Nikdo z nás by se po zainvestování nechtěl dívat na to, jak jeho investice několik dnů, týdnů nebo dokonce roků padá. Tato představa může některé lidi děsit natolik, že raději nikdy nezainvestují. Dnes si představíme příběh Matěje, nejsmolnějšího investora za posledních 27 let. Matěje totiž tenhle hrůzný scénář potkal hned pětkrát. Zajímá vás jak dopadl?
O tom, co je to takzvané časování trhů jsme již psali několikrát. Ukázali jsme, že koncept úspěšného časování trhů je spíše jen vysněná teorie a že i když se sem tam někomu nákup podaří vhodně naplánovat, dosahovat konzistentně tučných zisků je pro investory velmi obtížné až nereálné.
Teď se pro zajímavost podíváme na modelový příklad našeho fiktivního investora Matěje, který se před dvaceti sedmi lety rozhodl investovat do akcií. Protože byl Matěj chytrý a věděl, že investuje na delší dobu – na penzi, rozhodl se pro pasivní formu investování a investoval do indexu sledující vývoj globálního akciového trhu. Během posledních 27 let vždy dlouhou dobu šetřil na svém běžném účtu a když nashromáždil 100 000 korun, zainvestoval je. Štěstí mu však ani trochu nepřálo a svou investici načasoval vždy tak nevhodně, že ihned po jeho vkladech začaly trhy padat. Jeho investice vypadly následovně:
- První investici 100 000 Kč provedl po pěti letech šetření v březnu roku 2000, těsně předtím, než se trhy kvůli tzv. internetové bublině během následující dvou let propadly o 49 %.
- Druhou investici 100 000 Kč vložil na svůj investiční účet před poslední velkou finanční krizí v říjnu roku 2007. Do roku a půl poté se trhy propadly dokonce o 59 %!
- Ke třetí 100 000 Kč investici se odhodlal v dubnu 2011. Během následujících 5 měsíců přišel propad o 22 %.
- Po čtvrté zainvestoval 100 000 Kč v květnu 2015 a následně 9 měsíců pozoroval, jak trhy padají o 19 %.
- Posledních 100 000 Kč zainvestoval v únoru 2020 a následně se trhy v reakci na covid-19 propadly o 33 %.
Chudák Matěj, hůř prostě své investice načasovat nemohl. Sám už se však nějak smířil s tím, že mu investování nevyšlo a když minulý měsíc odcházel do důchodu, rozhodl se všechny peníze vybrat. Při pohledu na jeho investiční účet jej však překvapilo, že i přes naprostou smůlu je na jeho účtu o 331 tisíc více, než kolik vložil.
Z pěti našetřených vkladů, z nichž každý měl hodnotu 100 tisíc korun, je najednou kolem 831 tisíc. To odpovídá celkovému výnosu 66,21 %, a to i přesto, že byly investice nepravidelné a načasované v nejhorší momenty.
Matěj nakonec vůbec nedopadl tak špatně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při propadech nezpanikařil a jelikož věděl, že peníze bude potřebovat až půjde do důchodu, držel se svědomitě svého plánu. Kdyby při propadech investice vybral, možná jen stěží by měl na účtu alespoň to, kolik původně vložil.
Pokud by se Matěj navíc vykašlal na šetření a investoval pravidelně, byl by na tom ještě výrazně lépe. Když by po celých 27 let, které šetřil, investoval například 1 550 měsíčně, celkově by vložil zhruba stejně, ale jeho portfolio by mělo nyní hodnotu přibližně 1 089 000 Kč.
Přestože je náš příklad s investorem Matějem pouze ilustrativní, dobře nám ukazuje, že pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, nemá smysl investování odkládat. Vyplatí se naopak investovat pravidelně a vydržet. Jak se totiž často říká, pro úspěšnou investici je důležitá dlouhodobost investice, ne načasování vkladů.
Když budete čekat s hotovostí na investici dostatečně dlouhou dobu, nakonec se sice nějakého toho propadu dočkáte. Čekáním však sázíte hned na několik věcí současně: jednak na to, že víte, že trhy brzy dosáhnou vrcholu, dále na to, že zainvestování po propadu vám vykompenzuje nulové výnosy na aktuálně ležící hotovosti na vašem účtu, ale také na to, že budete mít dostatečnou disciplínu zainvestovat, až jednou skutečně uvidíte trhy padat o několik procent.
Jak na tom jsme v současné chvíli?
Abychom uvedli současný propad na trzích do kontextu, procentuální pokles indexu S&P 500 ze svého maxima 4. ledna 2022 na jeho nejnižší hodnotu 2. května byl „pouze“ 14 %. Pro srovnání, index během první vlny koronaviru v 2020 poklesl o přibližně 33 %. Při navigaci svého portfolia během období konfliktů a nejistoty je důležité, abychom si udrželi chladnou hlavu a nedopustili, aby se z emocí staly transakce. Propady trhů mohou působit děsivě a v případě, že investice tvoří velkou část našich úspor, pohled na klesající hodnotu portfolia nás může vyzývat k akci. V tuto chvíli je ale nejúspěšnější investiční strategií nepropadat panice a toto náročné období jednoduše přečkat. Trhy z dlouhodobého hlediska rostou a právě tento trend je při investování směrodatný.
Někteří odborníci predikují již několik let, že další krize (nebo jen recese) je za rohem – a jednou jim predikce doopravdy vyjde, jelikož tak trhy a ekonomiky prostě fungují. Strachovat se však tím, že načasujete svou investici na vrcholu, vás odvádí od toho, nad čím byste měli doopravdy přemýšlet: jak být se svými penězi součástí akciových trhů co nejdelší dobu a maximalizovat tak své šance na úspěch.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Článek představuje modelový příklad založený na několika předpokladech
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.