Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.
Akciové nebe – to nejlepší ze tří kontinentů
Co je lepší, top akcie Evropy, USA, nebo Japonska? A proč ne všechny dohromady? Výsledek? Historicky nejvýnosnější strategie v naší nabídce. Konkrétně ve strategii najdete následující instrumenty:
Americké akcie se skládají z 500 vybraných společností, které najdete v indexu S&P 500, od Amazonu po Xerox (přesněji řečeno, od 3M Company po Zoetis). Dnes už legendární index slouží jako jeden z hlavních ukazatelů stavu amerického akciového trhu. K vysvětlení různých problematik posloužil i v našich článcích, jeden jsme dokonce věnovali přímo jemu. ETF, které index v naší strategii reprezentuje, se jmenuje iShares Core S&P 500 UCITS. Srovnání tohoto fondu s populárnějším SPY, který bohužel nemůžeme nabízet v rámci strategií (je však součástí našich běžných portfolií), jsme přinesli v nedávném článku. V Akciovém nebi hrají americké akcie hlavní roli s 54% zastoupením.
Japonské akcie najdeme ve strategii ve formě ETF x-traCKERS msci Japan EUR hedged, které sleduje index MSCI Japan, v němž najdeme cenné papíry více než 300 firem technologického obra z východu. Pravděpodobně najdete doma aspoň jeden kus elektroniky od Sony, aut od Toyoty či Hondy vídáte denně desítky a určitě jste slyšeli i o hrách a herních konzolích od Nintenda. Japonské akcie mají čtvrtinový podíl ve strategii.
Evropské akcie tvoří 19 % strategie. Jedná se o akcie 50 blue chip společností, které sleduje index Euro Stoxx 50. I tento index jsme představili v samostatném článku. Ve strategii ho zastupuje ETF iShares EURO Stoxx 50 UCITS. Z evropských společností zmiňme například Siemens, Unilever nebo automobilku Volkswagen.
Dohromady vzniká strategie, která obsahuje ty největší, nejznámější a nejúspěšnější společnosti v geograficky diverzifikovaném mixu. V Akciovém nebi najdete opravdu to nejlepší, co můžou tyto vyspělé trhy nabídnout, neznamená to však, že jde o strategii konzervativní, což ostatně dokazuje její historický výnos. Jak strategii charakterizovat jedním slovem? Klasika. Někdo možná preferuje koktejl v honosné sklenici s plátkem limetky, vždy se však najdou ti, kteří si nejraději dají sklenku whisky, samozřejmě bez ledu.
Představení strategie: Technologický pokrok
——————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.