Search
Close this search box.

Portu na konferenci – Jak úspěšně investovat v roce 2020?

V úterý 7.1. proběhlo v Praze Investiční fórum na téma „Jak úspěšně investovat v roce 2020?“, na které vystoupili přední ekonomové a investiční experti z ČR i zahraničí. Mezi řečníky byl i Martin Luňáček z Portu. Co nejdůležitějšího na konferenci zaznělo? Máme pro vás přehled.

Během fóra byly představeny investiční tipy ze světa akcií, dluhopisů, kryptoměn, realit – včetně exotických, ale třeba i komodit a numismatiky. Hojně se diskutovaly i makroekonomické predikce a výhledy na důležité politické události roku 2020 – zásadním bude prý datum 3. listopadu, kdy se rozhodne, zda Donald Trump obhájí pozici prezidenta USA.

Dle Aleše Michla, člena bankovní rady ČNB, se mění povaha hospodářského cyklu – prodlužuje se – a důvodem jsou nízko držené sazby centrálních bank. Pokud by se vrátily na dříve běžné hladiny, Evropa by se dostala do recese. Tu by prý ekonomika potřebovala, jinak hrozí, že přijde rovnou krize.

Tipy na rok 2020 pro investice do akcií a dluhopisů

Dle Bergje Rosenboom z NN Investment existuje pro rok 2020 příležitost v dluhopisech rozvojových zemí, které byly dlouho podceňovány. Pozitivně je může ovlivnit i aktuální růst cen ropy.

Jinak od dluhopisů nemůžeme očekávat v době nízkých úrokových sazeb víc, než vyrovnání inflace, zaznělo několikrát během fóra. Výjimkou mohou být dle Marka Ševčíka z J&T dluhopisy typu high yield – tedy velmi rizikové – které nějaký kladný reálný výnos mohou doručit. Alternativu pak představila také Jana Mücková z Bondsteru v podobě investic do P2P dluhopisů.

Na poli akcií se může dařit technologickým firmám, především těch spojených s budováním sítě 5G a kyberbezpečnosti, míní Eric McLaughlin z BNP Paribas.

Podobně to vidí i Eva Miklašová z Fidelity, věří oblastem velkých dat, umělé inteligence a průmyslu 4.0. Obecně však nemůžeme čekat vývoj obdobný loňsku, akciové trhy by měly růst obdobně jako zisky firem – tedy jednociferným tempem, dodává.

V oblasti inovativních firem mají pak velký potenciál údajně ty, které se dobře vypořádají s potřebnou digitální transformací. Takovými jsou například Microsoft nebo Walmart, uvedl George Russell z Franklin Innovation Fund.

Dařit by se dle Jána Hájka z České spořitelny mohlo také malým a středním společnostem (small a mid caps), které v posledních letech za těmi velkými výkonnostně spíše zaostávaly. A pokud by ožily rozvojové trhy, měla by z toho díky svému exportnímu zaměření profitovat i Evropa.

Pasivní investování jako základ portfolia

Závěr konference pak patřil vystoupení Martina Luňáčka, produktového manažera a spoluzakladatele Portu. Ten představil myšlenku, se kterou bylo před třemi lety Portu založeno, a vyzdvihl přínos pasivního či indexového investování pro širokou veřejnost.

„Otázku, kterou si Portu před sebe od začátku staví, je jak umožnit lidem dosahovat dlouhodobě lepších výnosů a to ideálně za méně času a peněz,“ uvedl Luňáček na úvod svého vystoupení.

Martin Luňáček na Investičním Fóru 2020

Cesta, jak toho dosáhnout, je v automatizovaném nízkonákladovém investování do indexů, kterou si vybralo i Portu. Dlouhodobě se jí totiž daří dosahovat vyšších výnosů než správě aktivní (např. v podobě podílových fondů), což dříve během dne konstatoval i investiční stratég společnosti Conseq, Michal Stupavský.

„Věříme proto, že nízkonákladové indexové investování by mělo být základem pro portfolia všech investorů, bez ohledu na objem majetku. V něm by lidé měli mít jádro svých dlouhodobých investic i tam směřovat pravidelné měsíční vklady. Až nad rámec toho by měli lidé doplňovat portfolio o další investiční příležitosti nebo spekulace,“ uvedl Luňáček.

Řeč přišla i na další služby, které Portu nabízí: „Možností, jak své osobní portfolio doplnit jsou například tematické strategie Portu umožňující investovat například do sektoru sociálně odpovědných společností nebo technologických forem; anebo podíl v zajímavém předmětu s historickou nebo sběratelskou hodnotou nabízených v naší investiční galerii“ dodal.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy skeptičtí. Jaký je

Top 3 podle Zuzany Mory

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve