Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.
Představení strategie: Asie – Pacifik
Představení strategie: Odpovědná budoucnost
Představení strategie: Akciové nebe
Představení strategie: Technologický pokrok
Představení strategie: Světová špička
Představení strategie: Zdraví především
Představení strategie: Balancovaný růst
Představení strategie: Vyvážený mix
Představení strategie: Zlatý přístav
Růstové sektory – investice do inovativních a rozvojových produktů
Po několika článcích zaměřených na vyvážené a sektorově zaměřené strategie se vrátíme k progresivnějšímu růstu. Tato strategie vybírá pokroková odvětví, jejichž důležitost se bude v budoucnu jen upevňovat. O co konkrétně jde?
IT sektor (USA) se jako základ růstové strategie nabízí. Výpočetní technologie se za posledních několik dekád posunuly neskutečně daleko. Často se říká, že v kapse nosíte zařízení, které je výkonnější než počítač, který se nacházel v přistávacím modulu Apolla 11. Ve skutečnosti má váš mobil pravděpodobně větší výpočetní sílu, než celý Úřad pro letectví a kosmonautiku v době, kdy člověk poprvé stanul na Měsíci. Americkému IT sektoru v současnosti vévodí technologičtí giganti Microsoft, Apple, některé možná překvapí, že hned za nimi tu najdeme platební společnosti Visa a Mastercard.
Inovativní zdravotnictví obsahuje společnosti převážně ze Spojených států, dále z Japonska, Jižní Koreje a vybraných zemí Evropy. Jde o mimořádně inovavitní firmy z oblasti zdravotnictví – tedy o úzký výběr těch nejlepších z celého světa. Největší váhu tu má Novocure, společnost, jež vyvíjí revoluční způsob ničení nádorů pomocí elektromagnetických polí, která na specifických frekvencích dokáží zamezit dělení buněk.
Finanční sektor (USA) zajišťuje to, že vůbec můžeme do růstových sektorů investovat. Finanční instituce jako Berkshire Hathaway či JPMorgan Chase se výrazně podílejí na chodu americké ekonomiky a svými investicemi pomáhají i růstovým odvětvím. Například již zmíněná Berkshire Hathaway Warrena Buffetta vlastní výrazný podíl akcií Applu, Coca-Coly nebo United Airlines.
Automatizace a robotika je sice tvořena z téměř padesáti procent americkými firmami, nezanedbatelné zastoupení tu ale má i Japonsko, které má v top 10 rovnou pět společností. Na prvních dvou příčkách z hlediska zastoupení najdeme japonské firmy Advantest a Lasertec. Obě se zabývají výrobou vybavení na testování a měření polovodičových součástek.
Biotechnologie a farmacie (USA) je široký výběr stovek společností, které se zabývají mimo jiné farmakologií či bioinženýrstvím. Například Celgene se věnuje vývoji léčiv proti rakovině a zánětlivým onemocněním. Její hlavní produkt, Revlimid, se používá na léčbu Kahlerovy nemoci, nádorového onemocnění plazmatických buněk.
Automobilový průmysl (Evropa) se sice ještě plně nevzpamatoval z aféry Dieselgate, od automobilek však v budoucnu můžeme očekávat mnoho. Největší revolucí v tomto sektoru budou v nejbližší době pravděpodobně elektromobily. V roce 2020 začne svou řadu ID. prodávat Volkswagen, ve stejnou dobu se očekává zahájení prodeje elektrické Škody Citigo iV. Z Dieselgate se však nemusí oklepávat celý průmysl. Například výrobce pneumatik Michelin, který má ve fondu výrazný podíl, se aféra prakticky nedotkla.
I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.
Žijeme v neustále se měnícím světě, kde ne každý dokáže držet tempo. Růstové sektory stojí za vaši pozornost, pokud hledáte strategii zaměřenou na růst, nebo třeba jen máte rádi inovativní společnosti.
——————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.