Představení společnosti Johnson & Johnson: 140 let úspěšné historie

Johnson & Johnson (J&J) je americká nadnárodní korporace, kterou v roce 1886 založili bratři Johnsonovi. Zpočátku začínala s výrobou náplastí, ale brzy expandovala do farmaceutického průmyslu a vývoje zdravotnických prostředků. Dnes je J&J s tržní hodnotou 452 miliard USD jednou z největších a nejrozmanitějších zdravotnických společností na světě.

To dobře ilustruje skutečnost, že až 29 výrobků společnosti J&J dosahuje ročního obratu přesahujícího 1 miliardu USD. Společnost si během svého působení vysloužila také řadu ocenění. Deník Wall Street Journal ji označil za 9. nejlépe řízenou společnost v roce 2022, zatímco časopis Fortune ji již 20. rok po sobě zařadil mezi 50 nejobdivovanějších společností světa. V rámci zdravotnictví se umístila na prvním místě.

Produkty J&J generující více než 1 miliardu USD v ročních příjmech, zdroj: Johnson & Johnson Fact Sheet

Ne všechno je však ohledně společnosti J&J růžové. Společnost se během své dlouhé, téměř 140leté historie zapletla do různých kontroverzí, včetně soudních sporů ohledně bezpečnosti svých výrobků. Podívejme se tedy na společnost trochu blíže.

Byznys model

Johnson & Johnson dělí své podnikání na 3 klíčové segmenty:

  • Farmaceutický
  • Spotřebitelský
  • Zdravotnická zařízení

Toto rozdělení se však brzy změní. Společnost J&J totiž nedávno oddělila svou spotřebitelskou divizi Kevnue, která vyrábí produkty jako Listerine, Neutrogena, Johnson’s Baby a Tylenol. To znamená, že se bude nadále soustředit především na rychleji rostoucí a potenciálně lukrativnější podnikání v oblasti léčiv a vývoje zdravotnických prostředků.

Farmaceutický segment

Farmaceutický segment společnosti Johnson & Johnson se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej léčiv. Jedná se o nejdůležitější část podnikání společnosti, která tvoří až 53,8 % jejích celkových příjmů. Ve druhém čtvrtletí roku 2023 segment vygeneroval až 13,7 miliardy USD.

Segment pokrývá širokou škálu terapeutických oblastí, včetně onkologie, imunologie, neurovědy, kardiovaskulárních onemocnění a metabolismu. Společnost J&J vyvinula stovky léků, ale mezi ty nejvýznamnější patří Imbruvica, která se používá k léčbě některých typů rakoviny, včetně chronické lymfocytární leukémie. Dalším významným lékem je Stelara, který se používá k léčbě některých autoimunitních onemocnění, jako je lupénka a Crohnova choroba. Neměli bychom opomenout ani léky Xarelto, který se používá k prevenci a léčbě krevních sraženin, a Darzalex, který se používá k léčbě mnohočetného myelomu.

Zdravotnická zařízení

Segment zdravotnických zařízení nabízí výrobky z různých oblastí, včetně ortopedie, kardiovaskulárních přístrojů, chirurgických nástrojů, diagnostických zařízení a výrobků pro diabetiky. Je také důležitým pilířem podnikání společnosti, neboť se na celkových tržbách podílí téměř jednou třetinou (30,5 %). Ve druhém čtvrtletí dosáhla tržeb ve výši 7,79 miliardy USD.

Segment zdravotnických zařízení má silné globální zastoupení a působí v mnoha zemích světa. Své výrobky distribuuje prostřednictvím nemocnic, klinik, lékáren a dalších zdravotnických zařízení. Společnost J&J vlastní a provozuje několik známých značek a divizí zdravotnických prostředků, včetně DePuy Synthes (ortopedie), Ethicon (chirurgické nástroje) a Biosense Webster (kardiovaskulární řešení).

Jak je na tom Johnson & Johnson dnes?

Zdravotnický gigant za posledních 10 let zvýšil své tržby o třetinu ze 71,3 miliardy na 94,9 miliardy USD a zisk o necelou třetinu z 13,8 miliardy na 17,9 miliardy USD. Za tu dobu akcie společnosti posílily o 104,7 %. Pozitivnímu vývoji napomohly poslední roky, kdy se společnosti J&J jako jedné z mála farmaceutických firem podařilo vyvinout vakcínu proti pandemii Covid-19.

Z ekonomického hlediska je společnost v nejlepší kondici ve své historii a letos bude atakovat magickou hranici 100 miliard USD v tržbách. Stabilní vzestupný trend potvrzuje i vývoj tržeb v jednotlivých segmentech v posledních čtvrtletích.

Jak jsme však uvedli výše, ne vše je růžové. V roce 2019 soud nařídil společnosti zaplatit svému zákazníkovi 8 miliard USD za bagatelizování rizik antipsychotického léku Risperdal. Tento lék měl způsobovat růst prsou u mladých mužů. Pokuta byla nakonec výrazně snížena.

Snad nejvýznamnější kauza ale přetrvává dodnes. Společnost J&J čelí hromadné žalobě více než 40 tisíc lidí kvůli svému pravděpodobně nejznámějšímu výrobku, pudru Johnson´s Baby. Obvinění tvrdí, že pudr obsahující mastek způsobil zákazníkům rakovinu. Společnost chce ukončit dlouhotrvající soudní spor a v dubnu letošního roku vyčlenila téměř 9 miliard dolarů na pokrytí obvinění, přestože nepřiznala žádné pochybení. Naopak obvinění odmítá s tím, že nejsou vědecky podložená, ale je ochotna spor finančně urovnat, protože desítky let trvající soudní spor by byl příliš nákladný.

Zároveň se společnost J&J v současné době zabývá zejména odštěpením spotřebitelského segmentu Kevnue z počátku letošního roku. Vedení společnosti oznámilo, že mateřská společnost se brzy zbaví nejméně 80 % svého současného 89,6% podílu ve společnosti Kenvue. Akcionáři, kteří vlastní akcie společnosti Johnson & Johnson, budou mít možnost si buď ponechat své akcie J&J, nebo je vyměnit za akcie Kenvue se 7% slevou. Toto rozhodnutí bude muset být učiněno do 18. srpna.

Konkurenční výhoda, silné stránky a příležitosti

Společnost Johnson & Johnson je mezi investory oblíbená z několika důvodů. Působí ve více segmentech, v jejichž rámci má diverzifikované portfolio produktů s potenciálem, o čemž svědčí výše zmíněných 29 produktů generujících roční tržby přesahující 1 miliardu USD. I přes pošramocenou pověst kvůli dětskému pudru je J&J respektovanou a důvěryhodnou značkou. Kvalita jejího managementu se odráží nejen v oceněních, ale i ve finančních výsledcích.

Společnost se rovněž pyšní titulem dividendového krále. Toto označení označuje společnosti, které zvyšují dividendu nejméně 50 let v řadě. Společnost J&J tak činí již 61 let v řadě, což je silným důkazem stability a zdraví jejího podnikání. Současný dividendový výnos akcií J&J činí 2,74 %.

Vysoké výdaje společnosti J&J na výzkum a vývoj, kvalita managementu a potenciál zdravotnického odvětví dávají naději, že si společnost nejen udrží své postavení, ale bude i nadále růst.

Slabé stránky a rizika

J&J kauzy rozhodně nepomáhají a stejně jako farmaceutický průmysl představuje významný potenciál, představuje do jisté míry i riziko. Je to dáno samotnou povahou tohoto odvětví. Vývoj a schvalování nových léků trvá obvykle více než deset let a je to nákladný proces. Farmaceutické společnosti navíc po určité době ztrácejí patenty.

Pokud společnost J&J nebude schopna pravidelně vyvíjet nové léky s potenciálem, může to mít negativní dopad na hospodaření. Nemělo by se zapomínat, že o vývoj nových léků se snaží i tisíce menších farmaceutických a biotechnologických společností.

Závěr

Společnost Johnson & Johnson může být vhodnou volbou pro investory, kteří hledají vyvážený vztah mezi výnosem a rizikem. Jako dividendový král s diverzifikovaným portfoliem má nejlepší předpoklady na to, aby si svoji vedoucí pozici v odvětví udržel i nadále.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme