Portu, to je robo-advisor 3. generace

Man with tablet

Portu přináší revoluci na český investiční trh a má za cíl změnit, jak lidé nakládají se svými volnými penězi. Takového ambiciózního cíle však nelze dosáhnout představením služby, která tu již existuje. V Portu proto od základu přetváříme investiční služby a využitím moderních technologií je činíme levnější a dostupné každému.

Z toho důvodu Portu nelze srovnávat s žádnými investičními fondy, spořícími účty nebo termínovými vklady. Takové služby Portu totiž překonává ve všech klíčových disciplínách – zlomkové poplatky, neomezená flexibilita výběru peněz, nízký minimální vklad, vyšší potenciální výnos. Jak je to ale možné?

Díky využití moderních technologií a počítačových algoritmů dokáže Portu automatizovat drtivou většinu činností standardně prováděnou drahými finančními poradci nebo privátními bankéři. Zefektivněním celého procesu může jednak snížit poplatky, ale především dosáhnout většího zhodnocení peněz pro vás. A to bez ohledu na to, jestli máte volný milion, tisícovku, investujete na desetiletí anebo budete potřebovat peníze za pár měsíců zpět.

Portu je první český online správce investičního portfolia – služba ve světě známá pod jménem robo-advisor. A přestože službu přinášíme do Česka jako první, budujeme rovnou robo-advisor 3. generace. Ne každá služba, která o sobě tvrdí, že je investiční robot, robotický poradce nebo algo makléř má totiž s pojmem robo-advisor něco společného. A pokud už náhodou ano, jedná se o službu připomínající nanejvýše robo-advisor generace první. Pojďme si krátce představit, jaký je mezi generacemi rozdíl a jak se celá služba vyvíjí.

4 generace robo advisory

 

Robo-advisor 1. generace jsou takové portály, jejichž rozsah aktivit je velmi omezený. Jedná se o nejstarší generaci služby, která funguje v podstatě jen jako filtr aktuálních investičních produktů a strategií na trhu. Na základě pár odpovědí na základní otázky jsou klientům zobrazeny vhodné investiční produkty. Klienti si však musejí doporučené produkty pořídit sami nebo se telefonicky či jinak spojit s poradcem, který produkt obstará. Často bývá nutná i osobní (nebo alespoň telefonická) schůzka a fyzický podpis několika smluv.

Robo-advisor 2. generace jsou takové portály, které již nevyužívají výstup z online dotazníku jen k filtrování mezi existujícími produkty, ale především k výběru předem sestavených investičních strategií lišících se svou rizikovostí. Klientům je tedy navíc doporučeno i konkrétní rozložení portfolia, které je pro ně nejvhodnější. Samotná předem složená portfolia jsou sestavena manuálně, týmem portfolio manažerů, kteří se o jejich složení i starají v průběhu času a z vlastního rozhodnutí provádějí úpravy. Obstarání, respektive nákup portfolia a jeho následná správa je pak spíše manuální proces, ve kterém portfolio manažeři aktivně kontrolují klientské investice a tržní situaci a rozhodují o úpravách.

Robo-advisor 3. generace nabízejí kromě vylepšených funkcí předchozí generace navíc ještě automatizovanou správu portfolia v podobě algoritmické rebalance – tedy využití matematických algoritmů k vyhodnocení, zda je portfoliu potřeba navrátit požadovanou alokaci, aby byla dodržena stanovená rizikovost. Kompletní vyhodnocení, nákup a správa portfolia je obstarávána automatizovaně na základě předem definovaných algoritmů. Role portfolio manažerů je zejména dozorčí. Pokud klient přímo nevyžaduje, není žádný telefonický ani jiný kontakt s poradcem potřeba a vyřízení všeho potřebného k zahájení investování zvládne klient odkudkoliv za méně než půl hodinu.

Budoucnost robo-advisorů ve 4. generaci  přinese především rozsáhlé zapojení umělé inteligence (AI) v podobě samoučících se algoritmů. Ty pak zajistí celý investiční proces i správu sami. Budou se rozhodovat na základě jak investičních potřeb klienta, tak aktuální tržní situace, kterou budou schopny v reálném čase promítnout do investiční strategie každého individuálního klienta. Lidský faktor bude v této generaci téměř zcela eliminován.

Specifikem Portu jsou navíc mechanismy, které jsou v českém prostředí naprosto unikátní. Je to zaprvé schopnost sestavit dostatečně diverzifikované portfolio i od malých částek, a to díky využití zlomků neboli tzv. frakcí cenných papírů. Nemusíte tak investovat desetitisíce korun, abyste si mohli kvůli vysoké nákupní ceně jednotlivých instrumentů sestavit komplexní portfolio – stačí už tisícovka. To je důležité především u pravidelných měsíčních vkladů, které jsou investičně vysoce efektivní a přitom nebývají tak vysoké, jako jednorázové. I malé částky umí Portu zainvestovat přesně jak je potřeba.

Druhou unikátní výhodou Portu je, že umí investice zajišťovat proti kurzovému riziku, a to opět od minimálních částek. To je v současné době rychlých změn měnových kurzů extrémně důležité, protože bez zajištění se vaše investice stává více krátkodobou spekulací na trhu devizovém (měnovém), než dlouhodobou investicí na trhu kapitálovém (trhu investičních instrumentů). Více o měnovém zajištění se můžete dočíst v našem článku Hedging: Nenechte posilující korunu umazat vaše zisky.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků,