty. Městská galerie současného umění GAMPA, která bude sídlit v novostavbě na místě původních skladů obilné mouky, svou novou éru zahájí výstavním projektem Mlýnský ostrov, který představí v rámci slavnostního otevření Automatických mlýnů 29. září. 

Ženské autorky na světových aukcích

Aukční záznamy evidují asi dvě desítky děl s cenovkou přes 100 milionů dolarů od umělců mužů, ale ani jediný aukční úspěch přes 50 milionů dolarů od umělkyň. Ačkoliv tak nejvyšší částky stále padají výhradně za díla vytvárníků, i v kategorii žen se v posledních letech dějí přelomové věci. Vzrůstající zájem o díla výtvarnic se jako obchodní, výstavní i sběratelský trend definuje již od konce desátých let nového tisíciletí. Díky květnovému úspěchu sochy Louise Bourgeois se žebříček absolutně nejdražších prodejů přepisoval i letos. Doposud nepřekonaná suma přes 44,4 milionu dolarů z roku 2014 patří obrazu od americké malířky Georgie O’Keeffe, na kterém zachytila otevřený květ durmanu obecného. 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny CME, která umožnila

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o investování chcete dozvědět