Search
Close this search box.

Portu Gallery Newsletter #3

Léto je v plném proudu, ale my se na prázdniny rozhodně nechystáme. Naopak jsme si pro vás připravili hned několik zajímavých investičních úpisů a konečně dojde i na osobní setkání. Do kalendáře si poznamenejte datum 11. až 18. 8. a naplánujte si cestu do Prahy.

Novinky & zajímavosti

1. výstava předmětů Portu Gallery

Setkání s vámi, s investory, jsme měli naplánované již v březnu minulého roku. Vše nám ale zhatil nástup pandemie koronaviru. Situace se teď ale zlepšuje a i díky tomu pro vás připravujeme první možnost přijít se osobně podívat na předměty, do kterých jste investovali nebo třeba teprve budete moci investovat. V termínu od 11. do 18. 8. v Jiri Svestka Gallery v Praze. Datum si zapište do kalendářů, postupně se budete dozvídat další informace.

Hodinky Rolex GMT Master II BLRO 2020 získavají na hodnotě

S pandemií koronaviru, která měla a dosud má mnohdy fatální dopad na oblast obchodu a služeb, se mění také finanční a investiční trhy. Ve všech oblastech včetně alternativních investic vidíme velký zájem o nejrůznější aktiva. Jedním z nich jsou i luxusní a sběratelské hodinky. Konkrétně hodinky Rolex, které jste mohli na Portu Gallery vidět v červenci minulého roku, jen za posledních 12 měsíců získaly na hodnotě 25 %.

Dopis z Mauricia byl vydražen za stovky milionů

Na dopisu je slavná známka červený Mauritius, byl odeslán 27. září 1847 ve městě Port Louis pravděpodobně s pozvánkou na ples pořádaný manželkou guvernéra Lady Gomm. V německé aukční síni Aktionhaus Christoph Gärtner neznámý kupec vydražil tento dopis za 8,1 milionu eur, včetně aukční provize tak celkově zaplatí přes deset milionů eur (přes 250 milionů korun). Jde o nejvyšší cenu v dějinách filatelie.

Falešná Mona Lisa se vydražila za rekordní částku přes 74 milionů korun

Hekkingovu Monu Lisu, kopii slavného obrazu Leonarda da Vinciho, se podařilo v dražbě aukční síně Christie’s vydražit za 2,9 milionu eur (74,2 milionu Kč). Zajímavý je především příběh, který za falešnou Mona Lisou stojí. Archivář Raymond Hekking strávil desítky let snahou přesvědčit svět, že Mona Lisa, kterou koupil v roce 1953 ve francouzském obchodě se starožitnostmi, je pravá, a ta, která visí v Louvru, je padělek. Originál, který visí v Louvru, na prodej není. V roce 2017 však Christie’s vydražila za více než 450 milionů dolarů (9,7 miliardy Kč) da Vinciho dílo Salvator Mundi (Spasitel světa), který se tak stal nejvýše vydraženým obrazem.
Na Portu Gallery zatím Mona Lisu nemáme, ale investovat do umění můžete i tak. Aktuálně probíhá investiční úpis kolekce umění od Matyáše Chocholy, v příštím týdnu nás čeká soubor fotografií od slovenské umělkyně Kataríny Poliačikové.

Z našeho blogu

Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Minulý týden proběhla v americkém New Yorku významná událost pro všechny filatelisty a numismatiky. Aukční síň Sotheby’s vydražila 3 největší světové rarity z těchto sběratelských oborů.

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se o kultovním vozítku dozvědět více. Osobní zkušenosti jsou totiž nenahraditelné a reálné příběhy nejsou pouhým doplňkem k popisu historie, ale často umějí automobilu dodat mnohem autentičtější hodnotu a reálie.

Investice do drahých kamenů – co byste měli vědět?

S rostoucí mírou ekonomického vzdělání, finanční gramotností, zájmem o zhodnocení vlastních prostředků a dostupností investic pro obyčejné lidi, se tak nabídka komodit, do nichž lze vložit peníze a udržet či zvýšit jejich hodnotu, neustále zvyšuje. Různé druhy drahých kamenů pak představují zajímavou investiční alternativu.

Co nás čeká v červenci na Portu Gallery

V červenci nás na Portu Gallery čeká hned několik zajímavých investičních úpisů. Hned ve čtvrtek 8.7. od 17:00 se můžete těšit na velice zajímavou kolekci fotografií od slovenské autorky Kataríny Poliačikové. Následovat bude 15. 7. investiční víno a na konci července, konkrétně 22. 7., připravujeme úpis série bankovek. 

Katarína Poliačiková – Kolekce fotografií

Začátek úpisu: 8. 7. 2021 v 17:00
Cílová částka:  1 240 000 Kč

Katarína vyniká svým postkonceptuálním přístupem založeným na precizních rešerších i náhodných zkoumáních – koncepty nebo myšlenky obsažené v dílech přitom mají určitou přednost před tradičními estetickými a materiálními zájmy. Důkladné bádání doplňuje intuitivní smysl pro estetizaci a svébytnou poetiku, což dokazují její texty, které pravidelně publikuje ve formě blogového newsletteru s názvem Eggtuition, i autorská sbírka výtvarných děl a krátkých esejů o každodennosti, lidských vazbách, přírodě a vesmíru Skipping School, Learning the Fire of Things. Podrobnější detail vybraných děl Kataríny Poliačikové s komentáři si můžete projít na jejím online portfoliu.

Co kolekce obsahuje:

Kolekce se skládá ze tří jedinečných fotografických sérií. Každá je přitom pořízena v jiných lokalitách a věnuje se odlišnému tématu.

My room is a sundial 1,2,3

Tento triptych s neobvyklým přístupem k selfie, tedy autoportrétu, představuje koncept intimity mezi tělem a telefonním přístrojem, stejně tak jako vztah k prostoru domova, který je označovaný jako sluneční hodiny, analogové zařízení k měření času.

Maybe the last one I see

Tato série je je složena z 8 zarámovaných černobílých fotografií stromů s postavou. Kromě jedné jsou všechny vystřiženy z různých knih, z nichž některé jsou staré více jak 100 let. Z archivu autorky pochází pouze jedna fotografie – jedná se o snímek její matky, která je na ní vyobrazená v podobném věku jako je nyní autorce. Ostatní postavy jsou neznámé.

Autorka popisuje, jak se život jednotlivce stává součástí celé skupiny anonymních, křehkých lidských bytostí stojících pod velkými starými stromy. Prázdný prostor kolem obrazů je pak metaforický: má mnoho významů a interpretací. Je to prostor, kde mohou stromy růst, symbol něčeho mnohem většího, než jsme my samotní – může to být strom, vesmír, hledání náboženství, pravdy či odpovědí na základní otázky života.

The way geologists liberated in time, she thought, astronomers are freed by space

Vesmírná fotoinstalace o 42 fotografiích sestává ze dvou téměř identických skupin snímků uspořádaných do zrcadlového obrazu (např. Supernova, Koperníkův kráter). Na levé straně jsou fotografie vesmíru, přefotografované z knihy o astronomii z 80. let 20. století. Snímky na pravé straně jsou jejich odrazem o 33 let později – tedy těch stejných fotografií hvězdné oblohy nalezených v online archivu NASA v roce 2013.

V posledních letech se její práce dostaly do soukromých i veřejných sbírek v New Yorku, Lisabonu, Bruselu či Mnichově a je pravidelně vystavována i různými zahraničními institucemi. Pro nenahraditelnost a jedinečnost stylu umělkyně je predikce vývoje ceny stoupajícího charakteru.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn