Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #32

Nové dílo od Banksyho bylo za hodinu ukradeno

Banksy, který je považován za nejznámější osobnost street artu, se tentokrát vydal do jihovýchodní části Londýna, kde umístil upravenou vlastní verzi dopravní značky STOP, na které se objevuje trojice vojenských dronů. Její fotky následně zveřejnil na Instagramu, což je Banksyho jediná sociální síť, na které komunikuje, čímž tak potvrdil pravost. Jen zhruba hodinu od zveřejnění k ní ale přišli dva muži, přičemž jeden z nich měl v rukou štípačky – a ceduli silou z pouliční lampy, kde byla umístěna, odstranil. Značka má odhadovanou hodnotu až kolem půl milionu liber, tedy zhruba čtrnáct milionů korun. Policie již zná podezřelé, kteří jsou vyšetřování kvůli podezření z krádeže a trestného činu poškození cizí věci. 

Ohlédnutí za rokem 2023

Vánoční svátky a rok 2023 jsou již za námi. Mohli bychom si ale připomenout jeden nevšední vánoční stromeček a také si shrnout to nejlepší z prodejů v oblasti automobilů a umění.  

Začneme stromkem. Jeden opravdu atypický mohli spatřit návštěvníci pětihvězdičkového londýnského hotelu Claridge´s. Každý rok ho pro hotel navrhují slavní umělci, designéři, módní návrháři nebo značky. Letos 5,2 metru vysoký strom poskládala francouzská značka Louis Vuitton. Je složen z 15 vertikálně umístěných chromovaných boxů různé výšky, které se tyčí a vytvářejí siluetu tradičního vánočního stromku. Na vrcholcích stříbrných kmenů a uprostřed zasněžené krajiny stromu je rozeseto 21 maskotů Louis Vuitton Vivienne. Hotel má 190 pokojů a jedna noc zde stojí okolo 40 tisíc českých korun.

Tuzemské aukce. Za deset nejdražších obrazů roku 2023 sběratelé na tuzemských aukcích utratili téměř 253 milionů korun. Tato částka je tak nejnižší od roku 2018. Žebříček se dlouhodobě neobejde bez děl Toyen, která se do TOP 10 letos prosadila hned třemi obrazy. Souhrnná cena za tato tři díla činí 120,7 milionu, tedy téměř polovinu hodnoty všech deseti položek. Dále se pak do TOP 10 dostala díla od Karla Černého, Zdeňka Sýkory, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Šímy a Jeana Alberta Gorina. 

Rekordy ve světě vynesly o pár nul více. O těchto aukčních výsledcích jsme vás již informovali v průběhu roku. I přestože se mluví o oslabení trhu, tak ve světě padlo během roku 2023 několik rekordů. Z deseti nejvyšších položek roku se osm prodalo na newyorských aukcích, dvě pak v Londýně. Celkem 677,5 milionu dolarů, tedy zhruba 15,3 miliard korun. Hvězdou roku se stal Picassův obraz jeho milenky Marie-Thérèse Walterové, včetně poplatků se cena vyšplhala na 139,4 milionu dolarů. Dále pak v TOP 10 najdeme obrazy od velkých jmen jako Klimt, Monet, Basquiat, Bacon, Rothko, Diebenkorn, Kandinsky a Rousseau.

Automobilové dražby. Rok 2023 byl pro aukční firmu RM Sotheby´s rekordní, prodávaly se totiž extrémně vzácné kusy za extrémní ceny. Na 32 různých aukcích se prodalo 1 119 automobilů a 2 001 různých automobilových předmětů (návody, rukavice, sada nářadí a další). Nejcennějším Ferrari, které se kdy prodalo, se stalo jedinečné Ferrari 330 LM/250 GTO v úpravě od karosárny Scaglietti, které samotná stáj Ferrari používala k závodění. Kladívko licitátora se nakonec zastavilo na sumě 51,7 milionu dolarů, což dělá 1,15 miliardy korun. Dražila se také Hamiltonova formule z roku 2013, která byla vydražena za 18,9 milionu dolarů, tedy 421 milionů korun. I tady se tak vůz stal nejcennějším moderním monopostem Formule 1, který byl kdy prodán. Nejcennějším novým vozem se stalo Bugatti Chiron Profilée W16 z roku 2022, jež šlo z pařížské aukce do světa za 9 792 500 eur, což tehdy činilo asi 235 milionů korun. Podrobnější shrnutí pro vás připravil člen investiční komise František Vahala v článku níže. 

Nevědomky prodali vzácnou masku, soud o miliony prohráli

Francouzský starožitník prodal vzácnou africkou masku Ngil za 100 milionů korun, což se ale pochopitelně nelíbilo původním majitelům. Masku totiž od nich koupil za pouhých 3 700 korun. Manželé se proto soudili a tvrdili, že byli uvedeni v omyl ohledně její hodnoty. Soud byl ale na straně starožitníka a své vydělané miliony si tak může nechat. Maska z 19. století, kterou vyrobil gabonský národ Fangů, je údajně jednou z pouhých deseti na světě. Celý příběh ovšem podle britské stanice BBC vrhá světlo na nakládání s kulturními památkami. Desítky tisíc děl afrického umění se nacházejí mimo africký kontinent, kdy naprostá většina z nich byla odvezena v koloniální éře.

Šaty princezny Diany se prodaly za 26 milionů

Večerní šaty princezny Diany se v aukci prodaly za více než 1,14 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 26 milionů korun. Tato cena představuje jedenáctinásobek původního odhadu a překonala tak dosavadní maximum za Dianinu róbu, která se vydražila v lednu 2023 za cca 600 tisíc dolarů. Sametové šaty v délce ke kolenům si princezna z Walesu oblékla v roce 1985 během královské cesty po Itálii. S princem Charlesem se v nich vydala na oficiální večeři ve Florencii a podruhé si je oblékla o rok později, kdy se zúčastnila koncertu symfonického orchestru v kanadském Vancouveru.

Leden na Portu Gallery

Již příští čtvrtek 11. 1.  budete mít možnost investovat do prvního letošního úpisu, a to do tří safírů z Thajska a Sri Lanky, které se liší jak tvarem, tak váhou. Následující týden vás bude čekat soubor kreseb Prométheus z roku 1909 od Františka Kupky. Leden zakončíme vaším oblíbeným vínem En Primeur, tentokrát z vinařství Chateau Lascombes, úpis bude složen z ročníků 2021 (480 lahví) a 2022 (240 lahví). 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme