Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #35

Medaile pro nejúspěšnější hokejové týmy mistrovství světa vyrobí čeští skláři

Pořadatelé letošního mistrovství světa v hokeji, které se odehraje v Praze a v Ostravě, odhalili originální křišťálové medaile pro tři nejlepší týmy. Design těchto medailí byl navržen s ohledem na symboliku hrací plochy a pohyb hráčů po ledu. Do křišťálového skla jsou vodním paprskem vyřezané linie, které odkazují na stopy po bruslích. Detailní vzhled je dovršen nanesením drahých kovů na medaile a ohraničením skla nerezovou ocelí, což působí jako hokejové mantinely. Stuha, na které budou medaile zavěšeny, je provedena v typických českých barvách trikolory. Celkový návrh byl koncipován tak, aby medaile vynikly nejen na ceremoniálech, ale i na dresech hráčů. Každá medaile váží 250 gramů a výroba probíhá v novoborském studiu Kolektiv Ateliers pod taktovkou návrhářky Kateřiny Handlové.

Oscary českého designu pro rok 2023 jsou rozdány

V 18. ročníku Czech Grand Design 2023 byl Jan Plecháč oceněn za významný přínos v oblasti designu skla, s vázami Abyss, Harmonic a kolekcí Duše lesa pro Moser, což mu zajistilo titul Grand designéra roku. Na Plecháčův úspěch navázala i samotná sklárna Moser, která zvítězila v kategorii Výrobce roku. Moser již není značkou jen pro konzervativnější zákazníky, především díky Janu Plecháčovi se přibližuje současné mladé generaci. Ceny byly rozdány ve Stavovském divadle ve více kategoriích, včetně módního designu, šperků a grafického designu, přičemž vítězové obdrželi trofeje navržené loňskými laureáty.

Skvost filatelie míří do aukce

Nejvzácnější americká známka, modrý jednocentový Benjamin Franklin Z-Grill z roku 1868, nabízí filatelistům i investorům unikátní příležitost v červnové dražbě. Pouze dva exempláře na světě, z toho jeden ve veřejném vlastnictví, zvyšují její exkluzivitu. Hodnota této známky za 30 let vzrostla 70násobně a nyní se odhaduje na 4-5 milionů dolarů. Tato známka je proslulá svým unikátním designem, který brání padělání, a její ojedinělost z ní může udělat druhou nejcennější známku na světě. Rekord 8,3 milionu dolarů drží známá rudá British Guiana One-Cent Magenta, kterou vytiskli roku 1856 v někdejší Britské Guyaně a unikátní je tím, že měla být provizorním řešením ve chvíli, kdy dočasně v kolonii královny Viktorie došla zásoba výplatních známek.

1-Cent Z Grill

V Praze byl nalezen první mikrometeorit na českém území

V Česku byl na střeše obchodního centra v Praze objeven mikrometeorit. Česko se tak stalo teprve patnáctým státem, kde se meteorit našel. Sběratel Zdeněk Schneider a jeho tým objevili toto vesmírné těleso, jehož velikost srovnávají se zrnkem prachu. Mikrometeorit, který obsahuje velké množství kovů včetně platiny, je fascinující nejen svým stářím odhadovaným na 5 až 10 miliard let, ale i složením. S popularitou meteoritů roste i počet jejich padělků. Proto vznikla Světová asociace sběratelů meteoritů, která se stala respektovaným garantem pravosti nabízených kamenů.

Ukradené Dorothy střevíčky z filmu “Čaroděj ze země Oz” byly po 19 letech vráceny

Pár proslulých rubínových střevíčků, které nosila Judy Garland v roli Dorothy ve filmu „Čaroděj ze země Oz“, byl po letech vrácen majiteli poté, co byl ukraden z muzea věnovaného této herečce. FBI střevíčky předala sběrateli Michaelu Shawovi v Judy Garland Museum v Grand Rapids ve státě Minnesota. Střevíčky byly ukradeny z muzea v roce 2005 a nyní se odhaduje, že mají hodnotu přibližně 3,5 milionu dolarů. Existují pouze čtyři páry těchto střevíčků, které byly použity ve filmu.

Koťátková na bienále zmapuje osud legendární žirafy Lenky

Eva Koťátková ve svém uměleckém díle pro Benátky představuje osud žirafy Lenky, legendární první žirafy dovezené do Československa, která cestovala z Keni do Prahy. Instalace zkoumá téma omezení a represe prostřednictvím Lenčina příběhu a zaměřuje se na vztahy společnosti k přírodě a zvířatům. Koťátková kombinuje různá média a pracuje s fragmentem žirafího těla, aby poukázala na zranitelnost a proměny tělesné identity.

Duben na Portu Gallery

Již 4. 4. budete mít možnost investovat do vysoce kvalitního smaragdu o váze 4,48 karátu, který nebyl nijak upravován ani olejován. Následující týden vás bude čekat obraz Sedící žena a kniha Otčenáš od Alfonse Muchy, čímž doplňujeme Sbírku děl Alfonse Muchy, která byla upsána v loňském roce. Dále budeme pokračovat japonskou whisky Hanyu 2022 a duben zakončíme hodinkami Czapek Antarctique Rattrapante v barvě „Silver Grey“ z limitované edice, která čítá 77 kusů. 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro mnoho z nás může