Search
Close this search box.

Představení společnosti Alphabet: Technologický gigant od A do Z

V rámci nové možnosti investování do vybraných akcií vám budeme společnosti dostupné na Portu postupně představovat. Tentokrát se podíváme na společnost Alphabet, technologického giganta a čtvrtou nejhodnotnější firmu světa.

Společnost Alphabet mimo investiční svět až tak známá není. Na druhou stranu, když se řekne Google, každý zpozorní. Největší světový internetový vyhledávač pozná každý a jeho přidružené produkty jako např. Gmail nebo Google Chrome jsou využívané denodenně miliardami lidí. Vzhledem k tomu, že lidé mají s Googlem spojené určité produkty a služby, v roce 2015 se zakladatelé firmy rozhodli založit mateřskou společnost s názvem Alphabet, v překladu abeceda. Ta má charakterizovat její podnikání a tedy potenciální technologie od A do Z.

Tržní hodnota technologického giganta navzdory poklesu o třetinu v tomto roce dosahuje 1,25 bilionu USD, což je hned po společnostech Apple, Saudi Aramco a Microsoft nejvíce. Společnost celosvětově zaměstnává 150 tisíc lidí a v roce 2021 vygenerovala tržby 257 miliard USD, resp. 76 miliard USD čistého zisku. Pro porovnání český státní rozpočet v současném roce počítá s příjmy 1,6 bilionu Kč (cca 68 mld. USD). Co je však ještě důležitější, Alphabetu se v posledních letech daří tato čísla dále rychle zvyšovat.

 

Cenový vývoj akcií Alphabet od vstupu na burzu, zdroj: Google Finance.

Úspěšný příběh Alphabetu se přetavil i do vývoje jeho akcií. Ty od vstupu na burzu v roce 2004 vzrostly napříč současnému propadu hodnoty o zhruba 3 500 %. Co se ale skrývá za tímto úspěchem?

Byznys model

Byznys model Alphabetu je značně komplikovaný, jelikož se skládá z desítek dceřiných firem. Aby bylo podnikání společnosti přehlednější, Alphabet dnes reportuje svoje výsledky v rámci 7 segmentů:

 • Google Serach
 • YouTube
 • Google Network
 • Google Other
 • Google Cloud
 • Other Bets
 • Hedging

Dominantní postavení na trhu online reklamy

Alphabet má dnes globálně největší 28 % podíl na trhu online reklamy, zatímco z hlediska velikosti mu může konkurovat jedině Meta s jejími sociálními sítěmi Facebook, Instagram a WhatsApp (24,5 %).

Vývoj a predikce vývoje podílu na trhu globální digitální reklamy mezi lety 2016 až 2023, zdroj: Statista.

Na začátku příběhu jménem Alphabet stojí internetový vyhledávač. Ten má dodnes dominantní postavení na trhu, což podtrhuje vícero faktů. Slovo „googlit“ se stalo synonymem vyhledávání na internetu a nejvyhledávanější frází na internetovém vyhledávači Microsoft je slovo „google“. Vyhledávač generuje tržby prostřednictvím prodeje online reklamy. V posledním čtvrtletí měl Google Search na celkových tržbách podíl až 57 %.

Dalším významným zdrojem příjmů je YouTube, druhá největší sociální platforma na světě s 2,2 miliardami měsíčních uživatelů. YouTube generuje příjmy prodejem reklamy a na základě měsíčního prémiového předplatného. V ročních tržbách YouTube dosahuje zhruba 30 miliard USD, což představuje 11 % celkových příjmů.

Není to jen o reklamách

Podíl na trhu poskytovatelů cloudových infrastrukturních služeb, zdroj: Statista.

Přestože online reklama tvoří většinu příjmů Alphabetu, zdaleka to není jen o nich. Investory ve velkém přitahuje zároveň lukrativní a rychle rostoucí trh cloudu. V této oblasti sice Google Cloud zaostává za konkurenčními službami Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure, ale získává stabilní podíl na trhu. V ročních tržbách už Google Cloud generuje téměř 25 miliard USD a za poslední kvartál vzrostly o 36 %.

Segmenty Google Network a Google Other sdružují celou řadu produktů a služeb. Patří sem např. GPS navigace Google Maps a Waze, Gmail, úložiště Drive a Photos, prohlížeč Chrome, pracovní služby Meet, Docs, Calendar, Workspace nebo produkty pro inteligentní domácnost Google Home a Nest. Nelze opomenout ani Google Pay, operační systém Android, obchod s aplikacemi Play nebo elektroniku (smartphony, chytré hodinky) značek FitBit a Pixel. Tyto produkty ze segmentu Google Network a Google Other za posledních 12 měsíců vyprodukovaly tržby 62 miliard USD, resp. 22 % celkových příjmů.

 

Smartphone, chytré hodinky a bezdrátové sluchátka značky Pixel, zdroj: Pixel.

Technologie od A do Z

Skutečnou povahu společnosti zosobňují inovace a tedy segment Other Bets. Ten se podílí na hospodaření firmy jen minimálně (tržby za posledních 12 měsíců – 1,02 miliardy USD), ale zahrnují mnohé produkty a služby s potenciálem. Za všechno hovoří i údaj, že Alphabet za poslední rok vynaložil na výzkum a vývoj 31,6 miliardy USD.

Mezi nejznámější patří společnost Waymo – americký startup vyvíjející vozidla s autonomním řízením, které chce z měst vytlačit taxíky. V současnosti už Waymo provozuje omezenou službu v San Franciscu, Phoenixu a Los Angeles, Firma Wing vyvíjí drony na doručování zásilek, přičemž už má za sebou 300 tisíc úspěšných donášek. Nejnovější služba expanduje do Irska a Austrálie.

Side Walk Labs se zaobírá výzkumem umělé inteligence (AI) a internetem věcí (IoT) pro plánování tzv. inteligentních míst budoucnosti. Zanechat stopu se snaží Alphabet i ve zdravotnictví a to zejména prostřednictvím firem Verily a Calico. První jmenovaná společnost je zaměřená na oblast diagnostiky, výzkumu a vývoje zdravotní starostlivosti a cílem Calica je zastavit stárnutí. Společnost DeepMind je zodpovědná za vývoj technologie umělé inteligence na všeobecné použití (AGI).

Samořídící vozidlo Waymo, zdroj: Automotive News.

V cloudu Alphabet kromě své jednotky Google Cloud vlastní společnost Chronicle zaměřenou na kybernetickou bezpečnost. Kaggle a Google Brain se zas zaobírají strojovým učením. To je jen několik známějších startupů, které Alphabet financuje a v budoucnosti by mohli mít důležitější vliv i na hospodaření firmy. Neoddělitelnou součástí podniku jsou také venture capital fondy – CapitalG, Google Assistant Investment, GV a Gradient Ventures, které investují do malých potenciálních startupů. Díky nim má Alphabet podíly v mnohých dnes už úspěšných firmách (SpaceX, Databricks, Snapchat, Docusign,…).

Jak se daří Alphabetu v současnosti?

Akcie Alphabet v tomto roce ztratily 37 % tržní hodnoty. Reagují tak na vnější makroekonomické prostředí, které kvůli rostoucím úrokovým sazbám zpomaluje. Z tohoto důvodu se i snižují výdaje firem na reklamu a právě ta tvoří víc než dvě třetiny příjmů Alphabetu. Společnost také doplácí na silný dolar. V posledním čtvrtletí její tržby vzrostly meziročně pouze o 6 %, avšak nebýt silného dolaru, zvýšily by se o 11 %. Zisk klesl o 30 % a provozní zisková marže se snížila ze 32,3 % na 24,8 %.

Náročné vnější faktory donutily reagovat i samotný management. Ten informoval, že se zpomalí nábor nových zaměstnanců, přičemž důraz se bude klást na efektivitu a nejdůležitější oblasti, jako např. umělá inteligence.

Současné prostředí je pro Alphabet skutečně nepříznivé, protože klesající rozpočty firem na reklamu na ni budou mít negativní vliv. V dlouhodobém horizontu však bude trh s digitální reklamou růst. Podle organizace Statista jeho hodnota v roce 2022 dosáhne 616 miliard USD a do roku 2027 by měla stoupnout na zhruba 1 bilion USD. Největší podíl na digitální reklamě by měla mít i nadále reklama ve vyhledávání, tedy oblast v které dominuje Google.

Vývoj a predikce vývoje globálního trhu s reklamou mezi lety 2017 a 2027, zdroj: Statista.

Za růstem odvětví digitální reklamy by měl být vzestup počtu uživatelů, ale také jejich vyšší průměrné výdaje na uživatele. Ty by se měly rychle zvyšovat ve vyhledávání (z 51 USD v 2022 na 72 USD v 2027), na sociálních sítích (z 44 USD v 2022 na 64 USD v 2027) a ve streamování videa (z 35 USD v 2022 na 53 USD v 2027). Alphabet tak bude benefitovat nejen ze vzestupu vyhledávání skrze Google Search, ale i ze streamování díky službě YouTube.

Vývoj a predikce vývoje průměrných výdajů na 1 uživatele v rámci různých oblastí digitální reklamy mezi lety 2017 až 2027, zdroj: Statista.

Konkurenční výhoda

Alphabet by se svým vedoucím postavením měl po opětovném nastartování ekonomiky z tohoto trendu těžit. Podnik se přitom může spolehnout i na svoje výhody oproti konkurenci.

 • Značka – Google je pojem a v průběhu let si získal důvěru miliard uživatelů. Produkty jako Google Search, Maps, Chrome, YouTube nebo Android se těší velké popularitě.
 • Diverzifikace – Alphabet se může spolehnout na širokou škálu produktů a služeb.
 • Data – Díky svému globálnímu zásahu a množství produktů dokáže společnost sbírat údaje o miliardách uživatelů. Ty následně s jistotou využijí při optimalizaci současných produktů nebo vývoji nových.
 • Other Bets – Alphabet má množství startupů, které mají potenciál stát se novými zdroji růstu.
 • Finanční pozice – 140 miliard USD v hotovosti a dluh 15 miliard USD. Tak je na tom aktuálně Alphabet, přičemž jen za poslední rok vygeneroval volný cash flow ve výši 67 miliard USD.

Rizika spojené s investicí do Alphabetu

Ne všechno je samozřejmě růžové. Už jsme zmiňovali současný pokles poptávky po online reklamě, ale existují i další rizika. Za zmínku stojí především možnost regulačních problémů, vzestup konkurence a možná monetizace nových produktů.

Za poslední roky si Alphabet vysloužil vícero pokut. Naposledy v říjnu Reuters prišel se zprávou, že by Google mohl čelit antimonopolním obviněním EU za své podnikání v oblasti digitální reklamy, čímž by firmě hrozila čtvrtá pokuta na úrovní více než miliardy eur. Často se také musí společnost přizpůsobovat regulačním požadavkům. Nedávno EU přikázala, aby obchod Play s mobilními aplikacemi umožnil i alternativní platební možnosti. Podobným problémům přitom Alphabet čelí i v dalších státech.

Trh z hlediska posledních roků rostl velmi rychle, což přitáhlo pozornost dalších společností, a tak konkurence sílí. Kromě fenoménu TikTok a dalších sociálních sítí můžeme vyzdvihnout např. Amazon nebo streamovací služby jako Netflix nebo Disney+. Za konkurenční výhodu jsme označili množství potenciálních startupů. Ty ale představují i možné riziko, protože když se firmě nepodaří zpeněžit aslepoň některé z nich, Alphabet na nich „spálí“ stovky milionů dolarů.

Závěr

Alphabet má navzdory rizikům v podobě regulačních problémů a rostoucí konkurenci velmi silné postavení na trhu s celou škálou úspěšných produktů. Díky tomu je pravděpodobné, že současné problémy bez větších problémů zvládne.

 

________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto pojmem představíte. Tak

Portu POP-UP Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery představí na jednom místě, a to v Galerii Harfa, vybraná díla z unikátní sbírky