Search
Close this search box.

Představení strategie: Zlatý přístav

zlatý přístav

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Představení strategie: Asie – Pacifik
Představení strategie: Odpovědná budoucnost
Představení strategie: Akciové nebe
Představení strategie: Technologický pokrok
Představení strategie: Světová špička
Představení strategie: Zdraví především
Představení strategie: Balancovaný růst
Představení strategie: Vyvážený mix

Zlatý přístav – sem vlnobití nepřijde

Všechny dosud představené strategie byly více či méně zaměřeny na růst. Některé kladou důraz na agresivní růst s maximálními možnými výnosy, jiné snižují volatilitu a míří na růst vyvážený, stabilní. Zlatý přístav je jiný. Nejde tu o obří výnosy, vlastně v celé strategii najdete jen jeden instrument:

Zlato je klasikou mezi komoditami. Je velice specifické svou historií, která je úzce spojená se světovými měnami – zlato sloužilo jako platidlo či zajištění měny většiny světových ekonomik od až do 20. století. Nejstarší známé zlaté mince pocházejí ze 6. století před naším letopočtem, i předtím bylo zlato využíváno minimálně při barterovém obchodu. Není tedy divu, že dodnes mnoho lidí věří, že zlatý standard byl ideálním měnovým systémem. Existují společnosti, které se věnují čistě prodeji zlata, některé přidávají vybrané drahé kovy. Zlatu přitom dávno nedodává hodnotu jen jeho specifický vzhled a chemická odolnost. Jde o průmyslový prvek s využitím zejména v elektronice. Ale i bez toho by se zlato pravděpodobně obešlo – jeho relativní vzácnost, využítí ve šperkařství a dlouholetá tradice v bankovnictví z něj automaticky dělají žádanou komoditu, k níž se mnozí uchylují, když očekávají nižší stabilitu trhu. To ostatně dokazuje i současný prudký růst jeho ceny, kdy je v kontextu nejistoty vyvolané stupňující se obchodní válkou USA a Číny cena zlata na pětiletém maximu. Od začátku roku zlato zaznamenalo téměř 20% nárůst. To je neobvyklý vývoj, který mohl potěšit spekulanty, při dlouhodobé investici vás však pravděpodobně nezastihne mnohokrát. Vývoj ceny zlata je totiž obvykle docela klidný, což z něj dělá dobrou volbu pro konzervativní investory. S investicí do zlata přes Portu nedostanete fyzický kus zlata, nýbrž podíl v ETF iShares physical Gold, které drží přes deset tisíc zlatých cihliček.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

Zlato vám pravděpodobně nevynese tisíce procent za pár let, jde však o docela bezpečnou investici, která přinese minimálně zajištění proti inflaci, s trochou štěstí ale i mnohem víc. Tak zaplujte do zlatého přístavu a užijte si klidnou hladinu.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

znamky

Vzácné známky trhají aukční rekordy i v roce 2024!

Většina lidí je toho názoru, že sbírání známek je mrtvé. Jenže tento názor přetrvává již déle než 100 let! Jenže po více než 180 letech od vydání první známky je sbírání stále velmi živé, o čemž svědčí téměř vyprodané aukce po celém světě a rekordní ceny, které vzácné známky dosahují.