Search
Close this search box.

Pravidlo 72 a jeho využití v investování

V investování existuje několik užitečných pravidel, které je dobré poznat a ještě lepší se nimi řídit. Mezi ty klasické patří pravidelné, dlouhodobé a diverzifikované investování. Existují ale i konkrétnější pravidla, kterým je např. i pravidlo 4 %, které jsme si představili nedávno. Tentokrát se podíváme na pravidlo č. 72 a na jeho využití v investování.

Pravidlo číslo 72

Pravidlo 72 je rychlý a užitečný vzorec, který lze využít dvěma různými způsoby na určení očekávaného období pro zdvojnásobení hodnoty investice nebo určení požadované míry návratnosti. V prvním případě na základě míry návratnosti vypočítává, jak dlouho bude trvat, dokud se hodnota investice nezdvojnásobí. Případně může vypočítat roční míru složeného výnosu z investice s ohledem na to, kolik let bude trvat zdvojnásobení investice.

Zatímco kalkulačky a tabulkové programy jako Microsoft Excel mají funkce na přesný výpočet přesného času potřebného na zdvojnásobení investovaných peněz, pravidlo 72 se hodí na rychlé výpočty „z hlavy“. Z toho důvodu se pravidlo 72 často učí začínající investoři, protože je lehké ho pochopit a vypočítat.

Určení očekávaného období zdvojnásobení

Vzorec na vypočítání zdvojnásobení: 72 / očekávaná míra návratnosti

Využití pravidla 72 v praxi ukazuje obrázek níže. Pokud nám je v bance nabídnutý termínovaný vklad s ročním výnosem 2 % a chceme si vypočítat, za kolik se nám vložených 25 000 Kč zdvojnásobí, není potřeba využívat vzorce v excelu. Z hlavy umíme vypočítat, že 72 (pravidlo) vydělíme 2 % (roční výnos), a z toho nám vyjde, že investice bude mít dvojnásobnou hodnotu za 36 let. Tato hodnota není úplně přesná, protože ve skutečnosti by se zdvojnásobila za zhruba 35 let. Na přibližné stanovení času to ale stačí.

Pokud bychom počítali řekněme s výnosem 10 %, což je zhruba ekvivalent výkonnosti indexu S&P 500 za posledních 30 let, tak podle pravidla 72 hodnota vložených peněz vzroste na dvojnásobek za 7,27 roku. Podobně se dá pravidlo využít při výpočtu kdy se firmě zdvojnásobí zisk. Pokud se prosperující firmě zvyšuje zisk 30% tempem, už za 2,4 roku se její zisk zdvojnásobí.

Jelikož jde o matematický koncept, toto pravidlo se dá použít nejen na návratnost investice, ale na cokoliv co roste exponenciálně. Je možné ho aplikovat např. i na inflaci nebo růst HDP.

Určení požadované míry návratnosti

Vzorec na vypočítání očekávané návratnosti: 72 / počet let na zdvojnásobení

Pokud chcete vypočítat očekávanou úrokovou míru, vydělte celé číslo 72 počtem let potřebných na zdvojnásobení vaší investice. Počet let nemusí být celé číslo; vzorec zvládne i zlomky nebo části roku.

Pokud chce investor zdvojnásobit hodnotu své investice do 10 let, na základě vzorce zjistí, že potřebuje najít aktivum, které mu přinese roční výnosy ve výši 7,2 %. Tato hodnota vyšla z výpočtu 72 (pravidlo) vyděleným počtem roků (10). Pokud chce investor zdvojnásobit kapitál už za 5 let, tak jeho roční výnos bude muset být 14,4 %.

Tento vzorec se tedy dá využít i na určení vhodného investičního aktiva. Pokud chcete zdvojnásobit svůj vložený kapitál do 10 let, je možné očekávat, že termínovaný vklad, zlato a pravděpodobně ani dluhopisy na to stačit nebudou. Podobně vysoký výnos dosahují v podstatě jen akciové trhy.

Pokud právě přemýšlíte nad tím do čeho investovat, doporučujeme si přečíst 3 rady, jak při investování neprodělat. V článku se mimo jiné porovnává výkonnost a volatilita jednotlivých aktiv. Pro běžné lidi je však nejlepší investovat pomocí diverzifikovaného portfolia složeného z vícero aktiv, které nabízíme na Portu prostřednictvím Portfolií na míru. Díky pravidelnému pasivnímu investování skrze ETF fondy se totiž vyhnete zbytečným chybám, navíc pasivní investování ve většině případů poráží to aktivní. Díky těmto výhodám ETF nabírají na popularitě a zažívají svůj boom.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

oprava auta

Náhody se dějí

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A co šance, že

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že