Search
Close this search box.

Představení strategie: Balancovaný růst

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Představení strategie: Asie – Pacifik
Představení strategie: Odpovědná budoucnost
Představení strategie: Akciové nebe
Představení strategie: Technologický pokrok
Představení strategie: Světová špička
Představení strategie: Zdraví především

Balancovaný růst – když pasivní přístup nestačí

V Portu si zakládáme na tom, že když se budete snažit své investice načasovat a spekulovat, je statisticky velice nepravděpodobné, že dlouhodobě překonáte trh. Proto říkáme, že na načasování investice nezáleží a zajišťujeme kvalitní diverzifikaci portfolia. Ve strategii Balancovaný růst najdete ETF, které je o krok blíž k aktivnímu investování, byť to rozhodně není žádný hedge fond. O co tedy jde?

Růstové akcie – smart beta je ETF, které sice kopíruje vývoj indexu (MSCI World Momentum), ten však narozdíl od většiny námi nabízených instrumentů nesleduje konkrétní sektor, zemi či téma. Místo toho se zaměřuje na jediný cíl – specifický výběr nejúspěšnějších a nejrycheji rostoucích akcií z indexu MSCI World. A docela se mu to daří, svého tatínka poráží dlouhodobě, v červnu letošního roku byl Momentum na 471 bodech, zatímco obyčejný World zůstal hluboko pod ním na 301 bodech. Dividendy fond automaticky reinvestuje pro maximalizaci dlouhodobého růstu, stejně jako ostatní instrumenty ve strategii. Pokud tedy chcete vyzkoušet aktivnější investování, ale nechcete rovnou spekulovat s opcemi, jedná se o ideální instrument, který aktivní část udělá za vás a má svou úspěšnost podloženou mnoha lety dobrých výsledků.

Akcie rozvojových zemí sice nejsou vybírány jen pro jejich rychlý růst, představují však významný růstový potenciál. Fond obsahuje akcie z celého světa, najdeme tu čínský Tencent, indický finanční konglomerát HDFC či ruské energetické společnosti Gazprom a Lukoil. Hodně zástupců je tu z Jižní Ameriky – brazilská Itaú Unibanco je největší latinskamerickou bankou, mexická FEMSA je zase hlavním producentem Coca-Coly pro většinu regionu.

Globální dluhopisy diverzifikují strategii přidáním dalšího druhu cenného papíru. Nenabízejí růstový potenciál na úrovni akcií, dodávají však strategii první polovinu názvu. Právě díky nim je vyvážená a může dosáhnout zajímavých čísel i v době, kdy se akciím moc dobře nevede. Jedná se o korporátní i vládní dluhopisy 24 zemí z celého světa, přibližně 70% podíl tu drží dluhopisy americké, japonské, francouzské, britské a německé.

Komodity (mix) dodávají Balancovanému růstu poslední špetku diverzifikace. Doslova špetku, komodity totiž tvoří jen pět procent strategie, aby jejich relativně stabilními cenami nebyl zásadně zpomalen růst celé strategie. Nabízejí však velice slabou až zápornou korelaci se zbylými instrumenty, špetka je to tedy sice malá, ale ostrá. Tento fond investuje formou futures kontraktů a obsahuje 29 komodit z pěti kategorií: pohonné hmoty, industriální a drahé kovy, zemědělské plodiny a hospodářská zvířata. Najdeme tu tedy vše možné – skot, cukr i zlato.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

Ne každy se žene za nejvyššími výnosy za každou cenu. Pokud je vaším cílem dlouhodobý stabilní růst, určitě jde o strategii, která stojí za zvážení. Dluhopisy a komodity mohou agresivnější investory odradit, bez nich bychom ale nemohli říct, že Balancovaný růst je opravdu vyvážený.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme