Search
Close this search box.

Portu Gallery Newsletter #7

Investoři i nadále drží BMW M3 E30

Pokud ve vašem portfoliu nechybí legendární BMW M3 E30, tak jste, společně s dalšími investory, měli možnost hlasovat o jeho odprodeji. Zisk 6,9 % za 7 měsíců ale investory neuspokojil, a tak z ukončeného hlasování bylo pouze 28 % hlasů pro jejich prodej a automobil tak i nadále zůstavá v držení investorů.


Obraz Joea Muczky trhl v aukci český rekord

Joe Muczka Jr. je autor, s kterým jste se již na Portu Gallery také mohli setkat. Investovat jste mohli do jeho obrazu Karel IV. – Otec Vlasti, který byl prvním uměním na Portu Gallery vůbec. 

A právě Joe Muczka Jr. a jeho obraz The Right Direction (Správný směr) se stal vůbec nejdražším prodaným českým NFT. Originální dílo autor namaloval akrylovými barvami na lněném plátně a použil techniku vrstvení. Do podoby NFT pak byla převedena jeho fotka. Ta byla nakonec prodána za 45,4 tisíce dolarů.


Banksyho kontroverzní dílo se vydražilo za více než půl miliardy

Banksyho sbírku miniatur jsme měli na Portu Gallery nedávano a byl o ní velký zájem, což nebylo žádným překvapením. Banksy je pseudonym britského streetartového umělce pocházejícího z bristolské undergroundové scény, kterého už zná celý svět. 

Jeho proslulý obraz s názvem Dívka s balónem, který nechal před třemi roky skartovat rovnou během jeho slavnostní aukce, se ve své aktuální, tedy poničené podobě, dostal do dražby znovu. A postaral se o rekord. Slavná aukční síň Sotheby’s takzvanou Lásku v koši (v originále Love is in the Bin), jak se původní dílo kvůli kontroverzní skartaci přejmenovalo, vydražila za 18,5 milionu liber, respektive více než 554 milionů korun.

Pasta Oner za bitcoin

Pasta Oner patří mezi aktuálně nejúspěšnější české komerční autory. Sbírku jeho obrazů jste měli možnost vidět i na Portu Gallery. 
Na aukci charitativní organizace Happy Hearts, pro kterou Pasta speciálně namaloval obraz Futura Pasta, se tento obraz vydražil za jeden bitcoin. 

K Pastovi se váže ještě jedna zajímavost. Aukční síň Sotheby’s si vybrala již potřetí jeho dílo do své aukce. Samotná dražba se spustí v online podobě 3. 11. a od tohoto data je možné přihazovat. Veškeré informace k aukci naleznete zde:
https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2021/20th-century-art-a-different-perspective/space-ranger

Z našeho blogu

Setkání speciálních automobilů na okruhu Most

O víkendu 8. až 10. října se fanoušci motoristického sportu sjeli do Mostu hlavně kvůli závodům cestovních vozů FIA WTCR, ovšem my jsme během nedělního slunečného rána dorazili hlavně z jiného důvodu – na mosteckém okruhu se totiž v rámci akce zvané Sutnar/Krattner Memorial předvedly i klasické závodní a sportovní automobily.

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména několik – Pebble Beach v USA, Saloon Privé ve Velké Británii, Masterpieces na zámku Dyck v Německu a Villa d´Este v Itálii. Právě poslední zmíněná je považována za nejprestižnější výstavu v Evropě.

Co nás čeká v listopadu na Portu Gallery

Tento čtvrtek 4. 11.  zahájíme listopad prozatím největším úpisem na Portu Gallery. A tím bude kolekce whisky Sherry butts Další týden, 11. 11., jsme pro vás připravili investiční úpis unikátní sbírky bankovek. Následovat bude 18. 11. další investiční alkohol, a to víno, tentokrá třetí z kolekce vín En Primeur 2020. Listopad pak zakončíme 25. 11. úpisem velice zajímavé sbírky známek. Máte se tak opět na co těšit.

Kolekce whisek Sherry Butt, 2012 – 2015

Začátek úpisu: 4. 11. 2021 v 18:00
Cílová částka:  6 970 000 Kč

Portu Gallery vám přináší exkluzivní příležitost, jak obohatit vaše portoflia o investici do 14 sudů kvalitních skotských whisek ze 4 vyhlášených destilerií – Fettercairn, Benriach, Glenburgie a Macduff. Ty několik let zrály v dubových sudech po španělském sherry a právě typ sudů, kde dochází ke zrání, je klíčovým faktorem pro vznik jedinečného a kvalitní destilátu. Námi nabízené několikaleté whisky ze sherry butts přitom patří mezi ty nejvíce žádoucí.

 

Aktuální úpis do investičního alkoholu sestává ze setu 14 sudů skotské whisky čtyřech různých destilerií z let 2012–2015. Jedná se o sudy typu Sherry Butt, které byly původně použity ke zrání sherry a dodávají whisky nasládlou chuť i sytou barvu. Tyto sudy patří k těm nejvyhledávanějším a nejžádanějším jak mezi investory, tak mezi nezávislými prodejci whisky. Láhve whisky z těchto sudů mají pak největší poptávku na asijském trhu. Kombinace sudů z těchto palíren bude znamenat, a to i přes podobný věk všech whisek a různé vhodné doby zrání, postupné rozprodání, a tedy i postupnou návratnost investice.

Zrání whisky v sudech po sherry je ve světě skotské whisky velmi oblíbené. Vzhledem k faktu, že whisky získává 60–70 % chuti v průběhu zrání, není divu, že skotští výrobci věnují výběru sudů velkou péči. Dub se na výrobu sudů používá tradičně kvůli tomu, že ze dřeva neprýští pryskyřice ani míza, která by negativně ovlivnila chuť nápoje. Španělská sherry, jakési fortifikované a následně kvašené víno ze speciálních bílých hroznů, tradičně zraje za použití systému solera v sudech, tzv. buttech, o objemu 0,475–⁠0,5 l ze španělských dubů zimních. Originální sudy se sherry pochází z tzv. sherry triangle“ v okolí města Jerez de la Frontera. Než se dopraví do Skotska k výrobě whisky, zraje v nich sherry po dobu minimálně tří let. Výroba a příprava sudů trvá od pokácení stromu přes schnutí dřeva a zrání sherry po přepravu do Skotska 74 měsíců.


Jaké whisky kolekce obsahuje?

Fettercairn

Fettercairn palírna byla postavena v roce 1824 a patří k jedné z prvních, které platily daně, odváděly poplatek za produkci a distribuci alkoholu, a byly tedy plně legálním podnikem. Finanční zodpovědnost ale neuchránila palírnu před velkými finančními potíži, které ji prováděly při požárech, pádech trhu a válkách od roku 1890 až do prohibice, která následovala po konci první světové války.

Neustálé změny zapříčinily nestabilní produkci v průběhu 19. století až do první poloviny 20. století a utrpěla především reputace Fettercairn. Od roku 1973 však spadá pod vlastnictví společnosti Whyte & Mackay (nyní Vija Mallaya’s United Spirits Group), která silně investovala do moderního vybavení, nových a kvalitnějších sudů a postavila palírnu zpět na nohy. V dnešní době se roční produkce pohybuje okolo 1,5 milionu litrů whisky a typickou charakteristikou je bohatá oříšková chuť s podtóny tropického ovoce. Nejčastěji používané sudy jsou Bourbon (po americké whiskey) a Sherry Butt (po španělské sherry), výjimečně se objeví tzv. finish v sudu po portském víně.

Potenciál dlouhodobého zrání Fettercairn je nesmírně velký, a kromě standardní 12leté whisky narazíte ve specializovaných obchodech také na 28, 35, 40 i 50leté edice.

Benriach

Skotská palírna Benriach, patří k jedné z těch nejoblíbenějších z oblasti Speyside, a to zejména mezi nezávislými prodejci whisky. Palírna byla dostavěna v roce 1898, původně jako rozšíření už existující palírny whisky Longmorn Distillery. Krátká železniční trať (několik set metrů) se zasloužila o perfektní logistický systém mezi Benriach a Longmorn ve chvíli, kdy přišlo na přesun sudů, uhlí, ječmene a rašeliny.

Nic ale nešlo podle plánu a Benriach prošla v následujících sto letech několika velkými změnami, od dlouhodobého pozastavení výroby po nové majitele. Šest let po uzavření palírny v roce 1900 ji vzkřísila známá společnost Glenlivet Distillery a přidala ji do svého portfolia prominentních skotských palíren (Alt A’Baine, Caperdonich, Braevel). Whisky z Benriach se v této době používala především jako součást míchaných whisek (Blends) a jen málokdy byla vydána jednosladová (single malt) edice. To se změnilo s novými majiteli v roce 2004, kdy se Benriach Distillery Company v čele s whisky legendou Billy Walkerem zasloužila o výraznou image kvality a exkluzivity, kterou má palírna dnes.

Od roku 2004 se soustředí téměř výhradně na produkci jednosladové whisky a nebojí se experimentovat s nepříliš typickými metodami pro oblast Speyside. Klasická chuťová charakteristika Benriach whisky je ovocná a jemná, ale ani kouřové podtóny nejsou palírně cizí. Společně s využitím široké škály sudů (po španělské sherry, francouzském víně, karibském rumu) se odlišuje od svých konkurentů a její sudy jsou tak vyhledávány jak investory, tak i nezávislými prodejci.

Glenburgie

Glenburgie patří k jedné z těch méně známých skotských palíren a to proto, že je využívána především k míchané whisky (Blends), například v populární značce Ballantines. Říká se, že najít na trhu jednosladovou whisky Glenburgie je stejně vzácné jako spatřit Lochness příšeru. To se však začíná pomalu měnit, zásluhy na tom mají především nezávislí prodejci whisky, kteří vytváří limitované single malt edice ze sudů, které se jim podaří ukořistit v aukcích anebo od soukromých investorů. Přijít k celému sudu Glenburgie ale není vůbec jednoduché.

Palírna byla postavena v roce 1829, prošla několika změnami vlastnictví, jak už bývá u skotských palíren zvykem, a dodnes si udržela stabilitu v produkci i vysoký standard. V roce 2005 si palírnu do svého portfolia přidala společnost Chivas Brothers, která investovala do vybavení, dnešní kapacita roční produkce je tak přes 4 miliony litrů whisky.

Macduff

Macduff je jednou z těch nejmladších skotských palíren, které si ještě byly schopné zachovat skotskou tradici, přestože se od začátku produkce soustředí na jihoevropský trh. Palírna byla postavena v roce 1960 a tehdejší italský majitel, společnost Martini Rossi, se soustředil na lehkou chuť vhodnou pro italské zákazníky. Od roku 1995 je Macduff i Martini Rossi součástí portfolia společnosti Bacardi-Dewar’s.

Ukázalo se, že pěti i osmileté edice slavily obrovský úspěch a dodnes jsou 18leté whisky (až na pár výjimek) ty nejstarší, které v obchodech najdete. Chuťová charakteristika této whisky je jemná až hedvábná a zároveň plná chuti oříšků a ovoce. Na policích ji můžeme najít jako jednosladovou (single malt) i jako míchanou (blended) pod vlastní značkou palírny – Deveron. 85 % veškeré produkce jde do míchaných whisek, přijít tedy k celému sudu určenému pro jednosladovou edici je skvělá příležitost pro každého nezávislého prodejce i investora. Láhve od nezávislých prodejců, většinou single malt i single cask, jsou pak prodávané pod názvem Macduff.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji