Search
Close this search box.

Portu webinář plný otázek a odpovědí

Na Velký pátek jsme pro všechny, koho zajímá investiční platforma Portu, připravili webinář plný otázek a odpovědí. Diváci se mohli zeptat na jakoukoliv otázku operations managera Martina Jaroše, product managera Martina Luňáčka a šéfa Portu Radima Krejčího.

Webinář částečně nahradil setkání investorů, které se mělo uskutečnit ještě před začátkem pandemie koronaviru. Od něj každopádně neupouštíme a jakmile nám to podmínky dovolí, první setkání investorů se určitě uskuteční a všichni se na něj těšíme. Ale zpět k webináři. Byli jsme velmi potěšeni celkovou účastí a počtem otázek. Jsme rádi, že se o Portu zajímáte a potěšila nás i spousta pozitivních komentářů. Padaly otázky na investiční strategii Portu, investování do zlata, produktové rozšíření Portu, na Portu Gallery nebo třeba už obligátní mobilní aplikaci Portu.

Na úvod Radim Krejčí představil komu je Portu určeno a zdůraznil, že Portu není určené pro aktivní investory, kteří se snaží Portu využívat k aktivnímu obchodování. Naopak je určené těm, kteří se nechtějí investováním zabývat, ale chtějí své peníze efektivně a levně zhodnocovat. Martin Luňáček poté doplnil produktové portfolio Portu a Martin Jaroš nastínil, jak probíhá investiční proces Portu. Během úvodu se již vyrojila spousta otázek. Ty nejzajímavější si představíme v přepisu i v tomto článku.

Plánujete rozšiřovat nabídku ETF?
Ano, plánujeme v nejbližší době přidat ETF. Celý proces výběru ETF je pod patronací investiční komise WOOD & Company, která hlídá odborná kritéria pro výběr kvalitních ETF. Zároveň se snažíme vyslyšet i přání klientů Portu.

Už je ten správný čas přihodit nějakou platbu navíc?
Spousta investorů využívá poklesů na trzích k tomu, aby zainvestovali více, než investují obvykle. Jestli je ale ten správný čas, bohužel nevíme. Ale myslíme si, že je správná doba začít investovat nebo zvýšit pravidelné vklady, protože historicky jsou akcie na minimech za poslední minimálně 3 roky.

Nejraději bych viděl změnu toho, jak funguje zobrazování investic. V grafu je zobrazen datum vložení peněz, nikoliv zainvestování. Plánujete nějaké zlepšení?
Je to jedna z věcí, kterou se teď zabýváme a snažíme se vymyslet jak co nejlépe výnosy zobrazovat.

Jaká je průměrná výše investice?
Průměrná velikost portfolia je přibližně 70 tisíc korun, ale ta teď pravděpodobně vzrostla vzhledem k tomu, jak nyní investoři vkládají více jednorázových vkladů. Průměrná výše vkladů jsou jednotky tisíc, 3 – 5 tisíc. Nicméně většina vkladů jsou pravidelné, ať už na měsíční nebo týdenní bázi.

Z důvodu pohybu kurzu měn a vypršení měnového zajištění se část portfolia prodala. Jak byste doporučovali tomuto předejít?
Předejít tomu úplně nelze. My nevidíme budoucnost, takže radit někomu předem to, že má poslat peníze, si nemůžeme dovolit. Náš rebalanční mechanismus funguje stejně na všechny typy instrumentů, ať už ETF nebo měnové zajištění. Systém investování je nastavený tak, aby fungoval optimálně s ohledem na fakta, která víme a která dokážeme předpovídat.

Plánujete možnost přesunout investiční produkt z jedné strategie do jiné bez nutnosti prodávat a nakupovat cenné papíry?
Uvažujeme o tom a připravujeme to. Uvědomuje si aktuální daňové dopady a připravujeme nějaké řešení. Nicméně je to složitá operace, aby se to udělalo optimálně a fungovalo to ve všech případech. Navíc do toho vstupuje i měnové zajištění.

Proč je měnové zajištění rolováno po 3 měsících, když se jedná o dlouhodobý instrument a proč nejde vypnout?
Funguje to tak, že při rolování realizujete zisk/ztrátu a zajišťujete se na další tři měsíce. Tudíž ten efekt tam je, jinak bychom to samozřejmě nedělali. Tříměsíční rolování máme nastavené proto, že klienti přidávají peníze nebo je naopak potřebují vybrat. A swapové kontrakty se zavírají tím, že se otevírají opačné kontrakty. Pokud bychom uzavřeli například roční kontrakt, tak by klient čekal vlastně rok, než by se mu kompletně odprodalo portfolio.

Plánujete strategii, která by vyplácela dividendový výnos nebo vyplácela jiný pasivní příjem?
Je to věc, o které přemýšlíme a plánujeme a do budoucna se ji určitě chceme věnovat.

Existuje možnost jak na Portu investovat i když jsem mladší 18 let?
Taková možnost existuje. Je potřeba, aby osoby mladší 18 let zaregistroval jejich zákonný zástupce, vytvořil si svůj účet, kde nemusí investovat, ale může založit tzv. dětský investiční účet.

Vzhledem k tomu, že je investiční den ve středu, kdy je potřeba nejpozději poslat peníze, aby se stihly zainvestovat?
Je potřeba, aby peníze byly u nás na účtu v úterý. To znamená, že pokud pošlete peníze v úterý dopoledne, mělo by se to s většinou českých bank stihnout. Pro 100 % jistotu je potřeba peníze poslat v pondělí.

Nemáte zájem vést účty i v EUR? Popřípadě je v EUR zobrazovat?
Je to jedna z věcí, kterou plánujeme a usilovně na ni pracujeme. Rádi bychom tuto službu nabídli. Do budoucna plánujeme i slovenskou verzi, v horizontu několika měsíců bychom se chtěli na Slovensko dostat.

Je možné nějak jednoduše převést prostředky z portfolia na strategie?
Pokud zadáte žádost o výběr z portfolia, tak přímo u výběru peněz můžete zadat, že chcete vybrat peníze na jinou strategii a tam zvolit jakou.

Nějaký výhled pro mobilní aplikaci?
Dlouhodobě jsme aplikaci zvažovali, ale i vzhledem k tomu, že Portu je služba pro dlouhodobé investování a není tudíž ani důvod investici sledovat na nějaké denní bázi. Nicméně chápeme, že pro uživatele je aplikace něco, co vás oslovuje, a proto jsme se jí začali věnovat a je to jedna z několika věcí, které máme v plánu. Už jsme na ni zahájili i nějaké práce, které jsme tedy teď trochu odsunuli. Nicméně na přelomu roku 2020/21 bychom ji chtěli představit.

Celkově se ve webináři objevilo i spousta dalších otázek, na celý záznam webináře se můžete podívat zde:

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“,

strategie rozvojové trhy

Strategie: Akcie rozvojových zemí

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit

znamky

Vzácné známky trhají aukční rekordy i v roce 2024!

Většina lidí je toho názoru, že sbírání známek je mrtvé. Jenže tento názor přetrvává již déle než 100 let! Jenže po více než 180 letech od vydání první známky je sbírání stále velmi živé, o čemž svědčí téměř vyprodané aukce po celém světě a rekordní ceny, které vzácné známky dosahují.